Pierwszy starogardzki Laser Run

Mówi się, że muzyka łączy pokolenia. Taką właściwość może mieć także sport, co 15 czerwca pokazała nam pierwsza edycja Laser Run City Tour Starogard Gdański. W zawodach łączących bieganie i strzelanie z pistoletu laserowego wystartowało 68 osób. Najmłodsze z nich miały 9, a najstarsze blisko 60 lat.

Impreza zorganizowana została na obiektach sportowych Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Starogardzie Gdańskim. – Niezwykle się cieszę, widząc Państwa na terenie naszej szkoły. Zawodnicy wyglądają na gotowych do startu, a osoby im towarzyszące do kibicowania. Życzę wszystkim udanej imprezy i wielkich emocji – rozpoczynając wydarzenie, mówił dyrektor PSP 1 Arkadiusz Kobierzyński.

Od lewej: dyrektor PSP 1 Arkadiusz Kobierzyński i organizator Laser Run w Starogardzie Mariusz Noetzel podczas otwarcia zawodów.

Laser Run to dynamiczne wyścigi składające się z biegu 2×400 metrów, 3×400 metrów lub 4×400 metrów, w tym od dwóch do czterech rund strzelania z pistoletu laserowego z odległości 5 metrów. Zawodnicy muszą trafić do celu 5 razy, zanim będą mogli biegać. Całkowita liczba trafień wynosi 10, 15, 20, a całkowity dystans do pokonania to 800, 1200 lub 1600 metrów. Ta nowa dyscyplina jest pochodną ostatniej konkurencji pięcioboju nowoczesnego.

Od lewej: Mirosław i Brygida Nowaccy, naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański Renata Połomska oraz dyrektor PSP 1 Arkadiusz Kobierzyński.

– Nasza impreza została przygotowana we współpracy z Międzynarodową Organizacją Pięcioboju Nowoczesnego (UIPM), w ramach międzynarodowego cyklu Laser Run City Tour. Namówił mnie do tego prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Pięcioboju Nowoczesnego Jan Szymczuk. Nie ukrywam, że bardzo spodobał mi się ten pomysł. Gdzie, jak nie w Starogardzie Gdańskim, skąd pochodzi znakomita pięcioboistka Oktawia Nowacka, robić takie wydarzenia? – powiedział główny organizator oraz prowadzący imprezy Mariusz Noetzel, trener Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ósemka”.

Z racji licznych obowiązków i treningów Oktawia Nowacka nie mogła wystartować w starogardzkim Laser Run. Na zawodach pojawili się jednak jej rodzice, Brygida i Mirosław Nowaccy. Nikogo nie zaskakując, oboje wygrali w swoich kategoriach wiekowych.

Najmłodsza uczestniczka starogardzkiego Laser Run Lena Kłos.

– Bardzo fajnie dzisiaj biegło mi się w tych zawodach. Na co dzień nie trenuję, ale chyba zacznę o tym myśleć poważniej. Do tej pory wystartowałam w Biegach Kociewskim i Szpęgawskim. W obu poszło mi całkiem nieźle. Teraz też jestem zadowolona – cieszyła się 9-letnia Lena Kłos.

Na mecie wszystko zawodnikom medale wręczała utytułowana pływaczka z klubu UKS „Ósemka” Karolina Urban. Najlepsi uhonorowani zostali jeszcze jednym medalem, który otrzymali z rąk przewodniczącej Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady Miasta Starogard Gdański Brygidy Nowackiej.

Organizatorami Laser Run w Starogardzie Gdańskim byli: Pomorski Okręgowy Związek Pięcioboju Nowoczesnego, UIPM (Międzynarodowa Organizacja Pięcioboju Nowoczesnego), UKS „Ósemka” Starogard Gdański, Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gmina Miejska Starogard Gdański, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim oraz Pomorska Federacja Sportu w Gdańsku.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl