Piłka nożna na pierwszym miejscu

Władzom miasta na sercu leży rozwój piłki nożnej w Starogardzie Gdańskim, która jest jedną z wiodących dyscyplin sportowych w mieście. 7 listopada wiceprezydent Maciej Kalinowski spotkał się z przedstawicielami Klubu Sportowego Beniaminek 03 oraz KP Starogard. Rozmawiali o wspólnych działaniach dla dobra dzieci i młodzieży.

Pierwsze spotkanie zastępca prezydenta ds. społecznych odbył z zarządem KS Beniaminek 03 Starogard Gdański. Tak, jak do tej pory klub ten chce szkolić dzieci i młodzież w zakresie piłki nożnej. Zależy mu na stworzeniu najlepszych warunków zarówno do podnoszenia ich umiejętności, jak i do pełnej integracji społecznej oraz rywalizacji z rówieśnikami z innych krajów, przy wykorzystaniu w jak najlepszy sposób wsparcia ze strony Gminy Miejskiej Starogard Gdański. Rozmowa dotyczyła między innymi możliwości pozyskiwania przez Klub środków z różnych programów na działalność szkoleniową dzieci i młodzieży oraz form pomocy ze strony Gminy Miejskiej Starogard Gdański. Była też uwieńczeniem okresu kilkumiesięcznych obustronnych starań, mających stanowić fundament dla budowy trwałej współpracy pomiędzy stronami. Spotkanie otworzyło nową perspektywę dla współpracy samorządu z KS Beniaminkiem 03 jako klubem sportowym, ale też jako organizacją pozarządową, której przyświeca jeden cel – dobro dzieci i młodzieży, zwłaszcza że Klub Beniaminek 03 działa na miejskim rynku sportowym od 18 lat. Stworzył w tym czasie markę znaną także poza granicami kraju, odnosząc na tym polu wiele ważnych sukcesów, jak chociażby międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Deyna Cup Junior oraz europejski wolontariat.

Od lewej: zastępca prezydenta Starogardu ds. społecznych Maciej Kalinowski i prezes Klubu Sportowego Beniaminek 03 Marcin Kaszubowski.

Włodarze miasta odcinają się i jednocześnie potępiają wszelkie przejawy agresji na tle sympatii klubowych w Starogardzie. − Odcinamy przeszłość grubą kreską. Tam, gdzie czujemy wolę współpracy opartą na dialogu, tam gotowi jesteśmy zawsze służyć pomocą, z nadzieją patrząc w przyszłość, oczekując dobrych rezultatów – mówił wiceprezydent Maciej Kalinowski.

− Wszyscy bardzo odczuliśmy skutki, jakie przyniósł ze sobą rok 2020. Zarówno Gmina Miejska Starogard Gdański, jak i KS Beniaminek 03, choć w różnym stopniu, to jednak odczuły na sobie skutki pewnych ograniczeń finansowych i organizacyjnych, które zostały wprowadzone. Nasz klub cieszy zdecydowana deklaracja ze strony Pana Prezydenta, że Miasto dostrzega i docenia rolę, jaką pełnimy dla lokalnej społeczności. Reasumując, jeśli tylko udałoby się zachować taką formułę współpracy z Miastem i wcielić w życie te deklaracje, to możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość i czekać na kolejnych wspaniałych wychowanków, którzy podążą śladem choćby Piotra Wiśniewskiego – skomentował spotkanie prezes Klubu Sportowego Beniaminek 03 Marcin Kaszubowski.

Tego samego dnia zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Maciej Kalinowski spotkał się z przedstawicielami Klubu Piłkarskiego Starogard. Głównym przedmiotem spotkania także było szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej. – Szkolenie młodych zawodników jest dla nas niezwykle ważne. To oni być może będą w przyszłości reprezentować nasze miasto na wyższych szczeblach. Będziemy mogli być wtedy dumni z tego, że zaczynali właśnie tutaj, w Starogardzie Gdańskim, mieście, gdzie przecież rodzą się gwiazdy – powiedział wiceprezes KP Starogard Adam Sobiecki.

Od lewej: wiceprezydent miasta Maciej Kalinowski i wiceprezes KP Starogard Adam Sobiecki.

– Wielokrotnie mówiłem już o tym, że piłka nożna i jej rozwój są dla naszego miasta priorytetem, chociażby z uwagi na tradycje związane z tą dyscypliną sportu. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby wszyscy jej pasjonaci mieli równe szanse i najlepsze warunki do gry – podkreślił wiceprezydent Maciej Kalinowski.

Rozmowa dotyczyła także rozgrywek III ligi. – Dajemy z siebie tyle, ile możemy. Rywalizacja bywa zacięta. Obecny sezon jest specyficzny. Przez pandemię koronawirusa mecze rozgrywamy przy pustych trybunach. Brakuje nam tego „dwunastego zawodnika”, zwłaszcza podczas meczów rozgrywanych w naszym mieście. W Starogardzie mamy rzeszę naprawdę oddanych kibiców, których wsparcie czujemy przez cały czas. Nawet wtedy, gdy nie mogą być z nami podczas meczu – podsumował Adam Sobiecki.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl