Połączyła ich piłka

W niedziele 21 sierpnia w Starogardzie Gdańskim zakończył się jubileuszowy X Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Deyna Cup Junior 2022. Zawody trwały trzy dni. W rozgrywkach uczestniczyło blisko 290 zawodników w wieku 9 i 10 lat. Reprezentowali 20 klubów sportowych z 7 zaprzyjaźnionych państw. W kategorii dziewięciolatków zwycięstwo wywalczył Lech Poznań. Wśród dziesięciolatków najlepsi okazali się piłkarze Borussii Monchengladbach z Niemiec.

Po raz dziesiąty w przedostatni weekend sierpnia młodzi adepci piłki nożnej z siedmiu zaprzyjaźnionych państw europejskich spotkali się na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny. Do Starogardu na X Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Deyna Cup Junior 2022 przyjechali z Niemiec, Hiszpanii, Gruzji, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Oczywiście nie zabrakło zawodników z czołowych klubów Polskiej Ekstraklasy takich jak Legia Warszawa, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Gedania Gdańsk, Zagłębie Lublin, Śląsk Wrocław i Jagiellonia Białystok. W turnieju zagrały też dwa zwycięskie zespoły z czerwcowych eliminacji – Błękitni z Wejherowa oraz Olimpia Elbląg. Starogard podczas zawodów reprezentowały dwie drużyny wystawione przez organizatora turnieju Beniaminek 03. W sumie 290 zawodników i trenerów z 20 klubów sportowych.

Integracja, zabawa i promocja miasta

Od lewej: Karol Rabenda wiceminister Aktywów Państwowych, Tadeusz Błędzki zastępca prezydenta miasta Starogard Gdański, Szymon Stachowiak Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sportu i Turystyki oraz prezes KS Beniaminek Marcin Kaszubowski.

– Bardzo się cieszę, że Klub Beniaminek 03 po raz dziesiąty organizuje międzynarodowe spotkanie młodych piłkarzy w Starogardzie Gdański. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogrom pracy naszych trenerów i zaprzyjaźnionych wolontariuszy, za co bardzo serdecznie im dziękuję. Deyna Cup Junior to znany już i uznawany w środowisko turniej, który cieszy się sporą popularnością. Dzieci chętnie przyjeżdżają do naszego miasta. Wiedzą, że będą miały szansę zmierzyć się na boisku z różnymi europejskimi drużynami i mogą liczyć na dobrą zabawę. W wielu klubach nasze zawody na stałe wpisały się w ich sportowe kalendarze. Tu każdy gra z każdy. Liczy się liczba zdobytych punktów. Ona decyduje o zwycięzcy. Nie ma tabeli, nie ma meczu finałowego, do końca zawodów wszyscy młodzi piłkarze mają szansę na zwycięstwo. – powiedział prezes Klubu Beniaminek 03 Marcin Kaszubowski.

Otwarcie 10.Międznarodowego Turnieju Piłki Nożnej Deyna Cup Junior 2022 w Starogardzie Gdańskim

19 sierpnia uczestników Turnieju przywitali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i sponsorów. W imieniu Prezydenta Miasta i Rady Miasta Starogard Gdański  radości z gry fair play, nowych przyjaźni i dobrej zabawy życzyła przewodnicząca Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Brygida Nowacka. W niedzielę, 21 sierpnia medale i puchary uczestnikom i zwycięzcom wręczyli Karol Rabenda wiceminister Aktywów Państwowych, Szymon Stachowiak Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sportu i Turystyki, Tadeusz Błędzki zastępca prezydenta miasta Starogard Gdański oraz prezes KS Beniaminek Marcin Kaszubowski.

Triumf polskich i niemieckich piłkarzy

Zawodnicy walczyli w dwóch kategoriach wiekowych U-9 i U-10. Mimo młodego wieku pokazali na boisku bardzo wysoką klasę, dostarczając kibicom wiele emocji. Zwycięskie puchary w szale radości podnieśli zawodnicy Lecha Poznań i  Borussii Monchengladbach. Pierwsi zwyciężyli w kategorii dziewięciolatków, drudzy – dziesięciolatków. 

Borussia MMonchengladbach z Niemiec – zwycięzcy Deyna CUP Junior 2022 w kategorii U-10

Ostatecznie w kategorii U-9 drugie miejsce zajęła Legia Warszawa, a trzecie – Błękitni Wejherowo. W grupie starszych piłkarzy drugie miejsce zajęła Jagiellonia Białystok, a trzecie Deportivo La Coruna z Hiszpanii. Najlepszym zawodnikiem Turnieju w kategorii U-9 został Maks Wojtkowiak z Lecha Poznań, w kategorii U-10 Omar Kassoum z Borussii M. Tytuł najlepszego bramkarza U-9 otrzymał Antek Tomaszewski z Błękitnych Wejherowo, a w U-10 – Kuba Wojniewski z Jagiellonii Białystok.

Turniej piłki nożnej Deyna Cup Junior 2022 trwał trzy dni od 19 do 21 sierpnia 2022 r.  w systemie każdy gra z każdym. O zwycięstwo walczyły 24 zespoły z 7 krajów Europy po 12 zespół w każdej kategorii U-9 i U-10

Trzydniowe święto piłki nożnej w Starogardzie Gdańskim było okazją do rodzinnych spotkań, promocji piłki nożnej wśród mieszkańców oraz promocji samego Miasta w kraju i za granicą. Był to czas intensywnych zmagań, ale też relaksu, zabawy, poznawania innych kultur i regionu. Zawodnicy opuszczali stadion z uśmiechami na twarzy, deklarując swój udział w kolejnym Turnieju za rok.

Turniej zorganizowany został przy współudziale środków Gminy Miejskiej Starogard Gdańskim. Głównymi sponsorami Turnieju byli Energa S.A., ZF POLPHARMA S.A. oraz DEKPOL Deweloper. 

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl