Pilotaż projektu „Wspólny bilet” w Starogardzie

4 stycznia 2017 r. prezydent Janusz Stankowiak podpisał list intencyjny w sprawie wprowadzenia wspólnego systemu biletowego dla wszystkich przewoźników na terenie całego województwa pomorskiego. Nowy system ma ułatwić podróżnym płatność za przejazd różnymi środkami transportu. Starogard Gdański oraz Słupsk wytypowano do pilotażowego wprowadzenia nowych rozwiązań.

– Pasażerowie będą podróżować na podstawie jednolitego, zintegrowanego biletu elektronicznego w relacjach i przy wykorzystaniu środków transportu dowolnych przewoźników, którzy przystąpią do systemu – zapowiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Janusz Stankowiak Prezydent Miasta Starogard Gdański

W praktyce to oznacza, że pasażerowie będą jeździć autobusami, pociągami czy tramwajami na terenie całego województwa na jeden bilet, a dzięki systemowi zapłacą za niego tylko raz również za pomocą karty płatniczej, smartfonu czy w przyszłości elektronicznym dowodem osobistym. Niezależnie od środków transportu i liczby przesiadek system sam wybierze najkorzystniejszą dla nich ofertę.

4 stycznia w Gdańsku podpisano list intencyjny i deklaracje przystąpienia do programu „Wdrożenia na obszarze województwa pomorskiego wspólnego dla wszystkich organizatorów transportu, operatorów i przewoźników – systemu poboru opłat za przewozy w transporcie zbiorowym oraz jednolitej informacji pasażerskiej”. List podpisali marszałek Mieczysław Struk oraz przedstawiciele władz Gdańska, Gdyni, Sopotu, Wejherowa, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Słupska, Chojnic i Ustki. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli także przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot, Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście sp. z o.o. i Przewozów Regionalnych Sp. z o.o.

Wdrożenie całego systemu potrwa kilka lat. W pierwszej kolejności, w ramach pilotażu, ma on zafunkcjonować w Słupsku i w Starogardzie Gdańskim. W naszym mieście obejmie on Miejski Zakład Komunikacji oraz pociągi obsługiwane przez Przewozy Regionalne sp. z o. o. Oferta przystąpienia do projektu zostanie skierowana także do przewoźników autobusowych, w tym starogardzkiego PKS.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl