Park Nowe Oblicze na wiosnę rozkwitnie

Firma „SMOK” ze Starogardu Gdańskiego wybuduje scenę i toaletę w Parku Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim. Umowa z wykonawcą została podpisana w grudniu 2020r. Prace ruszą na wiosnę i potrwają do końca kwietnia. Ich koszt to ponad 1 mln zł.

Park Nowe Oblicze to przestrzeń publiczna, którą Miasto konsekwentnie rozbudowuje i upiększa od 2015 roku. Budowę rekreacyjno-wypoczynkowego parku przy Starogardzkim Centrum Kultury zainicjowały dwie licealistki Wiktoria Badzioch i Julia Kulsz, które zgłosiły swój pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wybudowano tam wówczas tylko siłownię pod chmurka, ale prezydent Janusz Stankowiak obiecał pomysłodawczyniom, że będzie kontynuował ten projekt i jak dotąd słowa dotrzymuje.

Oficjalnie Park Nowe Oblicze otwarty został 5 sierpnia 2017 roku. Rok później pojawił się tam nowoczesny skatepark, a w 2019 roku – plac zabaw dla najmłodszych. W wyróżnionym jako „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2018” parku co roku pojawia się coś nowego, co uatrakcyjnia przestrzeń oferując mieszkańcom dodatkowe możliwości spędzania wolnego czasu.

Wizualizacja sceny letniej w Parku Nowe Oblicze w Starogardzie Gdańskim

W tym roku, do końca kwietnia MSP „SMOK” wybuduje tam małą scenę oraz toaletę. Spośród czterech uczestników przetargu, oferta firmy ze Starogardu Gdańskiego okazała się najatrakcyjniejsza. W grudniu 2020 roku prezydent miasta podpisał z właścicielami Mariuszem Keisterem i Mirosławem Ksepką umowę na realizację inwestycji. Jej koszt to 1 065 403,86 zł.

– Prace budowlane mają się rozpocząć na wiosnę. Zgodnie z umową potrwają do końca kwietnia. Wszystko będzie zależało od warunków atmosferycznych. Wykonawca jest gotowy, ma potrzebne pozwolenia, tylko pogoda musi dopisać – zaznaczył Tadeusz Błędzki wiceprezydent miasta ds. techniczno-inwestycyjnych.

Zadaszona scena letnia o powierzchni 75 m kw. i wysokości ok. 6 mb. stanie po wschodniej stronie budynku SCK na niezagospodarowanym dotąd terenie zielonym. Scena przygotowana będzie do organizowania niedużych koncertów i występów artystycznych dla „kameralnej” widowni.  Zostanie wyposażona w nowoczesne oświetlenie. Będzie też miała dobre zaplecze techniczne. 

Toaleta będzie funkcjonować w przestrzeni jako obiekt wolnostojący. Będzie w pełni zautomatyzowana i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będzie to obiekt samonośny, do postawienia na utwardzonym podłożu bez wylewania fundamentów z płaskim dachem.

Wizualizacja publicznej toalety w Parku Nowe Oblicze

Oprócz pomieszczeń publicznych dla kobiet, mężczyzn i osób niepełnosprawnych, znajdzie się tam też pomieszczenie techniczno-serwisowe z zabezpieczonym oddzielnym wejściem zewnętrznym dostępnym dla obsługi serwisującej toaletę.

– Oba nowe obiekty mają służyć wszystkim mieszkańcom. To właśnie z myślą o nich nie ustaję w rozwijaniu, rozbudowywaniu i modernizowaniu miejskich przestrzeni i obiektów, czyniąc je bardziej przyjaznymi dla otoczenia i ich użytkowników. Wszyscy wiemy, jaką popularnością cieszą się kameralne koncerty czy występy artystyczne, organizowane na świeżym powietrzu. To doskonała okazja do wyjścia z domu, spotkania się z przyjaciółmi i spędzenia wolnego czasu w inny, bardziej urozmaicony sposób, zwłaszcza w letnie ciepłe wieczory. Pandemia kiedyś się skończy, a wtedy przypuszczam wszyscy odczujemy takie potrzeby. Właśnie takiej integracji ma służyć nowa scena i zaplecze sanitarne, które niedługo pojawią się w parku. Mam nadzieję, że będą z nich korzystać zarówno najmłodsi jak i najstarsi mieszkańcy Starogardu – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.