Porozumienie z działkowcami. ROD mają istotne znaczenie

19 listopada prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał porozumienie z działkowcami. Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD) mają istotne znaczenie dla mieszkańców. Są dla nich źródłem cennych wartości historycznych, kulturalnych i przyrodniczych – mówi prezydent.

W Starogardzie ogrody działkowe istnieją od ponad 30 lat. Obecnie jest ich 14. Skupiają łącznie ok. 2700 działkowców.

– Powstały w rożnych okresach czasu i w różnych miejscach miasta – powiedział Bogdan Grzela prezes ROD „Neptun” – dlatego różnią się od siebie infrastrukturą ogrodową. Chcemy wyrównać te różnice i zmodernizować nasze ogrody. Wiemy, że bez pomocy samorządu, bez dodatkowych pieniędzy, czy to z Unii Europejskiej, czy z budżetu obywatelskiego nie osiągniemy tych celów.

Porozumienie szansą na rozwój

Starogardzcy działkowy od lat współpracują z samorządem.  Od lat ta współpraca układa się dobrze, dlatego wzorem innych miast obie strony podpisały porozumienie o współpracy pomiędzy Prezydentem Miasta Starogard Gdański a Polskim Związkiem Działkowców Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Starogardzie Gdańskim.

Porozumienie ma służyć zacieśnieniu tej współpracy dla dobra mieszkańców Starogardu. Jego celem jest wspieranie działkowców w realizacji ich zadań statutowych oraz wsparcie planowanych w ogrodach inwestycji.
– Nasze ogrody muszą być nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców miasta – mówi dalej Bogdan Grzela. Nasi członkowie aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności, organizują wiele imprez. Ogrody są potrzebne i powinny się rozwijać.

Działkowcy oczekują przede wszystkim pomocy finansowej na rozbudowę i modernizację ROD, która ma na celu poprawę warunków na działkach oraz zwiększenie do nich dostępu. Miasto ma im pomóc w przygotowaniu wniosków i obsłudze prawnej w  celu pozyskiwania środków unijnych. Sami działkowcy nie są w stanie sprostać wymogom często dużych projektów. Muszą szukać partnerów, by wspólnie napisać wniosek. W porozumieniu prezydent zapewnił ich, że mogą liczyć na współpracę z samorządem w tym zakresie. Działkowcy widzą też szansę dla siebie w budżecie obywatelskim. Tu też liczą na pomoc. Oczekują informacji i zaproszeń na szkolenia i warsztaty organizowane przez samorząd.

Prezydent zobowiązał się powołać komisję do spraw stałych kontaktów Polskiego Związku Działkowców (PZD) z samorządem. Będzie dokonywał corocznych podsumowań i oceny realizacji wspólnych działań oraz dołączy PZD do wykazu organizacji pozarządowych współdziałających z samorządem miasta .

Jedność, aktywność i rekreacja

Działkowcy to głównie ludzie starsi, często już na emeryturze, których nie zawsze stać na wyjazdy czy wczasy. Ogrody są dla nich alternatywą na spędzanie wolnego czasu i miejscem odpoczynku. Tam mogą realizować swoje pasje oraz spotkać się z przyjaciółmi, również z tym, którzy takich ogrodów nie mają. W ten sposób się integrują i to nie tylko w swoim gronie, bowiem ogrody działkowe są też miejscem spotkań seniorów i ludzi młodych. Zwrócili na to szczególną uwagę prezesi ROD obecni na spotkaniu w dniu 19 listopada. Podkreślili istotne znaczenie ogrodów dla integracji i aktywizacji ludzi starszych. Również jako miejsc rekreacji i wypoczynku oraz promowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Prezesi ROD docenili fakt, że prezydent zawsze chętnie uczestniczy w organizowanych przez działkowców uroczystościach i świętach. To służy podtrzymywaniu dobrych relacji – podkreśla Przewodniczący Kolegium PZD Bogdan Grzela. Prezesi zapewniają, że także będą dokładać wszelkich starań by stosunki pozostały jak najlepsze.

-Mam nadzieję, że podpisane porozumienie przyniesie wymierne efekty. Prezydent widzi potencjał w organizacjach pozarządowych i docenia współpracę z nimi – podsumował prezes ROD „Neptun”. Jeżeli ta współpraca z PZD się uda – będą zadowoleni i mieszkańcy Starogardu i działkowcy.