Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich w Starogardzie Gdańskim

Prezydenci, burmistrzowie i przedstawiciele władz ponad 20 polskich miast 13 maja br. odwiedzili Starogard Gdański. Przyjechali na zaproszenie prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, który wykorzystał propozycję Związku Miast Polskich, by zorganizować w Starogardzie jedno z tegorocznych posiedzeń Zarządu. Spotkanie odbyło się w Hotelu Ren. Oprócz obowiązkowych obrad, było okazją do promocji Starogardu Gdańskiego jako miasta prężnie się rozwijającego, otwartego i gościnnego.

Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa, która integruje miasta wokół wspólnych celów, skutecznie wspiera je w rozwoju społecznym i gospodarczym oraz upowszechnia dobre, sprawdzone praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców. Jej tradycje sięgają czasów II Rzeczpospolitej. Niestety zaraz po drugiej wojnie światowej jej działalność została uniemożliwiona. Odrodziła się wraz z wolnymi wyborami lokalnymi. Kongres Restytucyjny ZMP odbył się 20 stycznia 1991 roku. Starogard Gdański należy do organizacji od samego początku. O jego przystąpieniu do ZMP zadecydowała Rada Miejska podejmując 30 października 1990 roku uchwałę w tej sprawie. Dzisiaj Związek Miast Polskich liczy ponad 350 członków.

Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich w Starogardzie Gdańskim

W tym roku dyrekcja biura ZMP zaproponowała miastom członkowskim organizację posiedzeń Zarządu i możliwość zaprezentowania swojego miasta włodarzom innych miast. Prezydent Janusz Stankowiak skorzystał z tej możliwości i 13 maja br. zaprosił do Starogardu Gdańskiego samorządowców z całej Polski. Przyjechali m.in. Andrzej Porawski dyrektor biura ZMP, Tomasz Andrukiewicz – prezydent Ełku, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, Andrzej Dziuba – prezydent Tych, Ryszard Brejza prezydent Inowrocławia, a także władze miast Kępna, Kołobrzegu, Krakowa, Legnicy, Mielca, Łukowa, Lublińca, Sieradza, Śremu, Wałbrzycha, Wejherowa i Wołomina. Gości przywitali gospodarze – prezydent miasta Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowiski oraz wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

– To ogromny zaszczyt gościć Państwa w Starogardzie Gdańskim – mieście, któremu przewodzi hasło „Tu rodzą się gwiazdy” np.  Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba czy Oktawia Nowacka  – przywitał gości prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich w Starogardzie Gdańskim

W trakcie prezentacji krótkiego filmu promocyjnego Starogardu Gdańskiego Prezydent opowiedział o  mieście, jego rozwoju, metamorfozie jaką przeszedł dworzec PKP , Aleja Wojska Polskiego, Rynek i park miejski, o licznych miejscach do wypoczynku i rekreacji, nowych inwestycjach i planach na przyszłość. Wspomniał też o najważniejszych firmach produkcyjnych, o potencjale gospodarczym miasta, a także najważniejszych wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

Podczas posiedzenia członkowie Zarządu zaopiniowali m.in. projekty ustaw o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o finansowaniu zadań oświatowych, o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo oświatowe. Podjęli też uchwałę ws. nadania Medalu Honorowego ZMP prof. Jackowi Majchrowskiemu. Na zakończenie posiedzenia sporo uwagi poświęcili  kwestiom dotyczącym wzrostowi cen za paliwa, energię i opał oraz stóp procentowych, i ich skutków dla funkcjonowania miast i ich mieszkańców.  

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl