Pamięci Tych, którzy odeszli

W jesienną nostalgię doskonale wpisuje się jedno z ważniejszych świąt w roku – Święto Zmarłych. Czas ten jest okazją do przemyśleń i refleksji nad życiem i przemijaniem. Starogard Gdański w tym roku stracił kilka ważnych postaci.

Dzień Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia odwiedzamy groby naszych bliskich, wspominamy ich i zapalamy znicze, żeby uczcić ich pamięć. 

Biorąc pod uwagę fakt, iż „człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim” przywołujemy do wspomnień sylwetki osób, które odeszły od nas w minionym roku. Dzisiaj bardziej niż zwykle czujemy obecność Tych, którzy odeszli…

śp. Piotr Prabucki

20 listopada 2020 r., po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Piotr Prabucki. W okresie od marca 2010 do października 2011 r. pracował w starogardzkim magistracie na stanowisku Skarbnika Miasta. Wcześniej, w latach 1998-2002 działał aktywnie w Radzie Powiatu, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a w latach 2006 – 2010 zasiadał w Radzie Miasta. Pełnił w niej funkcję przewodniczącego Komisji Budżetu, Strategii i Programów Pomocowych. Zanim trafił do samorządu prowadził własne Biuro Rachunkowe. Od roku 2012 pracował w Towarzystwie Budownictwa Społecznego na stanowisku Wiceprezesa Zarządu. Zmarł w wieku 66 lat.

śp. Jan Kilian

Jan Kilian zmarł 28 listopada 2020 r. W naszym mieście jego nazwisko znają chyba wszyscy. Stał na czele miejskich i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. W 2010 r. uzyskał mandat radnego Rady Miasta Starogard Gdański, a w 2014 r. z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego powiatu starogardzkiego. W tych samych wyborach ubiegał się o urząd prezydenta miasta. W 2014 r. kandydował także do Parlamentu Europejskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2015 r. z ramienia PiS kandydował do Sejmu w okręgu gdańskim. Został wybrany na posła VIII kadencji. W 2018 r. w wyborach samorządowych był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta naszego miasta. Zdobył 10,43% głosów, zajmując trzecie miejsce. Jan Kilian urodził się 27 grudnia 1953 r. w Starogardzie Gdańskim. Był absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. Kształcił się na studiach podyplomowych na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Ukończył również studium farmaceutyczne. Pracował w gdańskim drogownictwie, a później w Państwowym Ośrodku Maszynowym. Prowadził własną działalność gospodarczą. Następnie wraz z żoną otworzył aptekę.

Józef Skiba, radny Rady Miasta w latach 1998-2002. Przez lata działał w Społecznej Komisji Mieszkaniowej przy Prezydencie Miasta Starogard Gdański. Jako członek Komisji Mieszkaniowej wyjątkowo dbał o prawidłowy przydział mieszkań socjalnych. Józef Skiba był także znanym w naszym mieście browarnikiem. Zmarł 23 grudnia 2020 r.

śp. Zbigniew Świadek

10 sierpnia 2021 r. odszedł Zbigniew Świadek, wieloletni Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim, zastępca Prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP, aktywny rzemieślnik, przedsiębiorca, działacz społeczny, zawsze oddany rzemiosłu, pełen energii do pracy, laureat wielu nagród i odznaczeń.

W październiku br. pożegnaliśmy również Marię Michel, wieloletnią Naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy Starogard Gdański.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl