Po Kociewiu i po Powiślu… rowerem

Choć w prostej linii to kilka kilometrów, a drugi brzeg jest doskonale widoczny, to jeszcze do niedawna komunikacja między Kociewiem, a Powiślem była mocno utrudniona. Od czterech lat jest coś, co znacznie ułatwia ją mieszkańcom i turystom – most, który przekracza granice, łączy regiony.

– Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE wspólnie z Urzędem Miejskim w Kwidzynie, Urzędem Miasta i Gminy Gniew oraz Gminą Morzeszczyn zapraszają na kolejną edycję imprezy rowerowej: 3. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy. W dniach 22-23 lipca aktywnie połączymy Powiśle z Kociewiem. Data rajdu nawiązuje do dnia otwarcia mostu przez Wisłę w roku 2013 – mówi Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE.

W tym roku rowerzyści startują po kociewskiej stronie Wisły, a więc nazwa „kociewsko-powiślański” jest jak najbardziej adekwatna. Wszystko rozpocznie się o godz. 9.00 na placu przy Urzędzie Gminy w Morzeszczynie, skąd uczestnicy ruszą na nieco ponad 50 km trasę przez: Majewo, Małą Karczmę, Opalenie, Kwidzyn, Trzciano do Ryjewa. Tam zorganizowany będzie nocleg w szkole w warunkach turystycznych (należy wziąć karimatę i śpiwór, bagaże będą przewożone). W niedzielę, w drodze powrotnej z Ryjewa na Kociewie, do pokonania będzie również ok. 50 km przez: Janowo, Lipianki, Tymawę, Gniew, Wielkie Walichnowy, Lignowy Szlacheckie, Kulice do Morzeszczyna.

– Poprzednie edycje i sukcesy organizacyjne tych imprez pozwalają planować kolejne rajdy – podkreśla Jan Kozłowski z Urzędu Miejskiego w Kwidzynie. – Trasy opracowujemy tak, aby możliwe było odwiedzenie najbardziej urokliwych zakątków po obu stronach królowej rzek Polski – mówi.

Rajd idealnie wpisuje się w kalendarz wielu związanych z Rokiem Rzeki Wisły 2017 imprez organizowanych w całym kraju. Ponadto jego tegorocznej edycji towarzyszy hasło promujące turystykę rowerową w województwie: !Pomorskie kołem się kręci. Rajd poza współorganizacją ze strony samorządów Kwidzyna, Gniewu i Morzeszczyna wsparł również finansowo Powiat Tczewski.

– Budowa mostu skróciła drogę z Kociewia na Powiśle, zmniejszyła się odległość do pokonania, ale też zbliżamy nasze działania – podkreśla Magdalena Frost-Guz z Urzędu Miasta i Gminy Gniew. – Zarówno w zakresie kulturalnym, sportowym czy promocyjnym, dlatego już po raz trzeci włączamy się w organizację tego rajdu – powiedziała.

Zapisów na Rajd można dokonać telefonicznie (58 531 37 41), mailowo (info@kociewie.eu) lub poprzez profil Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE na Facebooku (fb.com/lot.kociewie).

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl