Otworzyliśmy starogardzki Rynek

Ta oczekiwana przez wszystkich chwila nadeszła w niedzielę 7 października. Jak na tak dużą inwestycję przystało, serce naszego miasta otworzyliśmy z wielką pompą. Było uroczyste przecięcie wstęgi, tort dla mieszkańców, koncert White Chocolate Trio oraz występ gwiazdy wieczoru, Cleo.

I etap projektu o nazwie „Starogardzki Rynek od nowa – ochrona dziedzictwa kulturowego i podniesienia jakości historycznej przestrzeni publicznej w Starogardzie Gdańskim” rozpoczął się w czerwcu 2017 r. Od tego czasu wymieniono całą infrastrukturę podziemną oraz nawierzchnię. Pojawiły się podświetlana fontanna i miejskie saloniki. Na Rynku jest teraz monitoring, oświetlenie, nowe nasadzenia drzew, mała architektura i wiaty przystankowe. Odbudowano dwie z czterech średniowiecznych studni. Cały czas prowadzone są prace archeologiczne, które przysłania teraz wystawa starych zdjęć Starogardu. Wszystko za ponad 10 mln zł.

Starogardzki Rynek po modernizacji

Zmianie uległa organizacja ruchu. W obszarze Starego Miasta wprowadzono strefę zamieszkania oraz strefę skrzyżowań równorzędnych. W praktyce oznacza to ograniczenie prędkości do 20 km/h, całkowite pierwszeństwo pieszych w dowolnym obszarze Starego Miasta oraz parkowanie aut wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Uczestników otwarcia Rynku Od Nowa przywitał Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

– Nadszedł ten moment, kiedy możemy oficjalnie powiedzieć, że zakończyliśmy I etap przebudowy Starogardzkiego Rynku. Przede wszystkim przepraszam wszystkich mieszkańców, którzy musieli zmagać się z niedogodnościami związanymi z tym remontem. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy na tym obszarze prowadzą swoje interesy. Mam nadzieję, że teraz z zadowoleniem będą patrzeć na zmiany, jakich udało nam się tutaj dokonać. Wciąż trwają jeszcze prace archeologiczne. Teraz są przysłonięte. Planujemy je zadaszyć i przeszklić w taki sposób, żebyście mogli Państwo oglądać to niezwykłe, na skalę Pomorza, znalezisko – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Otwarcie Rynku uświetnił  występ Cleo.

– Pojawiło się dużo głosów, że na Rynku jest za mało zieleni. To nieprawda. Chyba nigdy nie było jej tu jeszcze tak dużo. Do gruntu wsadziliśmy 14 drzew, w donicach rośnie kilkadziesiąt. Na wiosnę będzie tu zielono – powiedział prezydent, po czym oficjalnie uznał Rynek za otwarty.

Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego pogratulował mieszkańcom Starogardu nowego Rynku.

– W imieniu Zarządu Województwa Pomorskiego serdecznie gratuluję zakończenia I etapu wspaniałego dzieła. Przy okazji gratuluję też wszystkiego, co dzieje się w Starogardzie i wokół niego oraz tego klimatu, który tutaj dzisiaj tak wspaniale widać – mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki.

Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego wyraził uznanie dla zakończonej inwestycji, podkreślając, że skoro Starogard Gdański pięknieje, to i Pomorze pięknieje z czego bardzo się cieszy. 

– Rynek to serce miasta, ale to państwo jesteście najważniejsi. Zasłużyliście na ten Rynek. Oby zawsze było tak, że tylu mieszkańców Starogardu będzie cieszyło się z tego, że ich miasto jest coraz piękniejsze – powiedział członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

Nagrodzeni w konkursie „Zielony Starogard 2018”

Podczas oficjalnego otwarcia Rynku wręczono też nagrody w konkursie „Zielony Starogard 2018”. W kategorii balkon lub taras I miejsce zajęła Jadwiga Berg, II Jerzy Bigus. Wyróżnienia otrzymali: Kazimiera Kwidzyńska, Aleksandra i Jan Kurkowscy oraz Henryk Lange. W kategorii przydomowy ogród I miejsce ex aequo zajęli: Zofia i Joachim Specht, Ewa Sulewska, Anna Jassak. II miejsce przyznano Lilii i Bolesławowi Watrasowi. III lokata przypadła równocześnie Grażynie Freitag i Barbarze Scharmach. Wyróżnienia powędrowały do Łucji Kuchty, Marii Seweryniak i Renaty Krzemińskiej. Dodatkowo nagrodzono także najlepszy ogród działkowy, który należy do Doroty i Romana Beyrowskich.

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Fot. Magdalena Dalecka

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl