Po raz 30 pobiegli ulicami miasta

Najszybszym zawodnikiem 30. Biegu Kociewskiego z Polpharmą był starogardzianin Mateusz Niemczyk. Liczącą 10 km trasę pokonał w 30 minut i 42 sekundy. Jako drugi do mety dobiegł Grzegorz Kujawski z Pucka (30 min. 55 s.), a trzeci Michał Lewandowski z Mirotek (31 min. 32 s.).

Wśród kobiet najszybsze były: Svitlana Sanko (34 min. 01 s., Marta Łagownik (34 min. 25 s.) oraz Ewelina Paprocka (35 min. 49 s.). Najszybszą starogardzianką okazała się Katarzyna Butowska, a starogardzianinem oczywiście zwycięzca biegu Mateusz Niemczyk. Pełna klasyfikacja dostępna jest pod adresem: https://elektronicznezapisy.pl/event/7362/results.html

Zawodnicy tradycyjnie pobiegli ulicami miasta, fot. OSIR.

To już 30 raz

Tegoroczny Bieg Kociewski był już trzydziestym. Z okazji jubileuszu początki biegu wspominali jego pomysłodawcy Maria Malinowska i Janusz Nowak. – Pomysł tego biegu narodził się podczas mojego pobytu w Nowym Jorku. Tam po raz pierwszy byłem świadkiem dużego biegu ulicznego. Zrobiło to na mnie wrażenie i pomyślałem, że fajnie byłoby przenieść takie wydarzenie na nasze „podwórko”. Pierwszą edycję Biegu Kociewskiego zorganizowaliśmy w 1992 r., chociaż wtedy nazywał się on inaczej. Do dziś pamiętam jak nad Starogardem latał wtedy helikopter, żeby pokazać to, co się dzieje – opowiadał Janusz Nowak.

– Jestem ogromnie wzruszona i niezwykle szczęśliwa jak na Was patrzę. Bardzo się cieszę, że tradycja biegu jest kontynuowana. OSiR jak zawsze daje radę. Wszystko idzie na przód. Teraz trochę pomaga Wam nowoczesna technologia, bo kiedyś musieliśmy ręcznie sprawdzać numery zawodników, żeby móc podać czas, w jakim pokonali trasę – mówiła Maria Malinowska.

Jubileuszowy tort kroili Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. Techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki oraz zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji ds. administracji i obiektów Iwona Trocha. Z tyłu Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński.  

Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka. Medale zawodnikom w jego imieniu wręczał Zastępca Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Wśród zaproszonych gości pojawił się również Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, radny Rady Miasta Jarosław Janaszek oraz przedstawiciele sponsorów. Prezes Zarządu Dekpol Steel Andrzej Kuchtyk oraz członek zarządu Zakładów Farmaceutycznych Polpharma Andrzej Dziuban także brali udział w dekoracji zawodników.

Dekoracja najlepszych zawodniczek

Zanim zawodnicy stanęli na stracie, wzięli udział we wspólnej rozgrzewce na Rynku Staromiejskim. Sygnał do rozpoczęcia biegu dała wicedyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Iwona Trocha.

Na podium najszybsi panowie

Konkurs na hasło promujące ekologię

W zainicjowanym przez Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka konkursie na hasło promujące ekologię zwyciężyli Alina i Paweł Jakubowscy. Rejestrujący się na bieg zawodnicy wymyślali hasła, spośród których komisja konkursowa wybrała 11. To one wzięły udział w losowaniu nagrody głównej, jaką była hulajnoga elektryczna Xiaomi. Oczywiście nikt nie odszedł z pustymi rękoma. Na tych, którym nie udało się wygrać hulajnogi czekały upominki.

Główną nagrodę w konkursie na hasło promujące ekologię wręczali wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Tadeusz Błędzki oraz Maria Malinowska. 

Zwycięskie hasło to:

Ekologia – słuszna sprawa,
styl na życie i zabawa.
W Starogardzie dziś biegamy,
w eko-stylu zdrowie dla naszego miasta wygrywamy!

Fot. Małgorzata Rogala