Ogólnopolski Turniej Tańca związany ze sportowym tańcem towarzyskim w Starogardzie Gdańskim dedykowany jest zmarłemu trenerowi Edwardowi Kowalke. Odbył się w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby w niedzielę 5 listopada po raz szósty w randze Mistrzostw Województwa Pomorskiego. O puchary, tytuły mistrzów i wyższe klasy taneczne rywalizowało ponad 400 tancerzy z Pomorza. Memoriałową Galę poprowadziła Anna Głogowska, a w pokazowym tańcu wystąpił starogardzianin – Igor Wilczyński z partnerką Anną Kaplii.
W niedzielę, 5 listopada Hala Miejska im. Andrzeja Grubby w Starogardzie Gdańskim po raz szósty zamieniła się w wielką salę balową. Do Starogardu przyjechało blisko czterystu tancerzy gównie z Polski Pólnocnej, aby uczestniczyć w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego VI Memoriale Edwarda Kowalke. Jesienne taneczne spotkanie w stolicy Kociewia jest jedną z największych i najbardziej prestiżowych imprez tanecznych na Pomorzu. W tym roku dodatkowo starogardzki Turniej otrzymał rangę Mistrzostw Województwa Pomorskiego – Pomorskiego Związku Tańca Sportowego we wszystkich kategoriach wiekowych.
— Turniej, który organizujemy od 2016 roku ma trzy zasadnicze cele: po pierwsze pozwala polskim parom tanecznym uczestniczyć w artystycznym współzawodnictwie na zasadach całkowitej równości, bez względu na posiadaną klasę taneczną. Po drugie jest formą uczczenia pamięci twórcy zawodowego i amatorskiego ruchu tańca towarzyskiego na Kociewiu – Edwarda Kowalke. Po trzecie służy promocji tańca. Chcemy pokazać ludziom, jakim wspaniałym dziełem sztuki może być taniec, jaki przekaz artystyczny niesie i jaki ogromny ładunek emocjonalny pozostawia. Być może to spotkanie zinteresuje kogoś tańcem na tyle, że zachęci go do spróbowania własnych sił na parkiecie — powiedział koordynator imprezy z ramienia Starogardzkiego Centrum Kultury Łukasz Rocławski.
Przypomniał, że Edward Kowale był starogardzianinem. Uczył się u profesora Mariana Wieczystego – prekursora w Polsce wszystkiego, co jest związane z tańcem towarzyskim. Był doskonałym tancerzem, wspaniałym sędzią i nauczycielem. Wychował kilka pokoleń nauczycieli tańca Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Okręgu Pomorskim. W historii starogardzkiego tańca zapisał się jako inicjator i twórca jednego z najstarszych w Polsce Klubów Tańca Towarzyskiego – “Impuls”. Klub od początku tj. od 1977 roku działa w Starogardzkim Centrum Kultury.
Uczta dla oka i ucha
Turniej rozegrano w trzech blokach – par dziecięcych, juniorskich i senioralnych oraz młodzieżowych i dorosłych par najwyższych klas tanecznych. Pary startowały w przedziałach wiekowych od najmłodszych (do 7 lat) po pary dorosłe powyżej 15 lat i seniorów. Swoje umiejętności prezentowały w klasach tanecznych dla początkujących H i F oraz sportowych E, D i C. Ich umiejętności oceniało dziesięcioosobowe jury.
Zgromadzeni na trybunach i wokół parkietu widzowie przez cały dzień podziwiali tancerki i tancerzy z 23 polskich klubów tanecznych. Nie szczędzili im braw i dopingujących okrzyków. Zwłaszcza, że ich wymyślne stroje, fantastyczne fryzury i kolorowe makijaże przyprawiały nie tyle o zachwyt, co wręcz o zawrót głowy.
Emocje rosły z godziny na godzinę. Panie w coraz bardziej fantazyjnych sukniach czarowały wdziękiem i gracją, panowie – we frakach emanowali powagą i elegancją. Razem tworzyli niezwykle barwną mozaikę wizualną, która w połączeniu z doskonałą muzyczno-świetlną oprawą, zapewniała widzom niezapomnianą moc wrażeń i doznań artystycznych.
Starogardzianie na podium
Wśród uczestników Turnieju nie zabrakło starogardzian. Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls” reprezentowało ponad dwadzieścia dzieci i cztery pary dorosłe. Brązowy medal Mistrzostw Województwa Pomorskiego w grupie Senior II Open w tańcach standardowych wywalczyli Piotr i Julita Pleszkunowie. Wsród finaslistów w kategorii dosrosłych znależli się również Marta Lewandowska i Mikołaj Szyc z klubu Dance Community Starogard Gdański.
