Posprzątajmy świat!

Fundacja Nasza Ziemia zaprasza do wspólnego działania na rzecz poszanowania środowiska. Jak co roku wielkie sprzątanie świata przewidziane jest na trzeci weekend września. W tym roku posprzątamy Starogard pod hasłem „PLASTIK? REZYGNUJĘ. REDUKUJĘ. SEGREGUJĘ!”. 

I choć tegoroczna Akcja niewątpliwie będzie się różnić od poprzednich edycji z powodu pandemii COVID-19, nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom. Nie mamy innego. I to my musimy o niego zadbać!

Każdego mieszkańca zapraszamy do zdeklarowania swojego udziału  w akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2020”. Przez trzy dni od piątku 18 do niedzieli 20 września będziemy wspólnie sprzątać miasto. Do udziału w akcji szczególnie zachęcamy wspólnoty mieszkaniowe i sąsiedzkie. „Sprzątnie Świata” to doskonała okazja do wspólnej pracy dla dobra wszystkich mieszkańców. Powakacyjne porządki przydadzą się trawnikom, skwerkom, a i niejednemu osiedlu.

Sprzątanie świata  to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Tysiące wolontariuszy z całego świata wraz z  młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzą działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, rajdy (piesze, rowerowe) itp. Sprzątanie świata – Polska angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Zachęcamy do rejestracji na stronie fundacji www.naszaziemia.pl

Dzięki temu:

  • Twoja akcja będzie wpisana do tegorocznych wyników Akcji Sprzątanie świata – Polska.
  • Otrzymasz certyfikat potwierdzający udział w Akcji (dla Twojej placówki i koordynatora).
  • Będziesz na bieżąco informowany o nowościach oraz otrzymasz przydatne materiały a także wskazówki praktyczne i merytoryczne.

Z ramienia Urzędu Miasta akcję koordynuje Wydział Ochrony Środowiska. Wszystkie instytucje, szkoły, przedszkola, które zadeklarowały udział w starogardzkim sprzątaniu świata zapraszamy na ulicę Zblewską 18 po odbiór worków i rękawic jednorazowych. Tych, którzy taką deklarację chcą dopiero złożyć, zapraszamy do zgłaszania udziału telefonicznie pod numerem 58 56 137 78.

 

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl