Pokonujemy bariery niewiedzy

Broszura z przykładami barier architektonicznych w mieście i sposobami ich uniknięcia lub naprawienia to efekt majowych warsztatów „Miasta bez barier”. Stowarzyszenie Starogard 2030 zaprezentowało ją podczas spotkania w Starogardzkim Centrum Kultury. 3 grudnia w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych podsumowało dotychczasowe efekty pracy.

 

Broszurę pt. „Starogard przyjaznym miastem bez barier” powstała w ramach projektu sfinansowanego przez Gminę Miejską. Broszura zawiera kilka przykładów barier, jakie napotkano podczas warsztatów „Miasta bez Barier”. Warsztaty zorganizowało w maju tego roku Stowarzyszenie Starogard 2030 przy wsparciu miasta oraz Polpharmy. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przesiedli się na wózki i założyli gogle, czyli zaciemnione okulary, które pozwoliły im poczuć się, jak osoby niewidzące. Tak wyposażeni wyruszyli w miasto wraz z liczną grupą osób niepełnosprawnych. Oceniali wybrane trasy i obiekty pod kątem ich dostępności. Główną ideą warsztatów było uświadomienie społeczeństwu, na jakie problemy w przestrzeni publicznej napotykają osoby z różnymi dysfunkcjami oraz promowanie projektowania uniwersalnego. Generalnie działania te w przyszłości mają przyczynić się do likwidacji istniejących barier, a także pobudzić do refleksji inwestorów, decydentów, urzędników, projektantów, budowniczych, właścicieli oraz zarządców obiektów użyteczności publicznej.

Broszura, która została opracowana na podstawie wniosków z warsztatów, podpowiada jak można naprawić takie bariery lub ich uniknąć. Jak zauważyła Anny Lembicz prezes Stowarzyszenia, popełniane błędy nie wynikają ze złej woli, ale bardziej z niewiedzy. Dlatego broszura niebawem trafi jako materiał edukacyjny do właścicieli i zarządców obiektów, gdzie zauważono bariery, a także innych grup mających wpływ na kształtowanie przestrzeni publicznych.

Podczas spotkania w SCK Stowarzyszenie Starogard 2030 zaprezentowało również roboczą wersję krótkiego filmu z warsztatów, który po dopracowaniu będzie można zobaczyć na popularnych portalach internetowych i nie tylko. W czasie spotkania dyskutowano również o innych niedogodnościach, na jakie napotykają osoby niepełnosprawne w naszym mieście i o tym, jak je rozwiązać. Zaprezentowano przeźroczyste nakładki na klamki i tabliczki z informacjami zapisanymi alfabetem Braille’a. Mogą mieć one zastosowanie we wszelkich urzędach, obiektach służby zdrowia, czy kultury. Rozmawiano także o tworzonej multimedialnej mapie miejsc przyjaznych i nieprzyjaznych osobom niepełnosprawnym w naszym mieście.

W spotkaniu brali udział niepełnosprawni uczestnicy warsztatów, Pełnomocnik Prezydenta Miasta d.s. Osób Niepełnosprawnych; członkowie Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, dyrektorzy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Spółdzielczego Domu Kultury, inni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl