Poręcze, barierki, słupki i ławeczki są spryskane wirusobójczym płynem odkażającym

Pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji kontynuują dezynfekcję przystanków w Starogardzie Gdańskim. Rozpoczęli też dezynfekcję ciągów komunikacyjnych. Ma to poprawić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

– Dezynfekcji podlegają przestrzenie, w których w ciągu dnia przebywa duża liczba mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Cel jest oczywisty – takie działania mają pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa – wyjaśnia prezydent Janusz Stankowiak.

Przystanki i wiaty dezynfekowane są dwa razy w tygodniu

– Operacja dezynfekcji miasta rozpoczęła się już dwa tygodnie temu. Odkażonych zostało ponad 140 przystanków i wiat przystankowych zlokalizowanych na terenie miasta. Obecnie zwiększyliśmy częstotliwość ich odkażania do dwóch razy w tygodniu – powiedział Wojciech Szamborski dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji. – Dodatkowo rozpoczęliśmy dezynfekcję ciągów komunikacyjnych. Płynem wirusobójczym spryskiwane są poręcze, barierki, słupki, słupy, ławeczki, kosze na śmieci, czyli wszystkie miejsca, których dotykamy, często bezwiednie – dodał szef MZK.

Jako pierwsza zdezynfekowana została ulica Hallera od ronda do Rynku, Rynek oraz dworzec PKP

Na pierwszy ogień poszły ciągi komunikacyjne w centrum miasta wzdłuż ulicy Hallera, na Rynku oraz przy dworcu PKP, gdzie odkażone zostały także wiaty przystankowe na węźle przesiadkowym.

Przystanki oraz pozostałe elementy małej architektury spryskiwane są środkiem do dezynfekcji. To płyn, który działa nie tylko na bakterie, grzyby i pleśń, ale jest również wirusobójczy. Na co dzień preparat stosowany jest też do odkażania wnętrz autobusów. Jest bezpieczny dla ludzi.

– W związku z otwarciem parku w najbliższych dniach zostanie odkażony trakt A.I. Goldfarba, poręcze przy schodach oraz wszystkie ławeczki i kosze na śmieci – zapowiedział Wojciech Szamborski. – Codziennie odkażamy też wnętrza autobusów. Wszystko po to, aby zapewnić pasażerom miejskiej komunikacji poczucie bezpieczeństwa i komfort jazdy.

– W tej sytuacji profilaktyka jest najważniejsza. Przypominam o niej również przy zwykłych codziennych czynnościach, aby często myć ręce, tam gdzie to jest konieczne używać rękawiczek. Pamiętajcie też o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych i pozostaniu w domach, bo to najpewniej ochroni nas przed zakażeniem koronawirusem – spuentował prezydent.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl