Podwójna moc listu. Wystartowała akcja „List od Mikołaja” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od blisko 30 lat pomaga dzieciom krzywdzonym i wykorzystywanym seksualnie, już po raz siódmy startuje z charytatywną akcją „List od Mikołaja”. Do 15 grudnia br. na stronie swiatecznylist.pl można zamówić spersonalizowany list dla bliskiej osoby. List, który ma podwójną moc, bo przynosi radość najbliższym i pomaga dzieciom, które doświadczyły przemocy.

Jesteśmy coraz bliżej Świąt, jednak w tym roku ich atmosfera jest dużo mniej wyczuwalna. Zamknięte galerie handlowe, kolejki przed nielicznymi otwartymi sklepami, coraz bardziej puste ulice… Tegoroczne Boże Narodzenie bez wątpienia będzie inne niż wszystkie. Najpewniej spędzimy je jedynie w gronie domowników, rezygnując ze spotkań z dalszą rodziną i przyjaciółmi. Warto jednak pamiętać, że święta są dla dzieci najpiękniejszym i najbardziej wyczekiwanym czasem w roku – głównie ze względu na wizytę Mikołaja i gwiazdkowe prezenty. I to akurat się nie zmieni…

Prezent z podwójną mocą
Zamawiając spersonalizowany list od Mikołaja na stronie swiatecznylist.pl, możesz sprawić niespodziankę swojemu dziecku, a przy tym pomóc Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę nieść pomoc dzieciom krzywdzonym. Wystarczy wypełnić krótki formularz i wpłacić sugerowaną darowiznę 18 złotych lub więcej na rzecz Fundacji. Całkowity dochód z akcji jest przekazywany na rzecz jej podopiecznych. Ten niewielki gest może naprawdę wiele.
Dochód z ubiegłorocznych akcji znacząco wsparł ważny projekt naszej Fundacji, jakim jest stworzenie sieci specjalistycznych Centrów Pomocy Dzieciom. Dzieci doświadczające przemocy i wykorzystywania seksualnego otrzymują tam bezpłatną, kompleksową pomoc: psychologiczną, prawną i medyczną, pod jednym dachem. Dziś w całej Polsce funkcjonuje pięć takich placówek, ale ich liczba już wkrótce się powiększy – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Akcję „List od Mikołaja” organizujemy już po raz siódmy i każdego roku jesteśmy pod wrażeniem, jak wiele osób bierze w niej udział. W ubiegłorocznej edycji listy zamówiło blisko 10 tysięcy osób – to był nasz rekord. Marzy nam się, żeby w tym roku padł kolejny – dodaje dr Sajkowska.

Piękno i emocje na papierze
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę proponuje kilka opcji personalizacji listów, w których możemy wybrać na przykład płeć, zainteresowania czy wymarzony zawód adresata. To sprawia, że listy mają bardzo indywidualny charakter. W treści nie brakuje ciepłych, pełnych troski zwrotów, dzięki którym osoba czytająca list poczuje się ważna i wartościowa. Co ważne, list można zamówić nie tylko dla dziecka, ale też dla rodzeństwa i osoby dorosłej (w tym seniora) – bo Mikołaj pisze do wszystkich. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy w trosce o najbliższych przyjdzie nam spędzić święta bez nich.
Na stronie świątecznylist.pl do spersonalizowanej treści możemy dobrać jedną z czterech pięknych, gwiazdkowych grafik. Zostały one przygotowane przez zdolnych ilustratorów, na co dzień tworzących rysunki do dziecięcej literatury. Wśród nich są graficy i ilustratorzy współpracujący z Wydawnictwem Dwie Siostry, które jest Partnerem akcji. Są to: Dominika Czerniak-Chojnacka („Piwnice”, „Kominiarz Piekarz”), Piotr Socha („Potwór”, „Pszczoły”), Michalina Rolnik („Zakątki, czyli kto tu mieszka?”) oraz Paweł Mildner („Ciekawe, co myśli o tym królowa”, „Lody we wszystkich smakach”).

Każdy list, zapakowany w świąteczną kopertę, dostarczany jest pod wskazany adres tradycyjną pocztą. W tym roku Mikołaj będzie wysyłał listy w dwóch terminach:
na Mikołajki, 6 grudnia – listy zamówione do 23 listopada;
na Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia – listy zamówione między 24 listopada a 15 grudnia.
Aby mieć pewność, że list dotrze na czas do adresata, warto zamówić go jak najwcześniej. Okres okołoświąteczny jest szczególnie aktywny, jeśli chodzi o wysyłanie prezentów czy kartek, a w tym roku zapowiada się jeszcze bardziej intensywnie. Nie warto więc czekać.

Dzieci dla dzieci
Do promowania tegorocznej akcji „List od Mikołaja” przyłączyły się dzieci pracowników Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zgodziły się one opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych ze świętami i pochwalić się wiedzą na ich temat. Hania, Antoś, Gaja, Basia, Witek, Ala, Róża, Zenon, Henryk, Kuba, Antek i Kalina w specjalnych filmikach nagranych na potrzeby akcji, opowiadają o wymarzonych prezentach, spotkaniach z Mikołajem i listach… również tych od Mikołaja. Seria filmików, które będą publikowane w social mediach Fundacji, pełna jest zabawnych wypowiedzi, ciekawych refleksji i uroczych, dziecięcych przemyśleń. Na przykład na pytanie o to, ile lat ma Mikołaj, dzieci odpowiadały:
Chyba 40 – zaproponowała Gaja, dodając, że Mikołaj jest stary, stary, stary, stary. Pięć – dodał Antoś. 58? – spytała niepewnie Hania. A bo ja wiem? 1500, czy coś? – odpowiedziała Ala. Na pewno dużo, ale nie wiem ile – skwitował Antek.
„Fundacyjne” dzieci wiedzą, czym zajmują się ich rodzice i komu pomaga Fundacja. Z otwartością i nadzieją zgodziły się na udział w nagraniach, wiedząc że robią to dla dzieci, które potrzebują pomocy. Nagranie odbyło się w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie, gdzie na co dzień krzywdzone dzieci odzyskują zdrowie i nadzieję.
Zapraszamy do włączenia się do akcji, dzięki której możesz sprawić, że gwiazdkowy prezent przekształci się w coś bardzo wyjątkowego – pomoc dzieciom krzywdzonym.
Więcej informacji dostępnych na stronie: swiatecznylist.pl.

Jak sprawić dziecku niezwykły prezent na Święta i jednocześnie pomóc innym dzieciom? To prostsze, niż myślisz:
★ Wejdź na: swiatecznylist.pl
★ Wybierz jedną z kilku świątecznych grafik.
★ Wybierz treść listu i dodaj kilka osobistych szczegółów dotyczących Twojego dziecka.
★ Wpłać darowiznę.
Podstawowa kwota darowizny – 18 złotych – pozwoli Fundacji na odebranie 3 połączenia z dziećmi w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
33 złote pomoże rozpocząć diagnozę psychologiczną dziecka i zaplanować dalszą pomoc. Możesz też wpłacić dowolną wyższą kwotę i pomóc jeszcze bardziej.
★ Czekaj na List od Mikołaja.
Pamiętaj, że wysyłając list, nie tylko sprawisz radość swojemu dziecku, ale pomożesz też przywrócić uśmiech na twarzach podopiecznych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wszystkie darowizny zostaną wykorzystane na prowadzenie działań pomocowych dla dzieci krzywdzonych w placówkach Fundacji.
Więcej informacji dostępnych na stronie: swiatecznylist.pl