Pojazdy z duszą, czyli historia na kołach po raz dwunasty

Rekordowa ilość 350 zarejestrowanych pojazdów, Piknik Rodzinny, udane Western Party, a także niesamowite koncerty Myslovitz oraz Varius Manx i Kasi Stankiewicz. Taki był tegoroczny Zlot Weteranów Szos, który już po raz dwunasty odbył się w Starogardzie Gdańskim.

Organizatorami wydarzenia były Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Motocykli Dawnych. – XII Zlot Weteranów Szos. Historia na kołach był wyjątkowy pod wieloma względami. Na Stado Ogierów wróciliśmy po długiej, spowodowanej pandemią przerwie. Padł rekord ilości zarejestrowanych pojazdów. Co roku gromadzimy wielu miłośników dawnej motoryzacji, ale niezmiernie cieszy mnie fakt, że za każdym razem jest ich więcej Są wśród nich stali bywalcy naszej imprezy, ale pojawiają się też nowi, którzy zapewniają, że wrócą. Wyjątkowo dopisała nam pogoda. Owszem, padało, ale tylko trochę, a z prognoz wynikało, że opadów będzie dużo więcej. Stado Ogierów zaczęło tętnić życiem jeszcze zanim oficjalnie rozpoczęliśmy Zlot. Po raz pierwszy na naszym Zlocie pojawił się autobus, który przeniósł nas w całkiem niedaleką przeszłość– na gorąco powiedziała dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman.

Uczestnicy imprezy chętnie pozowali na „zlotowej ściance”.

– Korzystając z okazji, bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie XII Zlotu Weteranów Szos. Historii na kołach. Było to ok. 200 osób. Dziękuję wszystkim naszym partnerom i sponsorom, bez których wsparcia ta impreza by się nie odbyła – dodała dyrektor SCK Ewa Roman.

Zabytkowe pojazdy obejrzeli Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak (po lewej) i jego zastępca ds. społecznych Maciej Kalinowski.

Jak zawsze zlotowicze prześcigali się w oryginalności. Do mieszkańców Starogardu i naszych gości, którzy przybyli do Stada Ogierów zabytkowe pojazdy mrugały ze wszystkich stron, jedno auto używało do tego nawet długich rzęs. Pomysłów było co niemiara, a najlepsze zostały nagrodzone. Motocyklem Zlotu został MTO Becane AB1 (1938 r.) należący do Krzysztofa Walczewskiego. Samochodem Zlotu Ford A (1930 r.) Jarosława Milewskiego. Najlepszym pojazdem specjalistycznym wybrano Bułgara TL 45 (1973 r.), którego właścicielką jest Ewelina Labuch. Najciekawszym Militarnym Pojazdem Zlotu wybrano Saurera Berna (1976 r.) Bartosza Piechocińskiego. Pechowcem Zlotu został Kuba Gajewski. Tytuł Miss i Mistera trafiły do Ireny i Stanisława Małeckich. Rodzinką Zlotu wybrano rodzinę Janusza Kobieli. Najdalszy przejazd należał do Ryszarda Walenciaka ze Środy Wielkopolskiej, który na starogardzki Zlot przybył Junakiem M 10. Pokonał nim 260 km. Zdaniem publiczności najładniejszym autem Zlotu okazał się samochód Macieja Badery, a najładniejszym motocyklem Magdaleny Zielnke.

Na starogardzkiej scenie wystąpił zespół Myslovitz. 

Gwiazdami tegorocznej edycji Zlotu Weteranów Szos były zespoły Myslovitz oraz Varius Manx i Kasia Stankiewicz. Razem z licznie zgromadzoną pod sceną publicznością zaśpiewali swoje największe hity. Przed nimi na scenie pojawiły się zespoły Guzik i Seher. Koncerty oraz rozstrzygnięcia konkursów prowadzili Łukasz Rocławski i Krzysztof Duzowski. Animacje na tzw. „Małej Scenie” prowadził znany z Radia Starogard Grzegorz Kochański. Sporą niespodzianką uczestnikom imprezy zrobił Browar Kociewski, który przygotował specjalne „piwo zlotowe”.

Varius Manx i Kasia Stankiewicz dali z siebie wszystko.

Fot. Magdalena Dalecka

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl