Podwórkowe rewolucje – mieszkańcy mają głos

Już niedługo swój wygląd zmienią podwórka przy ul. Kościuszki 48, 52, 98 i 129, Piłsudskiego 20 oraz Owidzkiej 14 i 4. Na to jak będą wyglądały duży wpływ mają mieć pomysły mieszkańców tych obszarów. 4 sierpnia spotkali się z przedstawicielami realizatorów projektu, którymi są Stowarzyszenie Starogard 2030 i Gmina Miejska Starogard Gdański.

Spotkanie odbyło się w Społecznym Centrum Wsparcia Rodziny. Starogard 2030 reprezentowali architekt Anna Lembicz, konserwator zabytków Marta Saj oraz dendrolog Karol Skonieczny. Gminę Miejską zaś zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.

– W 2018 r. rozpoczęliśmy realizację projektu „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego”. O to, by doszedł do skutku zaczęliśmy starać się już kilka lat wcześniej. Mógł zaistnieć dzięki wsparciu finansowemu województwa pomorskiego i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego. W ramach projektu modernizujemy Stare Miasto. Objął on przebudowę ulic: Chojnickiej (od Rynku do ul. Krzywej), Kellera, Koziej, Paderewskiego, Placu 16. Dywizji, Rycerskiej, Sambora, Spichrzowej i Szewskiej oraz 30 kamienic – mówił wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Tadeusz Błędzki.

Na spotkaniu pokazano jak kiedyś wyglądał budynek, w którym obecnie znajduje się Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny.

– W budynkach modernizowane są fundamenty, dach, klatki schodowe, elewacje a w części – przydomowe podwórka. Tą część zadania wzięło na siebie Stowarzyszenie Starogard 2030 i w tej właśnie sprawie się tutaj spotykamy. Rewitalizacja polega na tym, że oprócz tzw. „elementów twardych”, czyli typowo technicznych, realizuje się również tzw. „element miękkie”, do których należy właśnie zaangażowanie społeczeństwa. Nie od dziś wiadomo, że jeśli włożymy w coś swoją pracę, później bardziej to szanujemy. Dlatego bardzo dziękuję Państwu za przybycie na to spotkanie. Wasz udział bardzo dużo dla nas znaczy – dodał zastępca prezydenta Starogardu ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.

W ramach projektu „Podwórkowe rewolucje – współtworzymy naszą przestrzeń” powstaje także deptak między ulicami Kościuszki i Owidzką. Zostaną przy nim zamontowane m.in. urządzenia siłowni zewnętrznej i niewielkiego placu zabaw. Prace już się rozpoczęły, a deptak ma zostać ukończony jeszcze w tym roku.

Od lewej: Karol Skonieczny, Marta Saj, Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030.

Zarówno deptak, jak i podwórka będą przedmiotem serii warsztatów projektowych. Na każde podwórko przeznaczone są dwa spotkania, jedno w odnawianym miejscu, drugie w Społecznym Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Kościuszki 65. Podczas warsztatów w terenie organizatorzy zapytają mieszkańców o to, jak miałoby według nich wyglądać ich najbliższe otoczenie. Czy potrzebna jest im wiata śmietnikowa, ławeczka, trzepak, a może dobrze usytuowane linki do wieszania prania? Czy wolą zwykłą trawę wokół domu, czy raczej kwiatowe rabaty, ozdobne krzewy lub drzewa?

Warsztaty „podwórkowe” odbywać będą się zawsze o godz. 17:00 w terminach:
11 i 18 sierpnia – ul. Piłsudskiego 20
12 i 19 sierpnia – ul. Kościuszki 129
25 sierpnia i 8 września – ul. Owidzka 4 i 14
26 sierpnia i 9 września – ul. Kościuszki 48 i 52
2 i 16 września – ul. Kościuszki 98

– Mamy nadzieję, że warsztaty odbędą się w wyznaczonych terminach. Bierzemy jednak pod uwagę, że ze względu na trwającą wciąż pandemię koronawirusa mogą one ulec zmianie. O wszystkim na bieżąco informować będziemy na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/starogard2030– powiedziała Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030.

Projekt otrzymał wsparcie finansowe ze środków europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Fot. Małgorzata Rogala