Policja rozpoczyna akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo …nad wodą”

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku, relaksu i rekreacji w wodzie i nad wodą. Niestety w tym czasie dochodzi do największej liczby utonięć. By zapobiegać tego typu wypadkom, Policja rozpoczęła akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Poprawa bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą to cel jaki postawiło sobie Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji w tym roku. Podczas finału IV Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym w dniu 2 czerwca br. w Augustowie, zainicjowało akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Jej celem jest zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia, jakie niesie rekreacja nad wodą. Policjanci od czerwca do września będą promować odpowiedzialne postawy u osób, przebywających w wodzie i nad wodą. W ten sposób postarają się ograniczyć liczbę wypadków i utonięć. Akcja realizowana będzie na terenie całego kraju, w szczególności na terenach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Jak co roku policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa.

Dla celów projektu przygotowano informatory, naklejki oraz plakaty edukacyjne, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności.

Istotnym elementem akcji, będzie konkurs polegający na przygotowaniu spotu promującego bezpieczne przebywanie nad wodą pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie udział wziąć mogą zespoły liczące do 5 osób w wieku do 18 lat – oczywiście pod opieką dorosłego opiekuna. Prace konkursowe można przesyłać na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK” do dnia 1 września br.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, bieżące wydarzenia, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. Partnerami w projekcie są: Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego oraz Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski oraz Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego.

Żródło: Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gdańskim

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl