„Perła w koronie” miasta świętowała Dzień Seniora

22 października życzenia zdrowia, szczęścia i radości od władz miasta, przedstawicieli kół emeryckich i Uniwersytetu III Wieku przyjęli starogardzcy emeryci, renciści i inwalidzi. Dzień Seniora świętowali w Starogardzkim Centrum Kultury.

W czwartek 20 października cała Europa obchodziła Europejski Dzień Seniora. Dwa dni później w sobotę emeryci i renciści ze Starogardu i okolicznych gmin spotkali się w sali widowiskowej SCK, aby wspólnie uczcić swoje święto.

Gości przywitał przewodniczący Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów ze Starogardu Jan Brdak. Towarzyszył mu przewodniczący Rady Seniorów img_7845i Samorządu Studenckiego UTW Bogdan Adam.

– W Starogardzie ponad 23,4 % mieszkańców to osoby w wieku +60 – powiedział Bogdan Adam. Stanowią dużą i ważną część społeczeństwa. Mają swoje potrzeby, oczekiwania i marzenia. Dlatego zarówno Związek Emerytów jak i Uniwersytet Trzeciego Wieku wspierani przez starogardzką władzę starają się zapewnić najstarszym mieszkańcom miasta jak najwięcej możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.

Przewodniczący zachęcał seniorów do korzystania z szerokiej oferty zajęć UTW i włączania się w akcje kulturalno-rozrywkowe oraz sportowe organizowane przez Związek Emertów. Przypomniał też, że w Starogardzie od roku działa Rada Seniorów. Zachęcał do współpracy.

– Rada została powołana po to, aby przybliżyć samorządowcom problemy i potrzeby seniorów – powiedział. – Jej przedstawiciele reprezentują środowisko osób starszych i w ich interesie współpracują z prezydentem. Właśnie dzięki inicjatywie lokalnej, którą zaproponowały mieszkańcom władze miasta spotkaliśmy się dzisiaj – dodał.

Bogdan Adam zwrócił też uwagę na potrzebę rozwoju wolontariatu jako najlepszej i najskuteczniejszej formy pomocy dla osób starszych i samotnych. Na koniec złożył życzenia mówiąc: – Jesteście „perłą w koronie” tego miasta. Miejcie tego świadomość. Życzę wam zdrowia, szczęścia i miłości.

Zdrowia i jeszcze większej aktywności, która będzie wzorem do naśladowania dla młodszych życzył również prezydent.

– Bycie seniorem to przywilej, a nawet zaszczyt – mówił Janusz Stankowiak. – Należycie do grupy osób, które swoim zaangażowaniem na polu artystycznym, sportowym i intelektualnym udowodniają, że nie wiek jest ważny, ale radość życia i potrzeba ciągłego się rozwijania.img_7882

Podczas spotkania wyróżnienie otrzymała nestorka Janina Dęga, która jest jedną z najstarszych emerytek w Starogardzie. Z okazji zbliżających się 94 urodzin cała sala odśpiewała seniorce 100 lat. Kolejne wyróżnienia trafiły do współzałożycielek kabaretu „Po prostu ONE” – Antoniny Keiser i Lidii Bałos oraz wszystkich jego członkiń. Podziękowania otrzymała również przedstawicielka Centrum Edukacji i Biznesu Żak – Magdalena Rosani m.in. za organizację bezpłatnych zajęć dla seniorów z informatyki, florystyki i innych.

Wieczór umilił występ Henryka Sadowskiego znanego w Starogardzie wokalisty, parodysty, kabareciarza i tekściarza oraz artysty z Wybrzeża o pseudonimie Jan Doran.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl