Paktainer. Opakowania dla każdego klienta

Prezydent Janusz Stankowiak kontynuuje rozpoczęty w ubiegłym roku cykl spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami. 18 maja spotkał się z Markiem Podolskim prezesem firmy Paktainer. Poznał historię zakładu, profil działania i plany inwestycyjne Spółki.

Podobnie jak siedem poprzednich wizyt władz miasta w starogardzkich firmach, również te odwiedziny miały na celu bliższe zapoznanie się z działalnością zakładu, jego sukcesami, problemami i potrzebami. Były też okazją do rozmowy o planach rozwojowych i oczekiwaniach przedsiębiorców wobec władz samorządowych.

W spotkaniu prezydentowi towarzyszył wiceprezydent Przemysław Biesek -Talewski oraz naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych Tadeusz Błędzki. Związek Pracodawców Starogardzkiego Klubu Biznesu reprezentował wiceprezes Jerzy Suchomski, a prezesa Spółki Paktainer wspierali córka Anna i syn Jakub Podolscy.

Nowoczesność i porządek

IMG_5715Mimo, że zakład istnieje już 26 lat, gości przywitał zapach świeżości i nowości. Budynek biurowy z halą produkcyjną powstał zaledwie 3 lata temu. Ta rodzinna firma, gdzie rządzi już kolejne pokolenie założycieli, zatrudnia obecnie 70 pracowników. Prezydent z dużym zainteresowaniem wysłuchał historii zakładu, jak powstał, jak się rozwijał i czym się zajmuje. Uczestnicy spotkania dyskutowali też o ogólnej kondycji firm na polskim rynku, problemach ze znalezieniem wykwalifikowanych zawodowo pracowników oraz zatrudnianiem młodych ludzi po szkołach.

– Brakuje ludzi, którzy potrafią szyć – powiedział Marek Podolski. Starogard kiedyś był zagłębiem szwalniczym, działało tu Technikum Skórzane. Obecnie rynek pracy bardzo się zmienił, zmieniło się myślenie młodych ludzi. To nie jest ten sam pracownik, który szukał pracy 15 lat temu. Młodzi ludzie po szkołach myślą raczej o wyjeździe za granicę i zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb, a nie stabilizacji i znalezieniu pracy na miejscu. Mimo, że dajemy im szansę na zatrudnienie, niewielu z niej korzysta. Dlatego średnia wieku naszych pracowników mieści się w przedziale 35 -55 lat. To ludzie doświadczeni, odpowiedzialni, którzy wiedzą czego chcę i potrzebują, na których my jako pracodawcy możemy liczyć.

Nowe plany i pomysły na rozwój

Właściciel firmy opowiedział gościom o swoich planach rozbudowy zakładu i udoskonalenia parku maszynowego.

– W bezpośrednim sąsiedztwie zakładu zamierzamy postawić nową halę magazynową o powierzchni około 1000 m2 – powiedział. Chcemy też zakupić nowe maszyny szwalnicze. IMG_5729

Tadeusz Błędzki przypomniał o pojawieniu się przestrzeni do wspólnych działań miasta i lokalnego biznesu. Wyjaśnił, że w najbliższym czasie powstanie katalog dla inwestorów, w którym zaprezentowane zostaną tereny inwestycyjne w mieście. Firma Paktainer potwierdziła swój udział w projekcie. Zgłosiła teren w okolicy jeziora Kochanki jako obszar przeznaczony  do sprzedaży pod działalność usługowo – produkcyjną.

– Będziemy chcieli zamieścić ten teren w folderze w ramach inwestycji prywatnych- powiedział Naczelnik, dlatego interesuje nas czy temat jest aktualny

Prezes firmy potwierdzi, że status nieruchomości się nie zmienił i firma nadal planuje sprzedać te ziemie. Zaznaczył, że liczy na współpracę i służy pomocą, jeśli chodzi o potrzebne  do publikacji materiały.

IMG_5722Tradycyjnie na koniec spotkania goście zwiedzili zakład produkcyjny. Tym razem nie odbyło się bez przebrania w specjalną odzież ochronną, gdyż produkcja pojemników na żywność wymaga zachowania sterylności i szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Firma z bogatym doświadczeniem, która stawia na jakość

26 letnie doświadczenie zapewniło firmie Paktainer  mocną i stabilną pozycją na rynku krajowym i zagranicznym. Przedsiębiorstwo istnieje od 1990. Od początku zajmuje się produkują opakowań. Obecnie produkuje najwyższej jakości kontenery elastyczne, tzw. Big Bags (ang. FIBC), które wytrzymują ładunki nawet do 2 ton. Opakowania przeznaczone są do przechowywania różnego rodzaju materiałów sypkich, m.in. artykułów spożywczych jak mleko w proszku, płatki, orzeszki, czy chemicznych. Firma produkuje też worki antystatyczne do przechowywania produktów o właściwościach wybuchowych, np. skrobię ziemniaczaną. Obecnie ponad połowa produkcji trafia na eksport. Oprócz big bagów Paktainer produkuje także wkładki do kontenerów tzw. container liners czy też liner bags, które pozwalają zabezpieczyć pakowany towar podczas transportu morskiego. Na zamówienie klientów wykonuje pokrowce oraz wszelkiego rodzaju torby do pakowania materiałów niesypkich.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl