Polpharma Deyna Cup Junior 2018 za nami. Triumf Polaków i Hiszpanów

W niedziele 26 sierpnia w Starogardzie Gdańskim zakończył się trwający trzy dni VI Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Polpharma Deyna Cup Junior 2018. W rozgrywkach uczestniczyło 360 zawodników w wieku 8 i 9 lat. Reprezentowali 24 kluby sportowe z 9 zaprzyjaźnionych państw. W kategorii ośmiolatków zwyciężyła Legia Warszawa, a wśród dziewięciolatków najlepsi byli piłkarze z Hiszpanii – Valencia CF.

Już po raz szósty w przedostatni weekend sierpnia młodzi adepci piłki nożnej z 9 zaprzyjaźnionych państw europejskich spotkali się na stadionie miejskim im. Kazimierza Deyny. Do Starogardu na VI Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Polpharma Deyna Cup Junior 2018 przyjechali z Anglii, Hiszpanii, Czech, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Turcji i Litwy. Oczywiście nie zabrakło zawodników z czołowych klubów Polskiej Ekstraklasy takich jak Legia Warszawa, Lech Poznań, Pogoń Szczecin i Jagiellonia Białystok, dwóch zespołów z czerwcowych eliminacji –  Błękitni ze Stargardu i Jedynka Reda, jak również przedstawicieli gospodarzy. W sumie 360 zawodników i trenerów z 24 klubów sportowych. W tym dwie drużyny, w których barwach grał Kazimierz Deyna – Manchester City oraz Legia Warszawa.

24 drużyny z 9 państw uczestniczyły w VI Międzynarodowym Turnieju Polpharma Deyna Cup Junior 2018
Marcin Kaszubowski-prezes KS Beniaminek 03

– Turniej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Przez te sześć lat Starogard wyrobił sobie znaną i liczącą się w środowisku piłkarskim markę. Są tu drużyny, które na stałe wpisały zawody w swój kalendarz sportowy – powiedział organizator Turnieju Marcin Kaszubowski prezes Klubu Sportowego KS Beniaminek 03. – Dzieci chętnie przyjeżdżają do naszego miasta. Mają niepowtarzalną okazję sprawdzenia się na międzynarodowej arenie. Młodzi piłkarze uczą się gry fair play oraz zdrowej i ambitnej rywalizacji. Przy okazji poznają inne kultury i nawiązują trwałe przyjaźnie. Istotą Turnieju jest nie tylko propagowanie sportu, ale też pokazanie im miasta, w którym urodziła się legenda futbolu – Kazimierz Deyna – podkreślił prezes Klubu.

W piątek, 24 sierpnia uczestników Turnieju przywitali: wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki, prezydent miasta Janusz Stankowiak, Tomasz Zaborowski reprezentujący Pomorski Związku Piłki Nożnej oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i sponsorów. Wszyscy życzyli młodym piłkarzom siły, wytrwałości i oczywiście zwycięstwa.

Janusz Stankowiak – prezydent Starogardu

– Starogard to miasto, w którym rodzą się gwiazdy, a największą gwiazdą, która się tu urodziła i tu zaczynała swoją karierę sportową był oczywiście Kazimierz Deyna – przypomniał prezydent Janusz Stankowiak. – Jestem przekonany, że ten Turniej odkryje nowe gwiazdy, że wśród was – młodych piłkarzy znajdą się tacy, którzy zachwycą cały świat, czego wam serdecznie życzę. W podziękowaniu dla organizatora prezydent przekazał na ręce prezesa Klubu Beniaminek 03 piłki dla wszystkich drużyn Turnieju.

Spotkanie inaugurujące Turniej uświetnił występ zespołu Pro Symfonica pod dyrekcją Wojciecha Gdańca „Z kulturą na stadionie”, a trzech czołowych działaczy Klubu KS Beniaminek: Tomasz Janowicz, Marcin Drews i Stanisław Tobieński otrzymali specjalne wyróżnienia za zasługi dla sportu. Odznaczeniami uhonorował ich minister sportu Witold Bańka, a wręczył im je wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk.

Marcin Drews , Tomasz Janowicz , Stanisław Tobieński , Włodzimierz Machnikowski -Radio Gdańsk i wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk

Zawodnicy walczyli w dwóch kategoriach wiekowych U-8 i U-9. Mimo młodego wieku pokazali na boisku bardzo wysoką klasę, dostarczając kibicom wiele emocji. Zwycięskie puchary w szale radości w kategorii młodszych podnieśli zawodnicy Legii Warszawa, a starszej – Hiszpanie z Valencii CF.

Legia Warszawa w szalonym tańcu zwycięstwa w kategorii U-8

Ostatecznie w kategorii U-8 drugie miejsce zajął zespół z Anglii – Manchester City, trzecie – Hradec Karlove i kolejne Lech Poznań, Nika-Ivano Frankosk, Legia Warszawa, Jedynka Reda, Jagiellonia Białystok, Kauno Zalgiris, Bate Borysow, Atletico Cartama i KS Beniaminek 03.

Nagrodę za grę fair play otrzymała drużyna Manchester City z Anglii

W grupie młodszych piłkarzy drugie miejsce zajęła Pogoń Szczecin, trzecie Bate Borysow i kolejne Lokomotiv Kijów, Mazeikiu SM, Halyczyna Lwów, Legion Kijów, Nemen Grodno, Klaipedos Koralas, Błękitni Starogard Gd., KS Beniaminek 03 Starogard Gd., DSPN Kwidzyn.

Najlepszym zawodnikiem Turnieju w U-9 został Manuel Escudero Ruano. Najlepszym bramkarzem – Pablo Molla, a najlepszym strzelcem – David Abella. Cała trójka to zawodnicy Valencii CF z Hiszpanii.

Najlepszym zawodnikiem Turnieju w U-9 został Manuel Escudero Ruano. Najlepszym bramkarzem – Pablo Molla, a najlepszym strzelcem – David Abella. Cała trójka to zawodnicy Valencii CF z Hiszpanii.

W kategorii U-8 – najlepszym zawodnikiem Turnieju okazał się piłkarz Pogoni Szczecin – Alex Michalak. Najlepszym strzelcem został  Antonii Żerek, a bramkarzem – Denis Stoliarenka. Obaj trenują w Legii Warszawa.

W kategorii U-8 – najlepszym zawodnikiem Turnieju okazał się piłkarz Pogoni Szczecin – Alex Michalak, a najlepszy strzelec – Antonii Żerek i najlepszy bramkarz – Denis Stoliarenka to piłkarze Legii Warszawa.

Organizatorzy zadbali nie tylko o zawodników, ale również o kibiców. W specjalnej „strefie medycznej” odbyły się pokazy zdrowego żywienia oraz udzielania pierwszej pomocy. Wielką popularnością cieszyła się też „multimedialna strefa rozrywki. Do ich dyspozycji było 8 kiosków z konsolami do gry w FIFA, przygotowanymi przez firmy Asseco i Microsoft. Po raz pierwszy odbył się też rodzinny kiermasz sprzętu sportowego. Rodzice piłkarzy mogli wymienić lub kupić np. sportowe obuwie.

Trzydniowe święto piłki nożnej w Starogardzie Gdańskim już po raz szósty było okazją do wspólnych rodzinnych spotkań, promocji piłki nożnej wśród mieszkańców oraz promocji samego Miasta w kraju i za granicą. Był to czas intensywnych zmagań, ale też relaksu, zabawy, poznawania innych kultur i regionu. Zawodnicy opuszczali stadion z uśmiechami na twarzy, deklarując swój udział w kolejnym Turnieju za rok.

Zawodnicy opuszczali stadion z uśmiechami na twarzy, deklarując swój udział w kolejnym Turnieju za rok.

Turniej honorowym patronatem objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Jego organizatorem od lat jest Klub Sportowy Beniaminek 03, któremu w tym roku partnerami były Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA oraz Gmina Miejska Starogard Gdański i Ośrodek Sportu i Rekreacji.  Głównymi sponsorami imprezy było Ministerstwo Sportu i Rekreacji,  Grupa LOTOS, Iglotex, Grupa ENERGA, Grupa GEPEC oraz Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Dzięki programowi Erasmus Plus w organizacji Turnieju pomogli też wolontariusze z Turcji, Litwy i Hiszpanii. 

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl