Po nowemu jeździmy ul. Kopernika

Pierwszy etap przebudowy ul. Kopernika dobiegł końca. Od ronda św. Wojciecha do ul. Lubichowskiej kierowcy jeżdżą po nowej nawierzchni, a piesi chodzą po wyremontowanych chodnikach. Miasto wydało na to ponad 3 mln zł. Od grudnia obowiązuje tu nowa organizacji ruchu.

Przebudowa ulicy Kopernika to jeden z bardziej wyczekiwanych projektów drogowych w mieście. Ulica należy do tych najbardziej eksploatowanych dróg w Starogardzie Gdańskim. Jej modernizację podzielono na dwa etapy. Na początku grudnia 2018 r. Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A. zakończyło budowę pierwszego fragmentu ulicy na odcinku od skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II ( rondo św. Wojciecha) do skrzyżowania z ul. Lubichowską. Prace trwały 7 miesięcy od początku maja do końca listopada. Budowa kosztowała blisko 3,2 mln złotych. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 1,2 mln złotych z rządowego programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej. Za przebudowę kanalizacji sanitarnej i wodociągu ok. 800 tys. zł zapłaciło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR –WiK Sp. z o.o.

Ulica Kopernika przed i po remoncie

– Mieszkańcy mogą korzystać z kolejnej wyremontowanej ulicy, które spełnia aktualne standardy – mówi Tadeusz Błędzki – zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych. – Jezdnia ma 6 metrów szerokości. Przejścia dla pieszych są doświetlone, a jedno z nich dodatkowo wyposażone w azyl bezpieczeństwa. Po obu stronach jezdni pojawiły się wyremontowane chodniki, zatoczki autobusowe, a na przystankach nowe wiaty. W przyszłym roku drogę przeznaczoną dla pieszych i rowerów, od wjazdu na os. Kopernika do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II pokryjemy dodatkową warstwą nawierzchni w kolorze czerwonym, która będzie kontynuowana na II etapie przebudowy tj. od ronda do ul. Pelplińskiej – dodał wiceprezydent.

Kierowcy skręcający w ul. Kopernika od strony ul. Reymonta muszą teraz ustąpić pierwszeństwa.  

W związku z przebudową ulicy Kopernika zmieniła się organizacja ruchu w obszarze skrzyżowania z ul. Reymonta. Teraz pierwszeństwo mają kierowy jadący ul. Kopernika, a wszyscy kierowcy wyjeżdżający z ul. Reymonta muszą ustąpić im pierwszeństwa – bez względu na to, czy auto przemieszcza się po ul. Kopernika od strony ul. Lubichowskiej czy Jana Pawła II.

Ulica Kopernika do końca 2019 zostanie przebudowana na całej długości od ul. Lubichowskiej do ul. Pelplińskiej. II etap jej przebudowy na odcinku od Ronda św. Wojciecha do ul. Pelplińskiej rozpocznie się w II kwartale 2019.

Rozpoczęcie prac przy przebudowie drugiego odcinka Kopernika od skrzyżowania z ul. Pelplińska do ronda św. Wojciecha zaplanowane są na II kwartał 2019 roku. Przebudowa podobnie jak w przypadku etapu pierwszego, obejmie infrastrukturę podziemną, tj. m.in. kanalizację deszczową i sanitarną oraz jezdnię, chodniki, ścieżkę rowerową, zatoki postojowe oraz zatoki autobusowe. Doświetlone zostaną przejścia dla pieszych. 

fot. Magdalena Dalecka