Portrety, emocje i ekspresja

„Znam ludzi z kamienia, co będą wiecznie trwać. Znam ludzi z papieru, co rzucają się na wiatr” – w utworze „Łatwopalni” napisał Jacek Cygan. Każdy człowiek jest inny, a tę różnorodność podziwiać można na wystawie zatytułowanej „Postać w sztuce zapisana”, która do 5 grudnia dostępna jest w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury.

Jej wernisaż odbył się 15 października. Zebranych gości przywitała dyrektor SCK Ewa Roman. – Bardzo miło mi widzieć tak wiele osób, które przyciągnęła kolejna już wystawa z cyklu „Sztuka Polska”. Realizowane w jego ramach ekspozycje zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzisiaj chciałabym podzielić się z Państwem czymś jeszcze. Trzydzieści lat temu, w październiku 1991 r. otwarty został budynek Starogardzkiego Centrum Kultury. Cieszymy się, że przez tak długi czas gromadzi on miłośników kultury. Zmienia się i rozwija, ale wciąż przyciąga osoby głodne sztuki, rozrywki, a przede wszystkim spotkań z drugim człowiekiem. Na wystawie „Postać w sztuce zapisana” także spotykamy ludzi. Przedstawieni są na różne sposoby. Czasem łatwe do zrozumienia, czasem pozostawiające szerokie pole do interpretacji – mówił dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman.

Wśród przybyłych na wernisaż znaleźli się Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i jego zastępca ds. społecznych Maciej Kalinowski.

– Ekspozycja prezentuje prace poświęcone postaciom ludzkim, reprezentujące różnorodne style, a także media artystyczne: malarstwo, grafikę, rzeźbę, tkaninę, plakat oraz kostium teatralny, czy kolaż fotograficzny. Zobaczyć można między innymi prace takich artystów, jak: przedstawiciel Młodej Polski Vlastimil Hoffman lub reprezentujący formistyczną awangardę i koloryzm dwudziestolecia międzywojennego Zbigniew Pronaszko. Obejrzymy również prace znanych twórców współczesnej sztuki polskiej: Jana Sawki, Jerzego Dudy-Gracza, Edwarda Dwurnika, Józefa Szajny, Jerzego Nowosielskego, Władysława Hasiora, Marty Deskur i innych – powiedział kierownik Galerii A SCK Adam Jakub Haras.

Adam Jakub Haras i Józef Olszynka z Galerii A podziękowali kuratorowi wystawy Magdalenie Olszewskiej z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Pan Adam zaaranżował ekspozycję wspólnie z Józefem Olszynką. Jest też jednym z jej kuratorów. Drugim kuratorem wystawy jest Magdalena Olszewska z Muzeum Narodowego w Gdańsku, z którego zbiorów pochodzą prace. – Ta wystawa jest właściwie zaledwie szkicem, pewnym zarysem problemów dotyczących wizerunku postaci w sztukach plastycznych. Zadaniem jej nie jest dogłębna analiza, przedstawienie wyczerpującej panoramy tego zagadnienia, czy też zakreślenie wszystkich problemów związanych z postacią w trakcie całej historii sztuk plastycznych. Ideą jej jest raczej dotknięcie, przybliżenie nieco tego problemu i refleksja nad celem i rolą postaci w sztuce. Z wyraźnym akcentem położonym na sztukę XX wieku. Bardziej interesuje nas po co i jaką rolę spełnia postać ludzka, co wyraża oraz to jak jest przedstawiana – wyjaśniła Magdalena Olszewska.

Wernisaż był doskonałą okazją do rozmów o sztuce XX wieku i tym, jaką rolę odgrywa w niej postać ludzka.

Wystawę „Postać w sztuce zapisana” oglądać można od 17 października do 5 grudnia 2021 r. (w poniedziałki w godz. 10:00-15:00, od wtorku do piątku między 10:00 a 18:00, w niedziele 14:00-18:00).

Organizator: Galeria A, Starogardzkie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Partner: Gmina Miejska Starogard Gdański
Sponsorzy: Polpharma S.A., GAMA sp. z. o. o.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl