Posprzątaliśmy miasto

Jak co roku, w trzeci weekend września Starogard Gdański włączył się w akcję Sprzątanie Świata. Tym razem przyświecało nam hasło „Plastik? Rezygnuję, redukuję, segreguję”. Zaangażowały się w nią wszystkie miejskie przedszkola i szkoły, jedno przedszkole niepubliczne, Urząd Miasta, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz osoby prywatne.

Mieszkańcy miasta pokazali, że troska o czystość najbliższego otoczenia nie jest im obojętna. Najwięcej osób zaangażowało się w sprzątanie w piątek 18 września. Wyposażeni w rękawiczki i worki zbierali śmieci z trawników, ulic, chodników, placów. Przy okazji najmłodsi uczyli się efektywnej segregacji śmieci oraz dostrzegania w odpadach ich surowcowego potencjału. Dowiedzieli się też jak szkodliwy jest plastik.

Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata organizowana przez Fundację Nasza Ziemia odbyła się już po raz 27. W Starogardzie koordynował nią Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Dla najmłodszych uczestników akcji Sprzątanie Świata to świetna lekcja segregowania odpadów.

Zdaniem organizatorów z roku na rok ludzie produkują coraz więcej śmieci. Jeśli każdy mieszkaniec zaangażuje się i zadba tylko o swoją ulicę, osiedle, dzielnicę, po prostu miejsce, gdzie mieszka, łatwiej mu będzie zwrócić uwagę osobom trzecim podrzucającym nieczystości. Będzie też miał większą świadomość, że to jak wygląda miasto, zależy również od niego. Wszyscy korzystamy przecież z ogólnodostępnej przestrzeni, parków, placów zabaw, ścieżek rowerowych i biegowych. To od nas zależy, czy będziemy odpoczywać w niezaśmieconych miejscach.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl