Po raz V na niebiesko

Po raz piąty ulicami naszego miasta przeszedł Marsz Solidarności z Autyzmem. Mieszkańcy maszerowali z Rynku do Galerii Neptun, gdzie odbyło się wręczenie certyfikatów „Przyjaciel Autyzmu”, występ zespołów z OPP, Esta Fiesta oraz występy wokalne.

Akcja ma na celu uświadomienie ludziom jak wygląda życie z autyzmem. Osoby autystyczne często są odsuwane i oceniane. Denerwują się na źle ułożone buty, nie odpowiadają uśmiechem albo wolą spędzać czas w samotności.

Autyzm jest wśród nas, wystarczy go tylko poznać, aby zmienić świat osób nim dotkniętych na lepszy. Na Starogardzkim Rynku w sobotę zgromadziła się grupa osób ubranych na niebiesko. W rękach trzymali balony i transparenty. Na czele marszu stanęła Joanna Witkowska, która od lat dowodzi w Starogardzie akcją „Na Niebiesko Dla Autyzmu”.

Certyfikat „Najlepszy Przyjaciel Autysty” otrzymali: Stowarzyszenie „Dziecko Miłości”, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, MOPS, Firma Cuksy, Dom Pomocy Społecznej w Szpęgawsku oraz Gmina Miejska Starogard Gdański. Certyfikat „Mega Przyjaciel Autysty” trafił do: Fundacji Jim, wodzirej Macio z zespołem, Mosaic – cyrkowe atrakcje oraz Olgi Markowskiej.

Największe wyróżnienie „Najlepsi z Najlepszych” otrzymali: Patryk Gabriel, Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Jan Radzewicz, Anna Biernat z Esta Fiesta, Elwira Potocka z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 8, Grzegorz Oller z OPP, Monika Paraszczuk z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr. 2, Anna Czyżewska – redaktor naczelna „Gazety Kociewskiej”, Patryk Piechowski – menager Galerii Neptun, Radosław Janicki, Mateusz Neihs, Aleksandra Formella, Tomasz Rogalski oraz Agnieszka Brzozowska.

Magda Jassak odbiera wyróżnienie.

Wyróżniona została też Magdalena Jassak, która na co dzień pracuje w starogardzkim Urzędzie Miasta. Magda wielokrotnie występowała w programie „Jaka to melodia”. Wygrała nawet finał miesiąca. Na scenie w Galerii Neptun pojawiła się nie bez powodu. Magda cierpi na autyzm,  mimo to osiąga sukcesy w życiu zawodowym, jak i prywatnym.  Jest sumienną pracownicą, a w weekendy również studentką.    

Światowy Dzień Autyzmu obchodzimy 2 kwietnia. Tego dnia najważniejsze budynki w kraju zaświecą się na niebiesko. Taką poświatę będzie miał też na pewno Urząd Miasta w Starogardzie.  Każdy może wyrazić swoją solidarność z autyzmem, ubierając się w ten dzień na niebiesko, czy promując akcję w Internecie

Joanna Jaśkowiak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6028
joanna.jaskowiak@um.starogard.pl