Park Zdrowia – bezpłatne badania w Starogardzie Gdańskim

Już 30 czerwca na Placu przed Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gdańskim odbędą się bezpłatne badania. Akcja rozpocznie się o godz. 08.00 i potrwa do 16:00. W tym czasie w specjalnie zaprojektowanym namiocie odbywać się będą badania kardiologiczne, endokrynologiczne, pulmonologiczne i okulistyczne. Akcja organizowana jest już po raz 4 przez Polpharmę oraz Kociewskie Centrum Zdrowia.

Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i okolic w ramach Strefy na Zdrowie, projektu zainicjowanego przez firmę Polpharmę, będą mogli wykonać następujące bezpłatne badania i konsultacje:
1. Badania kardiologiczne: badanie cholesterolu, glukozy, jedyne w Polsce badanie wieku serca oraz konsultacje kardiologiczne
2. Badania endokrynologiczne: badanie TSH, konsultacje endokrynologiczne
3. Badania pulmonologiczne: badanie spirometryczne, konsultacje pulmonologa
4. Badania okulistyczne: badania przesiewowe w kierunku jaskry: pomiar ciśnienia w gałce ocznej i badanie dna oka, konsultacje okulistyczne.

Ideą akcji Strefa na Zdrowie jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom w wieku powyżej 40 r. ż. To także odpowiedź na długi czas oczekiwania w Polsce na wizytę u specjalisty. Wg danych Barometru Fundacji WHC polscy pacjenci najdłużej czekają do m.in.: endokrynologa (10,3 mies.); kardiologa (3,2 mies.); diabetologa (3 mies.).
Z kolei wg danych Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, w województwie pomorskim do okulisty czekać na wizytę można nawet do 349 dni a na świadczenia z zakresu endokrynologii do 204 dni.

Dlatego program Strefa na Zdrowie ma na celu zapewnienie pacjentom dostępu do tych specjalizacji i badań, do których dostęp na co dzień jest utrudniony. Na zainteresowanych czekać będą specjaliści, którzy przeprowadzą wywiad, sprawdzą stan zdrowia oraz podpowiedzą jak o nie dbać. Każdy pacjent oprócz badania otrzyma fachową poradę lekarza specjalisty oraz ewentualne wskazania do dalszego leczenia.
Aby skorzystać z badań i porady specjalisty nie jest wymagane skierowanie.

Dodatkową atrakcją będą prowadzone przez lekarzy pogadanki i możliwość zdobycia praktycznej wiedzy na temat zawału serca, cukrzycy i stanu przedcukrzycowego, POCHP oraz jaskry.
Ponadto będzie można sprawdzić stan swoich włosów i skóry głowy oraz skorzystać z porad dietetyka. Dla odwiedzających zostały przygotowane zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, a dla najmłodszych gry, zabawy i konkursy.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl