Pociągiem ku przygodzie. Turystyczny kąsek dla fanów podróży koleją

Nie lada gratka czekała miłośników podróży koleją w niedzielę 26 lutego w Starogardzie Gdańskim. Turystyka Kolejowa (TurKol.pl) zaproponowała im przejażdżkę zabytkowym pociągiem nieczynną już trasą do Jabłowa i z powrotem. Z zaproszenia skorzystali prezydent miasta Janusz Stankowiak i wójt Gminy Starogard Magdalena Forc-Cherek.

„Pociągiem ku przygodzi” to produkt turystyczny przygotowany przez stowarzyszenie z Poznania TurKol.pl. Inauguracja przejazdów turystycznych zabytkowymi pociągami pasażerskimi na Kociewiu odbyła się zimą 2022 roku. Jak tłumaczy organizator – to okazja do powrotu na zapominanie i nieczynne szlaki kolejowe województwa pomorskiego i nie tylko.

Skład turystycznego pociagu „Jabłonka”

– Na rynku turystycznym działamy od 12 lat. Jeździmy po całej Polsce. Dorobiliśmy się całkiem ciekawego i ładnego składu z lat 70-tych. Tym pociągiem przyjechaliśmy właśnie do Starogardu Gdańskiego, by przypomnieć mieszkańcom, jak podróżowało się 50 lat temu. Skład prowadzą klasyczne spalinowe lokomotywy.  Dla wielu mogą wydawać się zwykłym złomem, dla nas są po prostu piękne. Mają wartość historyczną – powiedział Patryk Skopiec z Biura Turystycznego TurKol.pl.

26 lutego br. pociąg „Jabłonka” ze Starogardu Gdańskiego do Jabłowa i z powrotem przewiózł blisko 100 pasażerów. W ramach całej akcji „Przedwiośnie 2023” miłośnicy podroży koleją mogli skorzystać aż z 11 różnych tras przejazdów.  Podróż mogli rozpocząć na stacji Toruń Główny, Warszawa Gdańska, Warszawa Wschodnia, Ostrołęka, Łomża, Malbork, Gdańsk i Starogard Gdański.

Skład pociągu zestawiono z historycznych, pasażerskich wagonów przedziałowych 1 i 2 klasy oraz zabytkowego wagonu barowego WARS z lat 70-tych XX wieku. Oliwkowe wagony pociągnęła lokomotywa spalinowa serii SU42 w kolorze zielonym.

Z łezką w oku

Na trwającą blisko godzinę trasę wybrał się prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak i wójt Gminy Starograd Magdalena Forc-Cherek w wagonie WARS.  Rozmawiają z organizatorem turystycznej wyprawy pociągiem „Jabłonka” – Patrykiem Skopiec z Biura Turystycznego TurKol.pl.

– Od razu po wejściu do pociągu, poczułem się, jakbym przeniósł się w czasie. Niesamowite uczucie. Te wąskie korytarze, 6-osobowe przedziały, wszytko otwierane ręcznie, żadnej automatyki. Herbata w Warsie? Z miejsca przed oczami stanęły mi obrazy moich dawnych podroży. Mimo, że jazda do Jabłowa nie trwała długo, wystarczyło czasu, by dać się porwać tej sentymentalnej przygodzie z łezką w oku. Poza tym nie wiedziałem, że jest aż tylu miłośników dawnej kolei, którzy z równie wielkim entuzjazmem co mój wspominali swoje wyprawy pociągami – powiedział Prezydent.

Warto przypomnieć, że ostatnie składy pasażerskie na trasie Starogard Gdański – Starogard Gdański Przedmieście – Jabłowo – Starogard Gdański Przedmieście – Starogard Gdański można było zobaczyć pod koniec ubiegłego stulecia.

Organizator zaprasza do śledzenie swojej strony internetowej TurKol.pl, na której znajdziecie informacje o kolejnych wyprawach „pociągiem ku przygodzie”.

fot. Magdalena Dalecka