Uroczysta Gala
Kulminacyjnym punktem Turnieju była uroczysta Gala. Tradycyjnie rozpoczęła ją żona Edwarda Kowalkę – Helena. Po raz kolejny podziękowała organizatorom Turnieju za pamięć o jej mężu.
— Dla Edwarda taniec był niczym powietrze. Myślę, że gdyby mój mąż był tu dzisiaj z nami, byłby bardzo dumny, widząc jak taniec towarzyski rozwinął się w Starogardzie, jak rozkwita i jak wielu jego miłośników przyszło dzisiaj podziwiać te taneczne pokazy. Dziękuje wszystkim za pamięc o Edwardzie – powiedziała Helena Kowalke.
Galę poprowadziła – jak co roku – wyjątkowa osobowość związana ze środowiskiem tanecznym . W tym roku była to Anna Głogowska. Znana z wielu telewizyjnych programów tanecznych, tancerka klasy “S” czyli najwyższej w tańcach latynoamerykańskich i standardowych. Obecnie aktorka Teatru Kultura w Warszawie. Prowadząca szybko złapała kontakt z publicznością. Przez cały wieczór z uwodzicielskim uśmiechem na twarzy prezentowała tancerzy, dopytując ich o ich czas spędzony na parkiecier, o ich pasje i radość z tańczenia. Co więcej niczym wprawny wodzirej nieustannie zachęcała widzównie nie tylko do oklaskiwania znakomitych tancerzy ale również wspólnej zabawy.
Pokaz Mistrzów
W tej części Turnieju o puchary walczyli tancerze najwyższych klas sportowych. Swoje umiejetności taneczne zaprezentowali też seniorzy hobbiści, których tańce widzowie szczególnie sowicie nagradzali brawami.
Przysłowiową „wisienką na torcie” tanecznej imprezy w Starogardzie był pokaz pięciokrotnego Mistrza Polski Finalisty Mistrzostw Europy oraz zwycięzcy UK Open Championships RS Latin, 8th International Championships, 9th Blackpool Dance Festival w tańcach latynoamerykańskich Igora Wilczyńskiego. Pochodzący ze Starogardu Gdańskiego wychowanek Edwarda Kowalke zatańczył z Anną Kaplii.
Ich popisowe paso doble i rumba zaparły widzom dech w piersiach. Profesjonalne figury, perfekcyjne gesty, lekkość i finezyjność ruchów potwierdziły tylko mistrzowską klasę tancerzy.
Wspólny walc
Jednak – to, co wyróżnia starogardzki Turniej najbardziej na mapie tanecznych imprez, których jest niemało, czyniąc go wyjątkowym, jest tradycyjny wspólny walc wiedeński ku czci Edwarda Kowalke. Uczestniczą w nim wszyscy – zawodnicy turniejowi, widzowie, sędziowie i zaproszeni gości. Tym razem pary zatańczyły go do utworu Eda Sheerana, który na żywo wykonał Giuseppe Sestito – gośc specjalny memoriałowej Gali.
Nagrody i wyróżnienia
Ostatecznie nagrodzono bardzo wielu tancerzy, kilka par awansowało też do wyższej klasy tanecznej. Najlepsi otrzymali medale, dyplomy, nagrody i puchary ufundowane przez władze samorządowe oraz licznych sponsorów.
Wszystkie wyniki znaleźć można na stronie: https://baza.fts-taniec.pl/x/reg/50001376/pl/
Specjalne podziękowania od prezydenta miasta Janusza Stankowiaka ora dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewy Roman otrzymali zaproszeni goście Helena Kowalke, Anna Głogowska, Giuseppe Sestito, Igor Wilczyński i Anna Kapla.
Organizatorzy, partnerzy i sponsorzy
Turniej odbył się pod patronatem: Janusza Stankowiaka – Prezydenta Starogardu Gdańskiego, Kazimierza Chyły – Starosty Powiatu Starogardzkiego i Magdaleny Forc – Cherek – Wójta Gminy Starogard Gdański.
Impreza uzyskała wsparcie Gminy Miejskiej Starogard Gdański i Powiatu Starogardzkiego w ramach Inicjatywy Lokalnej. Dofinansowano w ramach Funduszu Grantowego “Aktywni Lokalnie Stowarzyszenia “Nasz Starogard”.
Organizatorami Turnieju były Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Tańca Towarzyskiego „Impuls”
Partnerami byli: Federacja Tańca Sportowego, Polski Związek Sportu Tanecznego, Pomorski Związek Tańca Sportowego, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gd.,
Stowarzyszenie „Można Inaczej” oraz Dance Community – Igor Wilczyński. Sponsorem głównym imprezy było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych “Starkom”.
fot. Magdalena Dalecka