Pokłonili się Dzieciątku Jezus

6 stycznia w Dzień Objawienia Pańskiego już po raz czwarty ulicami Starogardu Gdańskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. W barwnej i rozśpiewanej paradzie ulicznej uczestniczyło tysiące mieszkańców. Każdego roku Święto Trzech Króli jest zwieńczeniem świątecznego cyklu Bożego Narodzenia. Tegoroczne uliczne jasełka przeszły ulicami ponad 600 polskich miast i miasteczek.

Trzy wystrzały z armaty, którą odpalili Bracia Kurkowi, dały sygnał do wymarszu trzem orszakom w kolorach: niebieskim, zielonym i czerwonym, symbolizującym wiarę, nadzieję i miłość. Poprowadzili je trzej królowie. Kolędnicy z koronami na głowach i śpiewem na ustach ruszyli równocześnie spod sklepu Moto Jack przy ul. Kociewskiej (Orszak Czerwony), Kościoła Miłosierdzia Bożego (Orszak Niebieski) oraz poczty przy ul. Hallera (Orszak Zielony). Spotkali się na parkingu przy Starostwie Powiatowym, gdzie czekał na nich Herod wraz z mnóstwem atrakcji-niespodzianek.

Wśród niespodzianek, które Herod przygotował na powitanie Trzech Króli był pokaz fireshow

Później, wspólnie z mieszkańcami miasta, udali się w stronę kościoła pw. św. Wojciecha, gdzie znajdował się żłóbek. Tam oddali pokłon Dzieciątku Jezus i złożyli mu swoje dary. W roli Maryi i Józefa wystąpiła rodzina Betcher z malutkim Adasiem jako Jezusem.

Król Kacper, Baltazar i Melchior w stajence ze Świętą Rodziną

W tym roku w role Mędrców wcielili się: wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Kazimierz Chyła, który jako Król Melchior, przewodził Zielonemu Orszakowi Azjatyckiemu, prezydent miasta Janusz Stankowiak poprowadził mieszkańców w barwach czerwieni w Orszaku Europejskim jako Król Kacper. Natomiast Król Bractwa Kurkowego Kazimierz Dawicki został Królem Baltazarem i wędrował w Orszaku Niebieskim – Afrykańskim

Król Kacper kłania się Dzieciątku Jezus

– Oddaliśmy pokłony i przekazaliśmy dary Dzieciątku Jezus, by wyrazić w ten sposób radość z narodzin Pana, który przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu – powiedział Król Kacper, w którego rolę wcielił się prezydent miasta. – Niezwykle cieszy mnie fakt, że z roku na rok coraz więcej mieszkańców włącza się w nasze uliczne jasełka. Przychodzą by wspólnie z nami przeżywać to święto. Jest wśród nich bardzo dużo dzieci – to cieszy jeszcze bardziej, bo od małego uczą się i poznają wspaniałą tradycję. To jest cudowne święto!  Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom Orszaku – zakończył Janusz Stankowiak.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W zeszłym roku uroczystości związane z Dniem Objawienia Pańskiego odbyły się na 4 kontynentach. W Polsce ulicami mniejszych i większych miejscowości przeszło w sumie 515 orszaków.

– W naszym kraju takie jasełka odbywają się po raz dziesiąty, a w Starogardzie po raz czwarty. Tegoroczne hasło „ Bóg jest dla wszystkich” nawiązuje do jubileuszu Orszaku. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego – zawsze jest czas, aby Go odnaleźć i wejść na drogę prowadzącą do Niego – powiedział współorganizator Orszaku Grzegorz Oller dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Tłumy mieszkańców uczestniczyły w starogardzkim Orszaku Trzech Króli 2018 rok. Pierwszy z prawej – Grzegorz Oller – współorganizator Orszaku

Organizacja takiego wydarzenia to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, w którego organizację włączyło się wiele instytucji kościelnych i świeckich, jednostki samorządowe, stowarzyszenia oraz przedsiębiorcy. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie i świetną organizację uroczystości. 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl