Pięciolecie działalności Dziennego Domu Senior+

Dzienny Dom Senior + świętował 3 listopada br. pięciolecie swojej działalności. Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się m.in Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, jego zastępca ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki , Przewodniczący Rady Seniorów Bogdan Adam, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Drężek oraz z-ca dyrektora ds. Pomocy Społecznej Anna Kamysz.

Dzienny Dom Senior+ jest miejscem, w którym nieaktywne zawodowo osoby w wieku powyżej 60 lat, mają możliwość integracji wewnątrz i międzypokoleniowej, pogłębiają i odbudowują relacje ze środowiskiem rodzinnym i lokalnym. Pobyt tam, przeciwdziała i oddala w czasie negatywne skutki procesu starzenia się. Ponadto poprzez edukację i profilaktykę podnosi świadomość społeczną jego mieszkańców.
 
Atmosfera podczas jubileuszu 5-lecia istnienia Dziennego Domu Senior+ była bardzo serdeczna
 
Zaproszonych na wydarzenie gości przywitała Kierownik DDS+ Katarzyna Gorczyca. Głos zabrał także Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.
 
Od lewej z-ca dyrektora ds. Pomocy Społecznej Anna Kamysz, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak oraz jego zastępca Tadeusz Błędzki

– Witam wszystkich bardzo serdecznie. To dla mnie olbrzymi zaszczyt i niezwykła przyjemność móc ponownie gościć u Państwa – rozpoczął Prezydent. -Dzisiaj się nad tym zastanawiałem, jak to jest możliwe, że to już pięć lat minęło. Pamiętam chwilę gdy przecinałem tutaj wstęgę na otwarciu, to było jakby wczoraj – dodał. – Bardzo się dziś cieszę i uważam, że była to jedna z najlepszych inwestycji, którą w naszym mieście zrobiliśmy i na tym nie poprzestaniemy. Staramy się aktualnie o dofinansowanie nowej inwestycji, a ma to być Klub Seniora – kontynuował Janusz Stankowiak. – Miejsca takie powstają abyśmy się spotykali i integrowali. Człowiek nie powinien być sam, wszyscy powinniśmy w miarę możliwości być razem. Podoba mi się nazwa „Dom”, i mimo iż tego prawdziwego nic nie zastąpi to uważam, że jest tutaj namacalna jego namiastka. Mam nadzieję,  że czujecie się tutaj Państwo po prostu jak w Domu, czego Państwu i sobie życzę – zakończył.  

Na ręce Kierownik Dziennego Domu Senior+ Katarzyny Gorczycy Prezydenci wręczyli kwiaty oraz upominek składając serdeczne życzenia z okazji Jubileuszu DDS+
 
Kwiaty oraz prezenty Katarzynie Gorczycy wręczają Janusz Stankowiak oraz Tadeusz Błędzki
 
-Dzienny Dom Senior+ powstał pięć lat temu. To właśnie dziś świętujemy piątą rocznicę jego działalności – powiedziała Kierownik DDS+. – Dom powstał z taką inicjatywą, aby seniorom, którzy są samotni lub nieco wyalienowani stworzyć miejsce, w którym mogą się spotykać, gdzie mogą się bawić, przeżywać  swoje rozterki, swoje wątpliwości, radości, gdzie mogą się tym wszystkim dzielić ze swoimi przyjaciółmi, z  naszymi terapeutami, pracownikami – mówiła Katarzyna Gorczyca. – Na dzień dzisiejszy w Domu jest 33 seniorów. Stworzyli oni tutaj swoją społeczność. Na tyle się tutaj dobrze czują, że przychodzą tu z radością i pomimo swoich problemów i zmartwień , chcą tu aktywnie spędzać czas. Bierzemy udział we wszystkich aktywnościach proponowanych przez miasto, są to m.in Dni Starogardu, Korowód, Jarmark Bożonarodzeniowy, spotkania na basenach miejskich oraz Dzień Seniora organizowane przez miasto. Chodzimy też na wernisaże, na wystawy. Spędzamy czas kulturalnie i z przyjemnością – dodała.
    
Seniorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia krótki program artystyczny i podziękowali włodarzom miasta za okazywaną pomoc i atrakcje, jakie są z myślą o nich przygotowywane w Starogardzie Gdańskim.
 
Specjalnie przygotowany wiersz z okazji urodzin DDS+ przeczytała jego autorka Pani Kazimiera

– Bardzo dziękujemy naszym Paniom, Pracownikom, którzy starają się dla nas i dbają o nas – zachwycała się Pani Hildegarda – Jest tu miło, przyjemnie i wesoło. Śpiewamy, bawimy się , tańczymy; wszystko tu jest „na plus” – dodała z radością. 

– Jestem szczęśliwa, zadowolona, że w wolnych chwilach tutaj uczęszczam – przyłączyła się do wypowiedzi Pani Regina. – Jest miłe towarzystwo i atmosfera. Bardzo się cieszę też z tego, że jest tutaj rehabilitacja, wszystkich nas to cieszy i korzystamy z tego. Jest tu również pielęgniarka, a kierownictwo zawsze miłe i  wspaniałe – kontynuowała. -Uczymy się tańca, śpiewu, wspólnych występów i prac rękodzielniczych.  

Na zdjęciu zadowolona Pani Regina Kulas

O oprawę muzyczną  zadbał DJ Darius w osobie wodzireja Dariusza Szymańskiego.

Do tańca i zabawy Seniorów porwał Dariusz Szymański

Jubileusz Dziennego Domu Senior+ upłynął w serdecznej i ciepłej atmosferze. Był tort, były tańce, było bardzo sympatycznie. 

Udane świętowanie pięciolecia działalności Dziennego Domu Senior+ w Starogardzie Gdańskim