„Połączenie sił to początek”. Strzelnica oficjalnie otwarta

Wyremontowany budynek Strzelnicy przy ul. Mickiewicza to nowe miejsce oferujące mieszkańcom Starogardu Gdańskiego pełen wachlarz usług gastronomiczno-hotelarskich. Architekturą i wystrojem wnętrza nawiązuje do przeszłości i tradycji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. W piątek, 18 czerwca właścicielom nowo otwartego lokalu pogratulowali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, biznesu i przyjaciele.

Starogardzka Strzelnica to obiekt zabytkowy, ulokowany w malowniczym miejscu na wjeździe do Starogardu Gdańskiego od strony Tczewa. Budynek powstawał w latach 1888 – 1892. Przez ponad 120 lat pełnił różne funkcje, aż do roku 2018, kiedy siedmiu fundatorów inwestycji, należących do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, zawiązało spółkę i wspólnymi siłami przywróciło mu dawne przeznaczenie i świetność. Po remoncie obiekt jest większy, ale zachował wszystkie swoje historyczne elementy, m.in. ceglaną elewację, wieżyczkę czy zabytkowy sufit w sali balowej.

W części dobudowanej znajduje się hotel, który oferuje gościom trzynaście pokoi z łazienkami. Na parterze ulokowane są restauracja, bar i sala balowa ze sceną. Do budynku prowadzi nowa droga, a okalają go zieleńce i parkingi dla gości. Na skarpie wybudowano niewielką scenę z myślą o planowanych uroczystościach Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, którego siedziba mieści się w starszej części budynku.

Hotel i Restauracja Strzelnica w Starogardzie Gdańskim

Przebudowa trwała ponad rok. Obiekt miał zostać otwarty w listopadzie 2020 roku. Niestety pandemia pokrzyżowała właścicielom plany i oficjalne otwarcie Strzelnicy odbyło się w piątek, 18 czerwca 2021 roku. Uczestniczyli w nim przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, biznesu, instytucji, osoby, które miały swój wkład niematerialny w budowę Strzelnicy – artyści plastycy, architekci i wielu przyjaciół Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak dziękuje inwestorom za stworzenie  atrakcyjnego miejsca rekreacyjnego w Starogardzie Gdańskim

– Historia jest sprawiedliwa. Zatoczyła krąg i zwróciła Strzelnicę do jej prawowitych właścicieli. Śmiało mogę powiedzieć, że po tym remoncie Strzelnica stała się kolejnym atrakcyjnym miejscem rekreacyjnym i piękną wizytówką miasta. Jak widać tradycja łączy się tutaj z nowoczesnością. Nie można jednak zapomnieć, że za tymi odrestaurowanymi murami stoi coś jeszcze – stoją ludzie, którzy potrafili się zjednoczyć w myśl pewnej idei. Jako włodarz, ale przede wszystkim jako mieszkaniec Starogardu jestem dumny, że takie osoby są i inwestują w naszym mieście. Panowie, dzisiaj tworzycie historię, za co niezmiernie wam dziękuję i zachęcam do kolejnych projektów – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Mariusz Szwarc – jeden z inwestorów – przypomniał wszystkim historię Strzelnicy w kontekście dziejów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Podziękował wspólnikom, instytucjom, firmom, menadżerkom, kucharzowi oraz całemu zespołowi, który przyczynił się do otwarcia tego wyjątkowego miejsca. Szczególnie podziękowania skierował do architektów i wykonawców inwestycji. Wyraził nadzieję, że trud włożony w przywrócenie Strzelnicy dawnej świetności zostanie doceniony przez wszystkich, którzy ją odwiedzą.

Mariusz Szwarc jedne z siedmiu inwestorów podziękował wspólnikom za jedność, współpracę i determinację w dążeniu do przywrócenia Strzelnicy dawnej świetności

– Strzelnica zasługiwała na drugie życie. Jej bogata historia i wyjątkowa wartość sentymentalna, nie pozwoliła nam – Braciom Kurkowym – przejść obok niej obojętnie. Myślę, że słowa „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” oddają senes tego przedsięwzięcia i podkreślają, jak ważna jest współpraca w osiągnięciu zamierzonego celu. Nam jako fundatorom to się udało i napawa nas dumą. Wszystkim bardzo dziękuję – powiedział Mariusz Szwarc.

Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego odznaczył wszystkich fundatorów Strzelnicy najwyższym odznaczeniem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim. Odznaczenia wręczył prezes KBS w Starogardzie Gdańskim Zbigniew Bona. Ze względu na to, że Jerzy Suchomski, będący członkiem Bractwa od 1995 roku, posiada już Krzyż Orderu Zasługi Bractwa, został odznaczony Złotym Krzyżem Zjednoczonych Kurkowych Bractw Strzeleckich.

Zarząd starogardzkiego KBS odznaczył fundatorów Strzelnicy najwyższym odznaczeniem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim

– W imieniu wszystkich Braci składam wam wyrazy szacunku i uznania. Wasza determinacja, odpowiedzialność i sympatia do naszego stowarzyszenia, miasta i historii, sprawiła, że dzisiaj stoimy przed pięknie odrestaurowanym i rozbudowanym budynkiem, który w XIX wieku wznieśli nasi poprzednicy. Wasze oddanie i zaangażowanie stanowi wzór do naśladowania dla nas wszystkich i przyszłych pokoleń, a dla mieszkańców powód do dumy i szacunku – powiedział Kazimierz Dawicki.

Strzelnicę poświęcił ksiądz Daniel Ciemieniewski, a uroczystą wstęgę przecięli fundatorzy wspólnie z prezydentem miasta. 

Zainstalowani iglicy z kapsułą czasu w środku na dachu w centralnej części budynku

Uroczystość zwieńczyło zamknięcie kapsuły czasu, w której znalazł się podpisany przez siedmiu fundatorów i władze miasta Akt dla Potomności. To pamiątkowy dokument zawierający datę rozpoczęcia inwestycji oraz współczesne banknoty o nominałach dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt i sto złotych. Iglica, do której włożono kapsułę umieszczona została na dachu w centralnym punkcie budynku. Dokument podpisali bracia kurkowi: Mariusz Nierzwicki, Maciej Mostowy, Tomasz Pastwa, Tomasz Lichnerowicz, Jerzy Suchomski, Ramzes Pawłowski, Leszek Warczak i Mariusz Szwarc oraz prezydenci Starogardu Gdańskiego: Janusz Stankowiak, Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki.

Pamiątkowe zdjęcie zakończyło oficjalną cześć uroczystości.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl