Plany na pustostany

Prezydent Miasta Starogard zapoznał się z projektem przekształcenia pustostanów w pięć wygodnych mieszkań. Modernizacja zaplanowana jest na drugą połowę 2023 roku. Nadzorować ją będzie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Projekt ma współfinansować Bank Gospodarstwa Krajowego.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim opracowało projekt adaptacji lokali niezamieszkałych – pustostanów na mieszkania komunalne i socjalne. W poniedziałek, 14 listopada z wizualizacją tego projektu zapoznali się prezydent miasta Janusz Stankowiak i jego zastępca ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.

Projekt przekształcenia pustostanów w mieszkania

Jak poinformował prezes TBS – pustostany w budynkach przy ulicy Kościuszki i Grunwaldzkiej mają zamienić się w pięć mieszkań. Dwa duże lokale o powierzchni 69,34 m2 i 78,83 m2 mają powstać przy ul. Kościuszki 129, w budynku, który w 2021 roku poddany został rewitalizacji. Kolejne trzy – w tym jedno trzypokojowe o powierzchni 89,54 m2, z kuchnią, łazienką, przedpokojem i garderobą, która może być wykorzystana jako dodatkowy pokój oraz dwa mniejsze na poddaszu o powierzchni 25,37 m2 i 36,33 m2 mają pojawić się przy ul. Grunwaldzkiej 8.

Od lewej prezes TBS Tomasz Czerwiński, Kierownik Działu Inwestycji Jarosłąw Kowalczyk, Wicepezydent Tadeusz Błędzki i prezydnet miasta Janusz Stankowiak

– Wszystkie pozwolenia na budowę mamy. Do końca listopada zamierzamy złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinasowanie tej inwestycji. Jej całkowity koszt to ponad 800 tys. zł. 15% wkładu własnego zabezpieczyło Miasto, pozostałe 85% pochodzić ma z bezzwrotnego wsparcia budownictwa z Funduszu Dopłat. Podpisanie umowy z BGK pozwoli na uruchomienie przetargu na wykonawcę.  Najprawdopodobniej inwestycję rozpoczniemy w III kwartale 2023 roku – wyjaśnił prezes TBS Tomasz Czerwiński.

Zakres prac budowlanych

Projektant TBS Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańśkim Andrzej Marciniak wskazał rozwiązania techniczne, które pozwolą wyremontować mieszkania w 5 lokalizacjach z wykorzystaniem finansowania zewnętrznego- Bezzwrotnego wsparcia budownictwa z Funduszu Dopłat.

– Układ tych mieszkań i rozmieszczenie pomieszczeń zaprojektowaliśmy w  możliwie funkcjonalny sposób. Lokale zostaną standardowo wyposażone w dwufunkcyjny piec gazowy, umywalkę, zlewozmywak, kuchenkę, prysznic i wc. Planowany zakres prac obejmuje demontaż pieców kaflowych i starej armatury sanitarnej, wywóz gruzu, wykonanie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej i C.O., remont i wymianę instalacji gazowej i elektrycznej, wymianę stolarki drzwiowej, glazur, wykonanie ścianek działowych, odnowienie tynków, remont posadzek, naprawienie sufitów, roboty malarskie oraz montaż urządzeń sanitarnych – powiedział projektant Andrzej Marciniak.

Zaprezentowane wizualizacje aranżacji pomieszczeń i ich układ pod względem funkcjonalności bardzo się podobał prezydentom. Poparli ideę tworzenia większych mieszkań i nie dzielenie przestrzeni na mniejsze lokale.

Wizualizacja mieszkań przy ul. Kościuszki 129

Plany na 2023 rok

Prezes TBS wspomniał, że oprócz modernizacji pustostanów na bieżąco będą robić liftingi mieszkań socjalnych, przeznaczonych do samo remontów.

– W 2023 roku planujemy wyremontować połowę obecnie istniejących pustostanów. Zgodnie z naszymi planami oddamy do zamieszkania dodatkowo 20 mieszkań  –  dodał Jarosław Kowalczyk Kierownik Działu Inwestycji TBS.

Prezes TBS Tomasz Czewiński zapewnił włodarzy miasta, że budownictwo mieszkalne w Starogardzie Gdańśkim będzie bardzo mocno się rozwijac w 2023 roku.

– To bardzo dobra perspektywa dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Wiele się będzie działo w budownictwie mieszkaniowym w 2023 roku. W pierwszej połowie przyszłego roku ruszy budowa 28 mieszkań w domach wielorodzinnych przy ul. Piłsudskiego i Piastów.  Jak tylko Gmina otrzyma dofinasowanie na remont pustostanów, TBS rozpocznie przekształcanie ich w lokale mieszkalne. To oznacza, że być może do końca roku 2023 pięć kolejnych rodzin zamieszka w nowych przestronnych mieszkaniach  Staramy się też o dofinasowanie budowy dodatkowych bloków mieszkalnych przy ul. Zachodniej.  Pozwoli nam to w pewnym sensie rozwiązać problem mieszkalnictwa w Starogardzie – podsumował prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Wizualizacja mieszkań przy ul. Grunwaldzkiej 8