22 raz w Sejmie zasiądzie aktywna młodzież i dzieci

Od ponad 20 lat co roku 1 czerwca na ul. Wiejską zjeżdża aktywna młodzież z całej Polski, która zasiada w ławach Sejmu RP. Do dziś odbyło się 21 sesji plenarnych, a obecnie trwają przygotowania do XXII sesji SDiM. Od końca lutego rusza nowa rekrutacja.

Informacje o temacie tegorocznej sesji oraz zasadach rekrutacji zostaną podane na stronie Sejmu i Wszechnicy Sejmowej (organizatora sesji) http://edukacja.sejm.gov.pl/sejm-dzieci-i-mlodziezy/informacje-o-sdm. Informacje zostaną też przekazywane bezpośrednio do szkół i mediów.

Data 1 czerwca na stałe wpisała się do kalendarza sejmowego. Jest to wyjątkowy dzień nie tylko dlatego, że jest to Dzień Dziecka, ale dlatego, że tego dnia odbywa się posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pierwszą sesję SDiM w 1994 roku zainicjowały Urszula Pańko – wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Janina Ochojska – Prezesa Polskiej Akcji Humanitarnej. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie.

Sejm Dzieci i Młodzieży to nie tylko posiedzenie 1 czerwca, to również projekt edukacyjny, który zaczyna się w połowie lutego. Uczestnicy i uczestniczki tego przedsięwzięcia zanim zasiądą w ławach poselskich, muszą wykonać zadanie rekrutacyjne, którego temat zmienia się co roku.

IMG_9793

– Pomysł na SDiM pojawił się spontanicznie – wspomina Wiktoria Badzioch starogardzianka, uczennica I LO i posłanka z 2015 roku. Znalazłam informację na Facebooku i od razu napisałam do koleżanki Julii Kelsz. Czułyśmy, że to dla nas szansa i że warto spróbować. Aby zostać posłankami musiałyśmy wykonać jakieś zadanie, dotyczące zagospodarowania przestrzeni dla młodych ludzi. W rekrutacji pomógł nam Budżet Obywatelski. Dzięki niemu w ramach koncepcji „Park Nowe Oblicze” pod koniec ubiegłego roku z naszej inicjatywy powstała „Siłownia pod chmurka”. Projekt został wysoko oceniony i 1 czerwca 2015 roku obie pojechałyśmy do Warszawy na XXI obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Celem każdego projektu, a tym samy rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży, jest zaangażowanie uczniów i uczennic w działania na rzecz swojej szkoły, swojego najbliższego otoczenia oraz zwiększenie wiedzy na temat, dotyczący danej edycji Sejmu. W projekcie biorą udział dwuosobowe zespoły uczennic i uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zespoły mają do wykonania zadanie rekrutacyjne, a następnie przedstawienie i umieszczenie relacji z jego przebiegu i wyniku na platformie konkursowej. Najwyżej ocenione prace są podstawą do zakwalifikowania się na listy posłów i posłanek.

Uczestnictwo w SDiM to wspaniałe i niepowtarzalne przeżycie – wspominają byłe posłanki ze Starogardu. To okazja do wymiany doświadczeń, poszerzenia kontaktów oraz poznania nowych, niesamowitych ludzi z całej Polski, z którymi do dzisiaj utrzymujemy kontakt – mówi Wiktoria i Julia.

12736416_964095070335496_940178284_n

– Zasiadanie w ławach Sejmu dla nastolatka jest czymś wyjątkowym – dodaje Wiktoria Badzioch. Ale nie tylko same obrady były ważne. Obie miałyśmy okazję uczestniczyć w warsztatach, których temat każdy mógł wybrać według swoich zainteresowań. Skupiłam się na zajęciach rozwijających cechy lidera. Do dziś korzystam z umiejętności i wiedzy, którą wówczas zdobyłam – mówi Wiktoria. – Ja wzięłam udział w warsztatach z technik negocjacji. Choć trwały tylko 3h, wiele z nich wyniosłam i mogłam porównać swoje umiejętności dyskusji z wieloma uzdolnionymi ludźmi z całej Polski – wspomina z kolei Julia.

Dzisiaj obie licealistki działają w Młodzieżowej Radzie Powiatu Starogardzkiego. Wiktoria pełni w niej funkcję rzecznika, a Julia jest wiceprzewodnicząca Rady. Obie też prowadzą projekt – Fonetika, który polega na organizowaniu warsztatów muzycznych dla uzdolnionych, młodych ludzi z powiatu starogardzkiego.

– Uczestnictwo w SDiM i kontakt z innymi posłami i posłankami otworzyły nas na działania społeczne. Do teraz wszyscy posłowie XXI SDiM mają kontakt na facebookowej grupie, na której wspieramy swoje działania, pomagamy i służymy sobie nawzajem radą. Planujemy studia, ale naszym celem jest rozszerzenie działalności Fonetiki. Chcemy przekształcić ją w stowarzyszenie i dalej pomagać innym – zwierzają się byłe posłanki SDiM.

Oprócz dziewczyn z I LO posłami Sejmu Dzieci i Młodzieży byli też m.in.: Natalia Menczykowska z MRM Starogard Gdański i Bartosz Dawidowski radny MRPS. Wiele cennych doświadczeń z SDiM wyniosła też obecna studentka studiów menadżerskich na Uniwersytecie Warszawskim, była przewodnicząca starogardzkiej MRM Anna Przybylska, która w 2013 roku została wybrana Marszałkiem XIX obrad SDiM. U boku ówczesnej premier RP Ewy Kopacz na oczach milionów ludzi poprowadziła sesję.

Ania w Parlamencie

– To był wielki sprawdzian moich umiejętności menadżerskich: odpowiedzialności, komunikacji społecznej i współpracy – mówi Ania Przybylska. Jako Marszałek XIX kadencji SDiM zapoznałam się ze strukturami Sejmu RP od trochę innej strony, niż tej prezentowanej w telewizji. Zobaczyłam z bliska jak wygląda proces legislacyjny w Sejmie. Poznałam wspaniałych i szczerych ludzi, z którymi kontakt utrzymują do dzisiaj. Gdybym miała przywołać najmilsze wspomnienie związane z SDiM, to oczywiście byłoby to prowadzenie obrad 1 czerwca przed gronem 460 posłów i całą Polską, która oglądała transmisję obrad na swoich telewizorach – wspomina z uśmiechem. Każdemu polecam uczestnictwo w SDiM, w szczególności lokalnym aktywistom i tym, którzy marzą o tym, żeby choć przez chwilę posiedzieć w sejmowych ławach.

Wszyscy zainteresowani powinni polubić fanpage SDiM
https://www.facebook.com/sejmdzieciimlodziezy i zajrzeć na stronę http://www.sdim.ceo.org.pl/aktualnosci

Zachęcamy wszystkich młodych do  wzięcia udziału w rekrutacji!