Pojechali się sprawdzić, przywieźli tytuł Mistrza Polski w mini siatkówce

Szymon Adamczyk, Kacper Kopczyński, Maciej Burczyk, Miłosz Prus, Kacper Myśków to „złota piątka” starogardzkich siatkarzy rocznik 2004.  Być może przyszłość polskiej siatkówki. Na XXII Ogólnopolskim Turnieju Mini Siatkówki Kinder+Sport w Częstochowie wywalczyli tytuł Mistrza Polski w kategorii trójek chłopców.  Szymon Adamczyk to też najlepszy dwunastoletni siatkarz w Polsce.

4 października siatkarzy UKS SET Starogard Gdański gościł u siebie prezydent miasta. Janusz Stankowiak pogratulował młodym sportowcom sukcesu. Nie krył radości i dumy z dwunastolatków, którzy tak wspaniale reprezentowali miasto na największym turnieju mini siatkówki na świecie. Chłopcy dostali od prezydenta podziękowania i upominki, podobnie jak trener Mariusz Fryźlewicz oraz prezes klubu Justyna Malinowska.

– Jesteście nadzieją polskiej siatkówki – powiedział prezydent – Jestem dumny, że tacy wspaniali zawodnicy reprezentują nasze miasto.

img_6262

W lipcu tego roku wychowankowie Mariusza Fryźlewicza uczestniczyli w XXII Ogólnopolskim Turnieju Mini Siatkówki Kinder+Sport. Byli jedną z 288 drużyn, które przyjechały do Częstochowy po puchary i tytuły Mistrzów Polski w trzech kategoriach  – dwójek, trójek i czwórek chłopców oraz dziewcząt. Starogardzianie walczyli w trójkach. W drodze do zwycięstwa przegrali tylko jeden mecz z Lechią Tomaszów Mazowiecki – Mistrzem Polski 2015 roku. W finale się zrewanżowali i pokonali drużynę z Tomaszowa 2:1.

– To był bardzo zacięty mecz – wspomina trener. – Pierwszego seta wygrali, drugiego przegrali. Dopiero w tie-breaku pokazali siatkarskiego pazura. Starałem się trzymać nerwy na wodzy, aby nie stresować dodatkowo zawodników, ale mówiąc kolokwialnie chwilami myślałem że „zejdę na zawał” – dodał Fryźlewicz. – Chłopakom pomogła też publiczności, która zgotowała im wspaniały doping. Całe Pomorze nam kibicowało. Poza tym „lewa ręka” Szymona jest już znana w środowisku i budzi postrach. To on zakończył mecz na naszą korzyść. Jest aktualnie najlepszym zawodnikiem w Polsce w swojej kategorii.

Cała piątka siatkarzy podczas Turnieju miała okazję porozmawiać z ambasadorem zawodów Sebastianem Świderskim oraz Piotrem Gruszką. A jedną z nagród rzeczowych, które otrzymali za zwycięstwo był udział w finale Ligi Światowej w Krakowie.

– Wyjazd do Krakowa był fantastyczny  – powiedział Miłosz Prus. – Mogliśmy na żywo zobaczyć gwiazdy światowej piłki siatkowej. Mieszkaliśmy w hotelu Hilton, jeździliśmy autobusem polskiej reprezentacji. Byliśmy na treningach naszych siatkarzy.

13654418_1195188660532774_7319297412035545056_n

Chłopcy zapytani o swoich siatkarskich idoli bez namysłu wymienili Bartosza Kurka i Karola Kłosa. O swoim trenerze mówią, że bardzo wymagający.  – Daje nam wycisk na treningach, ale nie zamienilibyśmy go na żadnego innego – przyznał Szymon Adamczyk. – To właśnie on nas najbardziej mobilizuje, aby dużo grać, ogrywać się z najlepszymi i zwyciężać.

W planach mają wyjazd do Kołobrzegu, Szczecinka i na Międzynarodowy Turniej w Warszawie, gdzie zagrają ze wszystkimi medalistami zeszłego roku.  – Zagramy już w nowej kategorii – w czwórkach – dodał Mariusz Fryźlewicz – To będzie dla nas sprawdzian.

Na zakończenie spotkania prezydent nie oparł się pokusie podniesienia i potrzymania siatkarskiego trofeum chłopaków, które swoją wielkością wręcz zachęcało do sprawdzenia wagi takiego sukcesu.

img_6267

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl