Połączyła ich piłka

W niedziele 21 sierpnia w Starogardzie Gdańskim zakończył się jubileuszowy X Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Deyna Cup Junior 2022. Zawody trwały trzy dni. W rozgrywkach uczestniczyło blisko 290 zawodników w wieku 9 i 10 lat. Reprezentowali 20 klubów sportowych z 7 zaprzyjaźnionych państw. W kategorii dziewięciolatków zwycięstwo wywalczył Lech Poznań. Wśród dziesięciolatków najlepsi okazali się piłkarze Borussii Monchengladbach z Niemiec.

Po raz dziesiąty w przedostatni weekend sierpnia młodzi adepci piłki nożnej z siedmiu zaprzyjaźnionych państw europejskich spotkali się na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny. Do Starogardu na X Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Deyna Cup Junior 2022 przyjechali z Niemiec, Hiszpanii, Gruzji, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Oczywiście nie zabrakło zawodników z czołowych klubów Polskiej Ekstraklasy takich jak Legia Warszawa, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Gedania Gdańsk, Zagłębie Lublin, Śląsk Wrocław i Jagiellonia Białystok. W turnieju zagrały też dwa zwycięskie zespoły z czerwcowych eliminacji – Błękitni z Wejherowa oraz Olimpia Elbląg. Starogard podczas zawodów reprezentowały dwie drużyny wystawione przez organizatora turnieju Beniaminek 03. W sumie 290 zawodników i trenerów z 20 klubów sportowych.

Integracja, zabawa i promocja miasta

Od lewej: Karol Rabenda wiceminister Aktywów Państwowych, Tadeusz Błędzki zastępca prezydenta miasta Starogard Gdański, Szymon Stachowiak Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sportu i Turystyki oraz prezes KS Beniaminek Marcin Kaszubowski.

– Bardzo się cieszę, że Klub Beniaminek 03 po raz dziesiąty organizuje międzynarodowe spotkanie młodych piłkarzy w Starogardzie Gdański. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogrom pracy naszych trenerów i zaprzyjaźnionych wolontariuszy, za co bardzo serdecznie im dziękuję. Deyna Cup Junior to znany już i uznawany w środowisko turniej, który cieszy się sporą popularnością. Dzieci chętnie przyjeżdżają do naszego miasta. Wiedzą, że będą miały szansę zmierzyć się na boisku z różnymi europejskimi drużynami i mogą liczyć na dobrą zabawę. W wielu klubach nasze zawody na stałe wpisały się w ich sportowe kalendarze. Tu każdy gra z każdy. Liczy się liczba zdobytych punktów. Ona decyduje o zwycięzcy. Nie ma tabeli, nie ma meczu finałowego, do końca zawodów wszyscy młodzi piłkarze mają szansę na zwycięstwo. – powiedział prezes Klubu Beniaminek 03 Marcin Kaszubowski.

Otwarcie 10.Międznarodowego Turnieju Piłki Nożnej Deyna Cup Junior 2022 w Starogardzie Gdańskim

19 sierpnia uczestników Turnieju przywitali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i sponsorów. W imieniu Prezydenta Miasta i Rady Miasta Starogard Gdański  radości z gry fair play, nowych przyjaźni i dobrej zabawy życzyła przewodnicząca Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Brygida Nowacka. W niedzielę, 21 sierpnia medale i puchary uczestnikom i zwycięzcom wręczyli Karol Rabenda wiceminister Aktywów Państwowych, Szymon Stachowiak Szef Gabinetu Politycznego Ministra Sportu i Turystyki, Tadeusz Błędzki zastępca prezydenta miasta Starogard Gdański oraz prezes KS Beniaminek Marcin Kaszubowski.

Triumf polskich i niemieckich piłkarzy

Zawodnicy walczyli w dwóch kategoriach wiekowych U-9 i U-10. Mimo młodego wieku pokazali na boisku bardzo wysoką klasę, dostarczając kibicom wiele emocji. Zwycięskie puchary w szale radości podnieśli zawodnicy Lecha Poznań i  Borussii Monchengladbach. Pierwsi zwyciężyli w kategorii dziewięciolatków, drudzy – dziesięciolatków. 

Borussia MMonchengladbach z Niemiec – zwycięzcy Deyna CUP Junior 2022 w kategorii U-10

Ostatecznie w kategorii U-9 drugie miejsce zajęła Legia Warszawa, a trzecie – Błękitni Wejherowo. W grupie starszych piłkarzy drugie miejsce zajęła Jagiellonia Białystok, a trzecie Deportivo La Coruna z Hiszpanii. Najlepszym zawodnikiem Turnieju w kategorii U-9 został Maks Wojtkowiak z Lecha Poznań, w kategorii U-10 Omar Kassoum z Borussii M. Tytuł najlepszego bramkarza U-9 otrzymał Antek Tomaszewski z Błękitnych Wejherowo, a w U-10 – Kuba Wojniewski z Jagiellonii Białystok.

Turniej piłki nożnej Deyna Cup Junior 2022 trwał trzy dni od 19 do 21 sierpnia 2022 r.  w systemie każdy gra z każdym. O zwycięstwo walczyły 24 zespoły z 7 krajów Europy po 12 zespół w każdej kategorii U-9 i U-10

Trzydniowe święto piłki nożnej w Starogardzie Gdańskim było okazją do rodzinnych spotkań, promocji piłki nożnej wśród mieszkańców oraz promocji samego Miasta w kraju i za granicą. Był to czas intensywnych zmagań, ale też relaksu, zabawy, poznawania innych kultur i regionu. Zawodnicy opuszczali stadion z uśmiechami na twarzy, deklarując swój udział w kolejnym Turnieju za rok.

Turniej zorganizowany został przy współudziale środków Gminy Miejskiej Starogard Gdańskim. Głównymi sponsorami Turnieju byli Energa S.A., ZF POLPHARMA S.A. oraz DEKPOL Deweloper. 

fot. Magdalena Dalecka