Podpisali akt dla potomności

Akt erekcyjny pod rozbudowę starogardzkiej Strzelnicy wmurowany zostanie w iglicy nad wejściem do budynku. 18 czerwca podpisali go bracia kurkowi i włodarze miasta.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie działa w Starogardzie od 26 lat. Kultywuje blisko 700-letnią tradycję bractw kurkowych w Polsce. W 2018 roku stało się właścicielem zabytkowej Strzelnicy przy ul. Mickiewicza. Budynek powstał w latach 1888 – 1892. Przez ponad 120 lat pełnił różne funkcje. Teraz bracia kurkowi przywracają mu dawne przeznaczenie i świetność.

Wiele historycznych zabytkowych elementów budynku Strzelnicy zostało zachowanych.

– Od wielu lat myśleliśmy o tym, aby przejąć ten budynek, który sąsiaduje z naszą starogardzką strzelnicą. To się udało dwa lata temu, w 2018 roku. Założyliśmy spółkę i wspólnymi siłami rozpoczęliśmy przebudowę obiektu. Roboty rozpoczęły się w maju 2019 roku. Zachowaliśmy wszystkie zabytkowe (historyczne) elementy dawnej Strzelnicy, jak ceglaną elewację, wieżyczkę czy sufit w sali balowej. Udało się nawet odrestaurować historyczny żyrandol, który w tej sali zawiśnie – powiedział jeden z fundatorów i prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Mariusz Szwarc. – Budynek powiększyliśmy. Dobudowaliśmy część hotelową, w której do dyspozycji gości będzie 13 pokoi z łazienkami. Znajdzie się tam restauracja, bar, scena i oczywiście siedziba Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Przy okazji wyremontowaliśmy całe obejście. Wybudowaliśmy drogę dojazdową i parking. Potrzebne nam było takie miejsce, w którym moglibyśmy gościć braci kurkowych z różnych Bractw w Polsce, zwłaszcza że jesteśmy organizatorami ogólnopolskich turniejów strzeleckich. Myślę, że Strzelnica po remoncie i modernizacji stanie się atrakcyjnym miejscem rekreacyjnym i piękną wizytówka miasta, której nie powstydzi się żaden starogardzianin. Inwestycję planujemy zakończyć we wrześniu br. – dodał prezes spółki Strzelnica.

Zarząd spółki Strzelnica i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz władze miasta 18 czerwca podpisali akt erekcyjny pod rozbudowę Strzelnicy w Starogardzie Gdańskim

W czwartek, 18 czerwca fundatorzy inwestycji, zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz władze miasta spotkali się, by podpisać akt erekcyjny pod rozbudowę starogardzkiej Strzelnicy.

Dokument podpisali bracia kurkowi: Mariusz Nierzwicki, Maciej Mostowy, Tomasz Pastwa, Tomasz Lichnerowicz, Jerzy Suchomski, Ramzes Pawłowski, Leszek Warczak i Mariusz Szwarc oraz prezydenci Starogardu Gdańskiego: Janusz Stankowiak, Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki.

Oprócz pamiątkowego dokumentu z datą rozpoczęcia inwestycji w kapsule czasu znajdą się również polskie współczesne banknoty o nominałach: 10,20,50 i 100 zł. Kapsuła zostanie wmurowana w jedną z iglic frontowej ściany budynku jako pamiątka dla potomności. W przyszłości, po odnalezieniu skrytki podczas ewentualnej modernizacji, przebudowy obiektu czy jego rozbiórki, znalazcy będą mogli zapoznać się z historycznymi informacjami z okresu obecnej rozbudowy starogardzkiej Strzelnicy.

– Cieszę się bardzo, że w Starogardzie działa Kurkowe Bractwo Strzeleckie, które tak konsekwentnie kultywuje tradycję polskich bractw kurkowych. To dzięki nim to historyczne miejsce i ten zabytkowy budynek powraca do swojej dawnej świetności. Z tym miejscem wiążemy również miejskie plany inwestycyjne. Jestem przekonany, że do końca 2022 roku to wyjątkowe miejsce stanie się potężnym magnesem przyciągającym nie tylko mieszkańców ale również turystów – powiedział prezydent Stankowiak.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl