Podziękowali za „leki z Bożej apteki”

Labofarm to firma, która pachnie ziołami. Są one bowiem głównym składnikiem leków, które produkuje od ponad 30 lat. By wyrazić swoją wdzięczność w wigilię święta Matki Bożej Zielnej – 14 sierpnia zorganizowała sympozjum, na które zaprosiła przedstawicieli władz kościelnych, rządowych i lokalnych.

Święto Matki Bożej Zielnej, obchodzone jako Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to dzień, w którym święci się kwiaty, zboża, zioła i warzywa. Dzień wdzięczności za dary, które rodzi Ziemia, a które ludzie wykorzystują by żyć zdrowo i w dobrej kondycji.

Taki jest też cel starogardzkiej firmy rodzinnej państwa Pawełek. Laboratorium Farmaceutyczne Labofarm od ponad 30 lat produkuje leki roślinne, wykorzystując swoje własne uprawy. Łącząc naturalne produkty z wysokiej jakości technologią zyskała dobrą markę i uznanie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

mgr farm. Tadeusz Pawełek prezes LF Labofarm sp. z o.o.

– Zaczęło się w 1989 roku, kiedy właściciel pewnej firmy przekazał nam spory zapas suszonego czosnku z nadzieją, że jakoś go wykorzystamy. Tak więc, warzywo o właściwościach przeciwgrzybicznych stało się naszym pierwszy standardowym produktem, który od ponad 30 lat jest lekiem nr 1 na rynku leków roślinnych – powiedział prezes Labofarmu Tadeusz Pawełek. – Dzisiaj w ofercie mamy setki produktów, które tworzymy z poszanowaniem zielarskich tradycji i wiedzy o leczniczych właściwościach wybranych ziół – dodał.

Przypomniał historię zielarstwa, którego początki sięgają starożytności. Przedstawił misje firmy oraz jej najważniejsze produkty. Podkreślił, że Labofarm daje ludziom tylko to, co wydaje ziemia wyłącznie w trosce o ich zdrowie. Wspomniał, że oprócz kultywowania tradycji zielarskich, od 2000 roku za pośrednictwem kwartalnika Panacea rozpowszechnia również wiedzę na temat naturalnych leków roślinych.

Wykład pt. „Zaślubiny Polski z Morzem ” wygłosił Piotr Szubarczyk z IPN

– Rośliny to naturalne źródło ludzkiego życia – kontynuował sesję ks.prof. Tadeusz Guz. – Umiejętne korzystanie z ziół zapewnia człowiekowi przygotowanie kondycji psycho-fizycznej do życia wiecznego. Dlatego powinniśmy być wdzięczni firmie Labofarm. Misja, której się podjęła, jest niezwykle istotna, szczególnie teraz, gdy świat atakowany jest przez śmiercionośne wirusy – powiedział.

Podczas spotkania zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. prezydenci miasta, przewodnicząca Rady Miasta, starosta starogardzki, wójt Gminy Starogard, przedstawiciele biura poselskiego Kazimierza Smolińskiego, członkowie Instytutu Pamięci Narodowej oraz wielu innych zacnych przyjaciół firmy, mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów. O „Cudzie nad Wisłą” opowiedział ks. prof. Tadeusz Guz, a historię „Zaślubin Polski z Morzem” przybliżył Piotr Szubarczyk z IPN. Na koniec sympozjum goście obejrzeli dwa filmy. Pierwszy dotyczył procesu produkcji leków roślinnych w firmie Labofarm, a drugi -bardziej społeczny – dotknął ważkiego tematu budowy starogardzkiej obwodnicy, w lobbowanie której firma Labofarm i rodzina Pawełek skutecznie się włączyła.

W imieniu wszystkich samorządowców za zaproszenie na uroczystość podziękował prezydent miasta Janusz Stankowiak.

W imieniu wszystkich samorządowców za zaproszenie na obchody święta Matki Bożej Zielnej podziękował Prezydent miasta Janusz Stankowiak 

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za to zaproszenie. To okazja nie tylko do „wigilijnego” świętowania jutrzejszego Wniebowstąpienia NMP, ale również pretekst do bliższego poznania firmy Labofarm. Jako zwykły mieszkaniec Starogardu jestem dumny, że na naszym terenie działa tak prężna, rodzinna firma, która wykorzystuje to, co rodzi Ziemia w harmonii i w przyjaźni z przyrodą. Nie tylko bierze, ale również daje, co w dobie rozwijających się cywilizacji i związanego z tym zanieczyszczenia środowiska, jest niebywale cenne – powiedział prezydent miasta.

Uroczystość w wigilię święta Matki Bożej Zielnej poprzedziła msza św. Koncelebrował ją ks. prof. Tadeusz Guz. Była szczególnym wyrazem wdzięczności za dary Ziemi i opiekę Matki Bożej nad rodziną, miastem, gminą i powiatem.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl