Pobiegli dla Marysi. 25. Bieg Kociewski i pomoc dla chorej Starogardzianki

To była rekordowa i wyjątkowa impreza. Rekordowa, bo na starcie jubileuszowego Biegu Kociewskiego z Polpharmą stanęło prawie 400 zawodników. Wyjątkowa – bo tym razem celem nie było tylko dotarcie do mety, lecz także pomoc dla ciężko chorej Marii Malinowskiej – wieloletniej organizatorki tych zawodów oraz innych imprez sportowych i charytatywnych w Starogardzie.

Każdy zawodnik, który kupił koszulkę z napisem „Biegniemy dla Marysi” wsparł leczenie znanej w mieście pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji. Maria Malinowska cierpi na nie do końca zdiagnozowaną chorobę, objawami przypominającą nowotwór. Skuteczna terapia – leki i rehabilitacja jest bardzo kosztowna. Podczas imprezy przyjaciele Marii i pracownicy OSiR ze sprzedaży koszulek zebrali ok. 2000PLN. Pieniądze trafiły na specjalnie utworzone dla Marysi konto Stowarzyszenia „Można Inaczej”. Zbiórka cały czas trwa. Maria Malinowska sama na mecie biegu witała uczestników i wyraźnie wzruszona każdemu dziękowała za serce i ofiarowany jej wysiłek.

Maria Malinowska wita na mecie zawodników.

Mogę tylko powiedzieć każdemu proste: dziękujęmówiła Maria.Tym bardziej chcę wyzdrowieć. Nie tylko dla siebie, ale także dla wszystkich, którzy mnie wspierają. Bo przecież jest jeszcze tyle Biegów Kociewskich do zorganizowania…

Mocne tempo i dobre wyniki

W tym roku linia startu ustawiona była nie jak dotychczas na Rynku, tylko na ulicy Kanałowej przy OSIR-ze, meta zaś – na Miejskim Stadionie im. Kazimierza Deyny. Zawodnicy biegli nową trasą, którą przetestowano podczas zawodów triathlonowych w czerwcu tego roku. W samo południe 1 października ruszył bieg główny na dystansie 10 km.img_5672 Od samego startu mocne tempo narzucili Marek Kowalski, Yury Kaptserau, Mateusz Niemczyk i Damian Kabat. Ten ostatni od 6 kilometra nie miał już konkurencji i biegł sam. Kabat z klubu MLKS Pomorze Stargard zwyciężył z czasem 30:49. Drugie i trzecie miejsce zajęli zawodnicy GKS Żukowo: Marek Kowalski i Łukasz Kujawski. Na piątym miejscu finiszował najlepszy ze Starogardzian – Mateusz Niemczyk.

– Konkurencja była silna, trasa bardzo ciężka. Momentami pot lał się po plecach, szczególnie na podbiegach – powiedział zwycięzca – Ale się udało – wygrałem. Dużo ostatnio biegam i myślałem, że zmęczenie zrobi swoje. Jestem mile zaskoczony swoim wynikiem. Poza tym organizacja Biegu Kociewskiego jest znakomita.

Wśród kobiet zwyciężyła Ukrainka Valentina Kilianska z Nikolaeva z czasem 35:31. Na drugim stopniu podium stanęła Iryna Somava z Grodna (35:41), a trzecie miejsce zajęła Marta Krawczyńska z Malborka, która uzyskała wynik 35:50.Magdalena Żurek najlepsza biegaczka ze Starogardu zajęła 13 miejsce.

Każdy jest zwycięzcą

Oprócz nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych, rozdano też nagrody indywidualne: dla najlepszych biegacza i biegaczki ze Starogardu, dla najstarszego zawodnika biegu (Stanisław Niwiński z Gdańska – 82 lat), najstarszej zawodniczki (Barbary Kozłowskiej – 64 lata) oraz najstarszego zawodnika ze Starogardu – (Piotra Grycnera – 65 lat)

Głównemu biegowi towarzyszyły zmagania uczniów miejskich i gminnych szkół podstawowych i gimnazjów. Wystartowało blisko 600 dzieci i młodzieży. Najwięcej z Publicznej Szkoły Podstawowa Nr 3 i Publiczne Gimnazjum Nr 2, a spoza miasta z PSP Trzcińsk oraz gimnazjum w Rywałdzie. Sponsorem biegów towarzyszących było PPU OLA Kaliska

Słodki jubileusz

Maria Malinowska i Marzena Klein -dyrektor OSIR koją jubileuszowy tort 25. Biegu Kociewskiego.
Maria Malinowska i Marzena Klein – dyrektor OSIR kroją jubileuszowy tort 25. Biegu Kociewskiego.

Bieg Kociewski w tym roku obchodził 25 urodziny. Jego organizatorem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, a głównym sponsorem – Polpharma. Z okazji jubileuszu organizatorzy przygotowali dla wszystkich zawodników i kibiców wspaniały tort. Ciasto podzieliły Marysia Malinowska i Marzena Klein – dyrektor OSiR. Na uczestników czekały też napoje i owoce. Na zakończenie imprezy rozlosowano wśród startujących nagrody rzeczowe: sportowe obuwie i koszulki oraz sprzęt elektroniczny. Pogoda nie zawiodła. Wszyscy bawili się doskonale, a wielu planowało już kolejne starty.