Pojawił się nowy Gwiazdek – Leśnik

Od lipca 2022 r. Starogard Gdański ma nową atrakcję turystyczną – dwie figurki Gwiazdka: Podróżnika i Wędkarza. Teraz dołączył do nich trzeci. Obok nowej, drewnianej wiaty przy Nadleśnictwie Starogard pojawił się Gwiazdek Leśnik. 12 maja jego oficjalnego odsłonięcia dokonali Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oraz Nadleśniczy Maciej Robert. Towarzyszyły im dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 3 i oczywiście sam Gwiazdek.

– Super, że jest kolejny Gwiazdek. Przy dworcu kolejowym stoi podróżnik, a na moście w Parku Miejskim siedzi Wędkarz. Każdy jest fajny. Cieszymy się, że mogliśmy dzisiaj jako pierwsi zobaczyć Gwiazdka Leśnika – mówili Nela i Staś z MPP Nr 3 „Mis Uszatek”.

Gwiazdek Leśnik powstał w ramach akcji „Gwiazdkujemy Starogard”, która zakłada stworzenie większej ilości figurek.

Figurka Gwiazdka Leśnika przy ogrodzeniu Nadleśnictwa Starogard
Gwiazdka Leśnika spotkać można przy Nadleśnictwie Starogard, fot. Magdalena Dalecka

Bajkowe opowieści

Historię wszystkich starogardzkich Gwiazdków lepiej poznać można skanując kod QR z tabliczki przy każdej z figurek oraz na stronie internetowej starogard.pl w zakładce „Dla turystów” – „Gwiazdkujemy Starogard”, pod adresem: Gwiazdkujemy Starogard https://starogard.pl/gwiazdek/

Wydział Informacji Społecznej przygotował także specjalną animację.

Gwiazdków będzie więcej

Sponsorem Gwiazdka Leśnika jest Nadleśnictwo Starogard. Każda kolejna rzeźba także może mieć swoich patronów. Zachęcamy instytucje oraz przedsiębiorców do kontaktu z Wydziałem Informacji Społecznej Urzędu Miasta pod adresem mailowym: wis@um.starogard.pl.

Prezydent Miasta Starogard Gdański janusz Stankowiak oraz Nadleśniczy Maciej |Robert odsłaniają figurkę Gwiazdka Leśnika w otoczeniu dzieci.
Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oraz Nadleśniczy Maciej Robert odsłaniają figurkę Gwiazdka Leśnika.

Edukacyjno-informacyjna wiata przystankowa

Odsłonięcie trzeciej figurki Gwiazdka zostało połączone z oficjalnym otwarciem sfinansowanej przez PLL LOT edukacyjno-informacyjnej wiaty przystankowej. Wyświetlane są na niej informacje dotyczące funkcji lasów, ochrony miejsc bytowania żurawia pospolitego oraz innych projektów Nadleśnictwa Starogard i Lasów Państwowych.

– W związku z realizacją autorskiego projektu pn. ,,Ochrona miejsca bytowania żurawia pospolitego poprzez rewitalizację siedlisk wilgotnych i poprawę zdolności retencyjnej stawów paciorkowych” Nadleśnictwo Starogard realizuje zadania związane z odbudową zdolności retencyjnych stawów zlokalizowanych na terenie leśnictwa Swarożyn. W ramach projektu Nadleśnictwo objęło działaniami stawy paciorkowe i połączone z nimi byłe stawy hodowlane – mówi Starszy Specjalista Służby Leśnej Karol Skonieczny.

Chociaż wykonana z litego drewna wiata stoi przy Nadleśnictwie już od jakiegoś czasu, 12 maja nastąpiło jej oficjalne otwarcie.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat Nadleśnictwo Starogard weszło w posiadanie większości stawów paciorkowych, odkupując je od prywatnych właścicieli. Bardzo pomogło w tym środki finansowe przekazane przez Polskie Linie Lotnicze ,,LOT”, które sfinansowały także budowę obiektu edukacyjno-informacyjnego w postaci wiaty przystankowej zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Nadleśnictwa.

– Wiata poza promocją funkcji lasów przy użyciu wyświetlacza, przekazuje treści związane z działaniami prowadzonymi w ramach ww. projektu oraz innymi Lasów Państwowych i Nadleśnictwa. Czekając na autobus pod nową wiatą przy Nadleśnictwie będzie można też przeczytać historię Gwiazdka Leśnika. – dodał Karol Skonieczny z Nadleśnictwa Starogard.

Spotkanie w Nadleśnictwie Starogard. Przy stole siedzą goście.
Podczas zorganizowanego tuż przed oficjalnym otwarciem wiaty przystankowej spotkania w Nadleśnictwie można było dowiedzieć się więcej na temat projektu.

Przed oficjalnym otwarciem wiaty w siedzibie Nadleśnictwa odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. – To zadanie nie było wcale łatwe w realizacji. Myślę jednak, że dyskusji nie podlega fakt, że warto było podjąć to wyzwanie. Dzisiaj z wielką przyjemnością patrzymy na efekty. Ta drewniana wiata przystankowa to doskonały sposób nie tylko na edukowanie i informowanie społeczeństwa o wielu rzeczach związanych z lasami, czy naszych działaniach, ale też na promocję drewna. Wiata została wykonana całkowicie ekologiczne, co wpisuje się w nasze działania i w jakimś sensie wyznacza kierunek rozwoju tego typu przedsięwzięć – powiedział Marek Reiter z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

– Nasuwa mi się teraz maksyma „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Bardzo podoba nam się pomysł takich wiat przystankowych. Często trafiamy na tego typu rozwiązania jeżdżąc po różnych miejscach, a okazuje się, że wystarczy zajrzeć do Nadleśnictwa Starogard. Ten przystanek traktujemy jako program pilotażowy. Chcielibyśmy, aby podobne pojawiły się na Rynku, w którego krajobraz idealnie by się wpisały. Serdecznie gratuluję pomysłu i myślę, że będziemy szli tym tropem – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Na spotkaniu obecni byli także m.in. Joanna Chrapowicka z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Alicja Bulak i Szymon Sitek z Polskich Linii Lotniczych LOT, Nadleśniczy Nadleśnictwa Starogard Maciej Robert, zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. społecznych Maciej Kalinowski, Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Starogard Gdański Magdalena Dalecka, naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Renata Połomska.

Pomysłodawcami powstania edukacyjno-informacyjnej wiaty przystankowej są pracownicy Nadleśnictwa, którzy wraz ze Stowarzyszeniem Starogard 2030 opracowali koncepcję obiektu. Jego partnerami są: Urząd Miasta Starogard Gdański, Pracownią Projektowa Piotra Sierockiego oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ,,ADC”.

Fot. Małgorzata Rogala