Pola Nadziei zakwitną w Starogardzie

Na wiosnę 2018 roku w Starogardzie na rondach, rabatkach, skwerkach i trawnikach zakwitną żonkile – kwiaty nadziei i odrodzenia. Zostaną posadzone w dniach 9-11 października przez władze samorządowe, uczniów szkół podstawowych, przedszkolaki, mieszkańców naszego miasta oraz przedstawicieli wielu instytucji i organizacji z całego powiatu, którzy włączyli się do akcji Pola Nadziei. Od 19 lat żonkil jest symbolem tej akcji. Jej celem jest promowanie działalności hospicjów.

Od wiosny 2017 r. działa Grupa Doradcza na rzecz budowy hospicjum stacjonarnego w Starogardzie. Przedsięwzięcie jest wspierane przez prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, wójta Gminy Starogard Gdański Stanisława Połoma oraz starostę Powiatu Starogardzkiego Leszka Burczyka. Ma ono służyć wszystkim mieszkańcom powiatu, dlatego w podejmowane inicjatywy zaangażowali się też przedstawiciele wielu środowisk, m.in. organizacji pozarządowych, biznesu, Kościoła, jak i placówek medycznych. Jedną z takich akcji, które nie tylko promują ideę działania hospicjów, ale również integrują środowiska angażujące się w tę działalność są – znane w Polsce od 19 lat – POLA NADZIEI.

Jest to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, który służy niesieniu pomocy nieuleczalnie chorym na raka. Symbolem PÓL NADZIEI jest żonkil, który w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę.

Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia „ Można Inaczej”, które min. wystąpiło do radnych Gminy Wiejskiej o nadanie rondu na skrzyżowaniu ulic Zblewskiej i Wiejskiej nazwy „Pola Nadziei”, na wiosnę 2018 roku również w Starogardzie zakwitną żonkile. Do akcji ich sadzenia włączyły się samorządy, starogardzkie szkoły podstawowe Nr 1,3,6 i 8, PSP w Osieku i Suminie, Przedszkola nr 2,4,6,8 i 10, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Starogardzkie Centrum Kultury, Stowarzyszenie „Można Inaczej”, Parafia Św. Wojciecha i Caritas Parafii NSPJ. W dniach 9-11 października uczestnicy obsadzą rabatki, mniejsze lub większe ogródki przy placówkach oraz dwa ronda: Rondo im. Kazimierza Deyny oraz nowo nazwane Rondo Pól Nadziei. W ramach akcji odbędą się też prelekcje, szkolenie dla młodzieży, pomoc w organizacji grup charytatywnych w szkołach oraz konkursy. Wiosna będzie czasem finałowych działań – kwest, festynów i innych aktywności na rzecz starogardzkiego hospicjum.

Sadzenie żonkili na Rondzie Pól Nadziei zaplanowane jest 10 października o godz. 17.00, a na Rondzie im. Kazimierza Deyny o godz. 17.30. 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl