Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest hołdem złożonym patriotom okresu powojennego. Dzięki niemu zachowujemy w naszej zbiorowej pamięci wspomnienie o bohaterach, którzy ryzykując życiem bronili mieszkańców miast i wsi przed represyjnym aparatem władzy komunistycznej. W tym roku obchodzimy go trzynasty raz.

1 marca hołd Niezłomnym oddali Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i pracownicy Muzeum Ziemi Kociewskiej, dyrektor Mariusz Brodnicki, kustosz Zbigniew Potocki oraz Oskar Kamiński. Na placu przy muzeum, pod Krzyżem Poświęconym Ofiarom Systemu Komunistycznego złożyli wiązanki kwiatów.

Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120 do 180 tys. Polaków.

1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, płk. Łukasza Cieplińskiego oraz jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Od lewej: Oskar Kamiński, dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, oraz kustosz Zbigniew Potocki.