Park się zmienia. Raport z budowy

Starogardzki Park Miejski przebudowuje Firma  Eco-Zet. Jego modernizacja to jeden z elementów projektu unijnego, który Miasto realizuje wspólnie z Gminą Wiejską Starogard Gdański oraz Nadleśnictwem Starogard. Aktualnie przebudowywane są ścieżki, fontanna, oczko wodne i taras widokowy. Wkrótce rozpocznie się renowacja umocnień brzegów Wierzycy. 

Mimo że, od lutego 2018 roku starogardzki Park Miejski stanowi plac budowy, właściwe roboty rozpoczęły się w czerwcu. Powodem opóźnienia był brak stosownych pozwoleń. Zaraz po ich uzyskaniu ekipa budowlana firmy Eco-Zet rozpoczęła modernizację parku od uporządkowania infrastruktury podziemnej oraz przebudowy alejek spacerowych, fontanny i tarasu widokowego. Przede wszystkim oczyściła staw i umocniła jego brzeg,  otwierając go dla odwiedzających. Zlikwidowała okalające go murki, a nad wodą pojawił się  drewniany podest.  Na ukończeniu jest też budowa parkingu przy ul. Hallera w pobliżu Hali Sportowej im. Gerarda Podolskiego vis a vis „Biedronki”.  Z nowych miejsc postojowych mieszkańcy będą mogli korzystać już od początku września. 

– W najbliższym czasie rozpocznie się renowacja umocnień brzegów Wierzycy. Większość zaplanowanych prac w parku zostanie wykonana w tym roku, niestety wiemy na pewno, że termin zakończenia inwestycji przesunie się na przyszły rok – mówi zastępca prezydent ds. techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek-Talewski. – Zależy nam jednak na tym, aby wykonać jak najwięcej elementów projektu, który cały czas jest udoskonalany, w tym roku. Wiąże się to z otrzymaniem z Unii Europejskiej pozyskanych na to zadanie ponad 9 mln zł dofinansowania  w ramach RPO WP. 

Władze Miasta apelują też do mieszkańców Starogardu o przestrzeganie postawionych na obu wejściach do parku oznakowań o zakazie poruszania się i spacerowania po parku. 

– Park jest placem budowy czasowo wyłączonym z użytkowania publicznego Przebywanie na jego terenie to świadome narażanie się na niebezpieczeństwo – wyjaśnia naczelnik WTI Janusz Karczyński. – Dlatego bardzo prosimy mieszkańców o przestrzeganie zakazów, którym aktualnie jest objęty i nie korzystanie z tej przestrzeni. Dozwolonym przejściem jest jedynie wyznaczona droga od strony ul. Parkowej do Hali AGRO.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl