Polsko-ukraińskie spotkanie przyjaźni

Z inicjatywy rodziny państwa Chajewskich 20 listopada w restauracji Bachus zorganizowano spotkanie władz samorządowych z mieszkającymi tam uchodźcami z Ukrainy.

Była to doskonała okazja do podziękowań, lepszego poznania się oraz integracji przy tradycyjnych ukraińskich i polskich potrawach. Przysmakiem wieczoru okazał się przygotowany osobiście przez Romana Chajewskiego bigos.

Władze miasta reprezentowali Prezydent Janusz Stankowiak, jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

Głos zabrała Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert.

– Wasz naród przeżywa teraz jedną z najgorszych tragedii. Mimo wszystko, nie poddajecie się i wciąż walczycie. To, że będziemy Wam pomagać od początku było dla nas sprawą oczywistą. Właśnie dlatego Rada Miasta Starogard Gdański uchwaliła rok 2022 „Rokiem Solidarności z Narodem Ukraińskim”. Widzimy, że czujecie się Państwo w Starogardzie bardzo dobrze. Cieszy nas to. Spotykamy się na ulicach, w sklepach. Wasze dzieci chodzą do szkoły. To ważne, że dzisiaj możemy się jeszcze lepiej poznać – powiedziała Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert.

Od lewej: Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. Społecznych Maciej Kalinowski, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Renata i Roman Chajewscy, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. 

– Atak Rosji na Ukrainę trwa już 10 miesięcy. Kiedy w lutym tego roku, się rozpoczął, trudno było uwierzyć, że dzieje się to naprawdę. A jednak. Bardzo Wam współczujemy. Wiemy, że tęsknicie do swoich domów, dlatego z całych sił staramy się, byście czuli się u nas jak najbardziej komfortowo – mówił Roman Chajewski.

Fot. Małgorzata Rogala