Pejzaże we mgle

W piątkowy wieczór, 5 listopada do starogardzkiego Muzeum Ziemi Kociewskiej zawitali miłośnicy sztuki. Wszystko za sprawą wernisażu autorstwa Pawła Wyborskiego, który zgromadził liczne grono fanów artysty i przyjaciół.

Prawie wszystkie obrazy zaprezentowane na wystawie pt. „Wemglenia. Pejzaże metafizyczne”, pokazane były po raz pierwszy. To prace zupełnie nowe, które powstały na przestrzeni ostatniego roku. Towarzyszy im kilka nieco starszych obrazów, które stanowiły główny motyw najważniejszej tegorocznej wystawy Pawła Wyborskiego „Pejzaże metafizyczne: w poszukiwaniu pramiejsca”, zaprezentowanej w lubelskiej Galerii Gardzienice. Jak zapewnia autor, ten zabieg miał na celu poszerzyć formułę wystawy i wskazać zarówno na złożoność, jak i na ewolucję konceptu pejzaży metafizycznych.

Gości zebranych w sali Muzeum Ziemi Kociewskiej przywitała Magdalena Wałaszewska, która przedstawiła obecnym twórczość artysty.

Paweł Wyborski i Magdalena Wałaszewska

Zaprezentowane pejzaże toczą się we mgle, stąd i tytuł tej wystawy „Wemglenia.” Jak wyjaśnia Paweł Wyborski – Mgła stała się dla mnie niezwykłym tworem, który ma charakter czysto metafizyczny, niematerialny. Przybiera bardzo różne postacie. Może mieć charakter nie tylko horyzontalny, ale też unosi się pionowo, przysłania obraz. Jest dla mnie pewną świetlistością, rozproszonym w powietrzu źródłem światła niewiadomego pochodzenia – dodaje.

Wernisaż, przyciągnął do Muzeum Ziemi Kociewskiej liczne grono miłośników sztuki i przyjaciół artysty.

Wystawa powstała w ramach stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Starogard Gdański, i jak podkreśla autor, dofinansowanie umożliwiło dokończenie prac nad serią obrazów. Większość z nich powstała na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy. – Wsparcie ze strony miejskich instytucji jest niezwykle ważne. Pozwala na komfort planowania i wykonywania pewnych działań kulturalnych, ale też państwu daje możliwość uczestnictwa w towarzyskich spotkaniach, dlatego bardzo dziękuję za przybycie – dodał na zakończenie swojego wystąpienia Paweł Wyborski.

Magdalena Dalecka, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Starogard Gdański i Paweł Wyborski.

W imieniu prezydenta Janusza Stankowiaka gratulacje i słowa uznania złożyła Magdalena Dalecka, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Starogard Gdański. – To ogromny zaszczyt, że mamy tak wielkiego artystę wśród nas. Cieszę się, że taka wystawa jest i tworząc te piękne obrazy pozwalasz nam przenikać swoje przestrzenie. Liczymy na to, że kolejne dzieła będzie można w przyszłości oglądać w Centrum Kulturalnym Kociewie, które powstanie w naszym mieście – dodała.

Prace będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Kociewskiej do końca lutego 2022 roku.

O autorze:
Paweł Wyborski, malarz i socjolog kultury. Autor blisko sześćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Belgii). Brał udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych (w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Danii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii, Kazachstanie, Ukrainie i Polsce). Wielokrotny laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego W 2020 roku finalista konkursowej wystawy „Beyond the Frame” w londyńskiej Orleans House Gallery. W tym samym roku zaproszony do międzynarodowego projektu „Nowa Ikona”, realizowanego przez warszawską Galerię Bohema przy wsparciu MKiDN. Od 2021 roku uczestnik grupy twórczej Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy. Laureat „Wierzyczanki”, nagrody Prezydenta Miasta Starogard Gdański w dziedzinie kultury za rok 2019. Zdobywca „Kociewskiego Gryfa” – nagrody starosty starogardzkiego dla Twórcy Roku 2015 za cykl „obrazów o ikonach”.