Pies zaatakował łabędzia. Straż Miejska apeluje o odpowiedzialną opiekę nad zwierzętami

W piątkowe popołudnie, 12 sierpnia spuszczony ze smyczy pies zaatakował parę łabędzi w Parku Miejskim w Starogardzie Gdańskim. Całe zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego. Właścicielce psa grozi kara. Straż Miejska apeluje o sprawowanie właściwej i odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami oraz przestrzeganie Regulaminu użytkowania Parku Miejskiego.

12 sierpnia w godzinach popołudniowych w Parku Miejskim doszło do mrożącej krew w żyłach sceny. Sporych rozmiarów pies, spuszczony ze smyczy, zaatakował starogardzką parę łabędzi, która zamieszkuje miejscowy staw. Partner znanej i lubianej Shiry został mocno poturbowany. Zdarzenie nagrał miejski monitoring. Z filmu można wnioskować, że pies został spuszczony ze smyczy przez chłopca wprost na łabędzie. Właścicielka nie od razu zareagowała, gdy jej pupil rzucił się na ptaki. Na szczęście Kuba – zaatakowany łabędź – czuje się dobrze. Mimo to, jeśli uda się ustalić tożsamość właścicielki psa, grozi jej kara.

Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się często. Mając jednak na uwadze obopólne dobro ludzi i zwierząt korzystających z miejsc publicznych, a w szczególności Parku Miejskiego, Straż Miejska przypomina o przestrzeganiu Regulaminu korzystania z Parku Miejskiego w Starogardzie Gdańskim i apeluje o sprawowanie właściwej i odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami.

Apelują o odpowiedzialną opiekę nad zwierzętami

– Mimo wielu akcji informacyjnych, jak również pogadanek, które prowadzimy na temat właściwej opieki nad zwierzętami, nadal zdarzają się sytuacje, które mogą doprowadzić do tragedii. Park Miejski to publiczna przestrzeń, z której korzystać mogą wszyscy, ale też którą zamieszkują różne ptaki i zwierzęta. Widok spacerujących po parku łabędzi czy przebiegających po trawnikach wiewiórek na wielu twarzach wywołuje uśmiech. Park to ich dom. Należny o tym pamiętać, szczególnie gdy do parku przyprowadzamy własne domowe zwierzęta. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich zachowania, dlatego aby uniknąć takich zdarzeń, jak to opisane wyżej, prosimy o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących w parku regulaminów – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej Leszek Żołądowski.

Regulamin dostępny jest na stronie bip.starogard pod adresem: https://bip.starogard.pl/e,pobierz,get.html?id=43273

Jednocześnie Straż Miejska informuje, że w obrębie parku istnieje wybieg dla psów, z którego mogą korzystać właściciele swoich pupili.

Osoby, które nie zachowują właściwych obowiązków wobec swoich zwierząt mogą liczyć się z konsekwencjami karnymi.