Piłka, która jednoczy

Ponad 200 meczów rozegrali młodzi piłkarze w Starogardzie Gdańskim na stadionie im. Kazimierza Deyny w ostatni weekend wakacji. W V Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej „Polpharma Deyna Cup Junior 2017” uczestniczyło 540 zawodników i trenerów z 34 klubów, reprezentujących 11 krajów. Najlepsi okazali się piłkarze z Polski. W kategorii ośmiolatków zwyciężył Śląsk Wrocław, a wśród dziewięciolatków najlepszy był Lech Poznań.

Już po raz piąty na cztery dni od 24 do 27 sierpnia stolicę Kociewia we władanie przejęła piłka nożna. Królowała nie tylko na Stadionie im. Kazimierza Deyny, ale w całym mieście. Na ulicach można było zobaczyć feerię barw najróżniejszych koszulek klubowych z 11 krajów. Za sprawą głównego organizatora V Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej Polpharma Deyna Junior Cup 2017- KS Beniaminka 03, do Starogardu przyjechali bowiem piłkarze z różnych stron świata: Anglii, Turcji, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Czech, Niemiec i Holandii. Oczywiście nie zabrakło zawodników z czołowych klubów Polskiej Ekstraklasy takich jak Lech Poznań, Legia Warszawa, Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Pogoń Szczecin, Jagiellonia Białystok, Arka Gdynia czy Zagłębie Lublin jak również przedstawicieli gospodarzy. W sumie 540 zawodników i trenerów z 36 klubów sportowych. W tym dwie drużyny, w których barwach grał Deyna – Manchester City oraz Legia Warszawa.                                                                                                                                     

Od lewej: wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki oraz przedstawiciel głównego sponsora imprezy Polpharma S.A. – Stefan Lubawski.

Wśród zaproszonych gości, którzy w czwartek, 24 sierpnia witali uczestników Turnieju, byli: wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki, przedstawiciel głównego sponsora imprezy Polpharma S.A. – Stefan Lubawski, oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Wszyscy życzyli młodym piłkarzom siły, wytrwałości i oczywiście zwycięstwa. – Starogard to miasto rodzinne Kazimierza Deyny – przypomniał prezydent Janusz Stankowiak . – Życzę wam wszystkim sukcesów na miarę tej wielkiej legendy piłki nożnej. Niech nie zabraknie wam woli walki, ale nie zapominajcie o tym, że istotą turnieju jest też budowanie więzi i zacienianie międzynarodowej przyjaźni.

Zawodnicy walczyli w dwóch kategoriach wiekowych U-8 i U-9. Przez trzy dni intensywnych zmagań piłkarskich, czuć było nad Starogardem zarówno ducha sportowej walki, rywalizacji, jaki i radości, przyjaźni oraz zabawy. Zwycięskie puchary w szale radości w

Śląsk Wrocław zwycięzca U-8

kategorii młodszych podnieśli zawodnicy Śląska Wrocław, a starszej – Lecha Poznań. Ten ostatni zwyciężył większą różnicą bramek, gdyż pierwsze trzy zespoły miały po tyle samo punktów. Ostatecznie w tej kategorii drugie miejsce zajął Śląsk Wrocław, trzecie – Borussia Dortmund i kolejne Jagielonia Białystok, Galatasaray SK, Feyenoord Rotterdam, Bałtyk Gdynia, Arka Gdynia, Fortuna Mińsk, Olimpik Kaliningrad, Zagłebie Lublin, Lechia Gdańsk, Hradec Karlove, FC Supernowa, Girionys Kowno, Beniaminek Biali, Beniaminek Niebiescy i Żalgiris Kowno,

W grupie młodszych piłkarzy drugie miejsce zajął Sheffield United, trzecie Manchester City i kolejne Pogoń Szczecin, Lech Poznań, Arka Gdynia, Escola, Beniaminek 03, Lechia Gdańsk, Bałtyk Koszalin, Legia Warszawa, Mały Jeziorak Iława, FC Supernowa, Vitis Wilno.

Najlepszym zawodnikiem Turnieju w U-9 został piłkarz Borussi Dortmund. Najlepszym bramkarzem – bramkarz Jagiellonii Białystok, a w kategorii U-8 – zawodnik Manchester City i bramkarz Sheffield United.

Najlepszy zawodnik w kategorii U-9 – reprezentant Borussi Dortmund

Czterodniowe święto już po raz piąty było doskonałą okazją do wspólnych rodzinnych spotkań, promocji piłki nożnej wśród mieszkańców oraz promocji samego Miasta w kraju i za granicą.

– Pomysł zorganizowania Turnieju zrodził się w KS Beniaminek 03 ponad pięć lat temu wraz z rozwojem strategii promocji miasta poprzez Kazimierza Deynę – powiedział Marcin Drews – koordynator drużyn młodzieżowych KS Beniaminek 03 i organizator imprezy. – Przez te pięć lat udało się nam wyrobić znaną i liczącą się na rynku piłkarskim markę. Turniej ewoluował dynamicznie i na stałe wpisał się do kalendarza europejskich imprez sportowych. Dzisiaj gościmy drużyny aż z 11 krajów i możemy zobaczyć na starogardzkiej murawie przedstawicieli, którzy mają dorosłe drużyny w Ligi Mistrzów jak Borussię Dortmund czy Manchester City, ale też takie znane w środowisku marki  jak Feyenoord Rotterdam i Sheffield United. Turniej przede wszystkim promuje piłkę. Pozwala tym młodym chłopcom doświadczać mnóstwa emocji, z którymi potem wracają do swoich krajów, miast, klubów i dzielą się z rodzinami oraz przyjaciółmi. Tak naprawdę właśnie one liczą się najbardziej – emocje, które towarzyszą wygranym i przegranym. Łzy radości, wzruszenia ze zwycięstwa i smutku po przegranym meczu.To jest dla nas nagroda. Dla tej pasji, którą widzimy też na co dzień warto podejmować trud organizacji tak dużej logistycznie imprezy, którą jest niewątpliwie Polpharma Deyna Junior Cup – zakończył Marcin Drews.

Zawodnicy w przerwach pomiędzy rozgrywkami relaksowali się przy konsolach.

Organizatorzy zadbali nie tylko o zawodników, ale również o kibiców. W specjalnej „strefie medycznej” odbyły się pokazy zdrowego żywienia oraz udzielania pierwszej pomocy. Można było uzyskać szereg cennych informacji, jak żyć zdrowo i jak to zdrowie utrzymać na wysokim poziomie przez długi okres czasu. Wielką popularnością cieszyła się też „multimedialna strefa rozrywki. Do ich dyspozycji było 8 kiosków z konsolami do gry w FIFA 2017, przygotowanymi przez firmy Asseco i Microsoft.

Był to czas intensywnych zmagań, ale też relaksu, zabawy, poznawania innych kultur i regionu. Zawodnicy opuszczali stadion z uśmiechami na twarzy, deklarując swój udział w kolejnym Turnieju za rok.

Turniej honorowym patronatem objął Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Jego organizatorem od lat jest Klub Sportowy Beniaminek 03, któremu w tym roku partnerami były Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA oraz Gmina Miejska Starogard Gdański i Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl