Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak przekazał na ręce prezesa zarządu Kociewskiego Centrum Zdrowia Adama Magiełki przyłbice ochronne. W ramach akcji #KociewieWPotrzebie wyprodukowały je firmy KafCOM z Pelplina oraz Fotobudka Kryształowa ze Starogardu Gdańskiego.
Inicjatorami obywatelskiej akcji są Marcin Patyk z KafCOM i Tomasz Rogaczewski z Fotobudki Kryształowej. – Świat walczy z nowym wirusem, który dotarł też do Polski i każdego dnia rozprzestrzenia się coraz bardziej. Dlatego i my nie zamierzamy być bierni! Specjalizujemy się w technologiach bezpieczeństwa, m.in. instalujemy monitoring wizyjny, systemy alarmowe. Dlatego w kontekście obecnej sytuacji i poczuciu odpowiedzialności postanowiliśmy dołożyć choć małą cegiełkę do bezpieczeństwa nas wszystkich – powiedzieli.
Już od 23 marca w biurze firmy jedno z pomieszczeń zostało zaadaptowane na potrzeby produkcji ochronnych osłon twarzy, które teraz nieodpłatnie przekazywane są na potrzeby lokalnych szpitali. Partnerzy akcji dzielą się z producentami potrzebnymi materiałami. Gmina Miejska Starogard Gdański przekazała materiał umożliwiający wykonanie szybek do przyłbic. W zamian już ponad 200 przyłbic trafiło do przychodni, Domu Pomocy Społecznej oraz policjantów w naszym mieście. 10 kwietnia prezydent Janusz Stankowiak przekazał kolejne pracownikom Kociewskiego Centrum Zdrowia.
– Takie inicjatywy są godne pochwały. Wynikają z potrzeby pomagania. Firmy, które wykonują przyłbice nie tylko same bardzo zaangażowały się w walkę z koronawirusem, ale mobilizują do tego też innych. To ważne, bo razem zawsze możemy więcej – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.
Do każdej przyłbicy dołączona jest ulotka A5. Na każdym kartonie zbiorczym zaś w formacie A4. Znajdują się na nich informacje jak prawidłowo korzystać z ochrony oraz jak dbać o przyłbicę, by nie straciła swojej funkcji.
Aby wesprzeć akcję #KociewieWPotrzebie można jej organizatorom przekazać konkretne materiały, jak: filament (najlepiej petg), bezbarwne płyty petg o grubości 0,5 mm, gumkę odzieżową lub materiały eksploatacyjne do drukarek 3d. Pod adresem https://zrzutka.pl/7dhuyp można inicjatorów wesprzeć także finansowo.