Poezja Jana Pawła II według młodzieży

30 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z naszego powiatu interpretowało poezję Karola Wojtyły podczas XIII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs odbył się 26 października w Zespole Szkół Ekonomicznych. Zorganizowała go Ewa Balcerzak – polonistka ZSE.

Przed konkursem wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć program przygotowany z okazji 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Występy recytatorów oceniała komisja konkursowa w składzie: Dorota Szyfrajda, Ireneusz Ciecholewski, ks. Zbigniew Gełdon, Piotr Chrapkowski. Jury szczególną uwagę zwracało na interpretację utworu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. W poezji śpiewanej dodatkowym elementem oceny była adekwatność muzyki do prezentowanego utworu.

W kategorii „Recytacje uczniów szkół ponadgimnazjalnych” najlepsi byli: Franciszek Andrearczyk (I LO w Starogardzie Gdańskim) – I miejsce; Adrianna Knuth (Technikum Nr 1 w Starogardzie Gdańskim) – II miejsce; Maksymilian Parol (Collegium Marianum Liceum Katolickie w Pelplinie) – III miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Amelia Bobkowska (II LO w Starogardzie Gdańskim); Adrianna Urban (Technikum w Owidzu); Jakub Staniszewski (LO w Pelplinie); Miłosz Dwurznik (Technikum Nr 1 w Starogardzie Gdańskim).

Zwyciężczynią w kategorii „Recytacje uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i gimnazjalnych” została Karolina Lewandowska (PSP Nr 1 w Starogardzie Gdańskim). II miejsce zajęła Marianna Kotlenga (PSP Nr 1 w Starogardzie Gdański), a III Katarzyna Behrendt (PSP w Bobowie). Jury wyróżniło Zuzannę Skibińską (PSP Nr 1 w Starogardzie Gdańskim) i Patrycję Jendrzejewską (PSP Nr 1 w Starogardzie Gdańskim).

W kategorii „Poezja śpiewana” I miejsce zajęła Aleksandra Wegner (Technikum Nr 1 w Starogardzie Gdańskim), a drugie Nikola Talaśka (ZSP w Skórczu).

– Bardzo lubię śpiewać. Robię to praktycznie od dziecka, czyli już około 13 lat. Do udziału w konkursie namówiła mnie moja polonistka pani Ewa Balcerzak. Na początku akompaniować miała mi koleżanka, ale ten podkład nie za bardzo pasował do tego, co śpiewałam. Pani Balcerzak znalazła Kacpra Aranowskiego, który zrobił to bardzo dobrze i udało nam się wygrać – mówiła zwyciężczyni w kategorii „Poezja śpiewana” Aleksandra Wegner.

Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty Moniki Kończyk, biskupa pelplińskiego ks. Ryszarda Kasyny, starosty starogardzkiego Leszka Burczyka, prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, proboszcza parafii św. Wojciecha ks. Janusza Lipskiego, prezesa wydawnictwa Bernardinum ks. Wojciecha Węckowskiego oraz rektora Pomorskiej Szkoły Wyższej Wiesława Wiki.

Fot. Małgorzata Rogala