Polski Chór Kameralny zaśpiewa w Starogardzie Gdańskim

8 listopada br. w Kinie „Sokół” o godzinie 17.00 wystąpi Polski Chór Kameralny pod kierunkiem dyr. Jana Łukaszewskiego. Koncert wzbogaci prelekcja prof. dr hab. Grzegorza Nowika – historyka związanego z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Podczas występu będzie można wysłuchać pieśni o losach legionistów, ich ambicjach, pragnieniach, tęsknotach i nostalgii za wolną Ojczyzną. Wybrane przez wykonawców pieśni to utwory pełne emocji, jakie towarzyszyły żołnierzom, którzy w sierpniu 1914 wyruszyli z krakowskich Oleandrów w bój o upragnioną niepodległość Polski.

Wydarzeniu przyświeca niecodzienna okazja, jaką jest setna rocznica utworzenia przez Józefa Piłsudskiego Legionów Polskich. Polski Chór Kameralny wystąpi w Starogardzie z okazji 97.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaprezentuje 9 pieśni legionowych we współczesnym opracowaniu Ireneusza Łukaszewskiego. To on w 1978 r. zainicjował powstanie Chóru. Sam jako wokalista-pedagog, pianista i dyrygent rozsławił polską muzykę na międzynarodowych festiwalach m.in. w Barcelonie, Pescarze, Loreto, Wenecji, Bergamo, Lublanie, Lizbonie, Grenoble, Lyonie, Petersburgu, Manilii i innych miastach. Od 5 lat dyrygentem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Chóru Kameralnego jest brat Ireneusza – Jan Łukaszewski. Młodszy z braci to również laureat wielu prestiżowych nagród, aktywny animator życia muzycznego, edukator i wielokrotny juror w światowych, renomowanych konkursach chóralnych. Miłość do muzyki zaszczepił w nim ojciec Leon. Natomiast razem z bratem Ireneuszem wprowadzili go w tajniki chórystyki.

Chór ma w swoim dorobku ponad siedemdziesiąt płyt, z których wiele nominowano do nagród fonograficznych. Utwory, które zaprezentuje w niedzielne popołudnie 8 listopada, zapisane są na płycie, która powstała na zamówienie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a nagrania dokonano w listopadzie 2013 roku w studio koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Koncert organizowany dzięki wsparciu Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych „Stary Las” sp. z o.o., a współorganizatorami są: Starogardzkie Centrum Kultury oraz Urząd Miasta w Starogardzie Gdańskim.

Program koncertu:
1. Hej Strzelcy!
2. Wojenko, Wojenko
3. Kadrówka
4. Strzelcy
5. Kto Cię wołał Legionisto
6. Komendant
7. Piechota
8. Leguny
9. Marsz Pierwszej Brygady

Szerzej zainteresowanych tematem odsyłamy na Facebook’a Chóru: https://www.facebook.com/polskichorkameralny oraz strony internetowe http://www.polskichorkameralny.pl/ i http://www.mozartiana.pl/doc_73.html