Ostatnie pożegnanie śp. Jana Kiliana

Niespodziewana śmierć Jana Kiliana mocno wstrząsnęła środowiskiem samorządowców, polityków i działaczy społecznych. Poseł na Sejm RP 8 kadencji odszedł w wieku 67 lat.  W piątek, 4 grudnia pożegnali go najbliżsi, przyjaciele i współpracownicy. W uroczystym pogrzebie uczestniczyli też parlamentarzyści, przedstawiciele wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych oraz służb mundurowych.

Liturgię pogrzebową koncelebrował ksiądz dziekan Józef Pick, który wezwał wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy za śp. Jana Kiliana.

Koncelebrant liturgii pogrzebowej ks. dziekan Józef Pick przekazał na ręce żony śp. Jana Kilina medal 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, którym pośmiertnie uhonorowano Zmarłego

Wyrazy duchowej bliskości i szczere współczucie wszystkim bliskim Zmarłego, szczególnie rodzinie – żonie Genowefie i córkom Joannie i Małgorzacie, krewnym, przyjaciołom i znajomym, ale też członkom ugrupowania Prawa i Sprawiedliwości przekazał proboszcz parafii p.w. św. Mateusza ksiądz Eugeniusz Stencel.

Homilię podczas mszy św. wygłosił ks. proboszcz parafii p.w. św. Mateusza ksiądz Eugeniusz Stencel

W Homilii przypomniał, że śp. Jan Kilian był posłem na Sejm RP 8 kadencji, wieloletnim szefem lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, przedsiębiorcą, doświadczonym samorządowcem i działaczem społecznym, wreszcie dobrym, skromnym, uczciwym i przyzwoitym człowiekiem.

– Z naszego ludzkiego punktu widzenia śp. Jan Kilian odszedł za wcześnie. Miał przecież jeszcze tyle energii, pasji oraz chęci służenia i pomagania innym. On tym emanował. Tak wiele pragnął jeszcze uczynić dla dobra Ojczyzny i lokalnej społeczności – powiedział ks. Eugeniusz Stencel.

Uroczysta msza pogrzebowa śp. Jana Kiliana

Nawiązując do słów św. Pawła, że „nikt z nas nie żyje dla siebie”, podkreślił, że śp. Jan Kilian żył dla innych, zawsze dbał o swoich bliskich, o rodzinę, świadczył wiele dobra ludziom wokół i właśnie takiego go zapamiętamy jako osobę dobrą, życzliwą i pełną wyrozumiałości dla innych. Osobę, której na sercu leżało dobro Polski, która z taką pasają propagowała i umacniała postawy patriotyczne wśród młodzieży, a w sejmie zabiegała o sprawy związane z tożsamością narodową.

W liście Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek napisała: „głęboko oddany ideom „Prawa i Sprawiedliwości” przez wiele lat z ogromną odpowiedzialnością i wielkim zaangażowaniem podejmował liczne obowiązki. Dał się poznać jako doskonały organizator życia publicznego i społecznego w Starogardzie Gdańskim. W naszej pamięci zapisał się jako mądry i bezkompromisowy polityk oddany służbie publicznej. Pełniąc funkcję posła i samorządowca troszczył się o dobro wspólne i pomyślność obywateli. Przywiązywał szczególną wagę do zachowania pamięci historycznej i szacunku dla bohaterów naszych dziejów. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako niezwykle dobra i życzliwa osoba, wrażliwa na problemy drugiego człowieka. Będzie nam brakowało jego serdeczności i ciepłego uśmiechu”.

Podczas ceremonii odczytane zostały również listy: księdza biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny, prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego, przyjaciela Zmarłego posła Aleksandra Mrówczyńskiego oraz brata Zmarłego – Tadeusza Kiliana.

W niezwykle wzruszający sposób Zmarłego Jana Kilina w imieniu bliskich pożegnały córki Małgorzata i Joanna

Śp. Jan Kilian postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność publiczną i społeczną. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył małżonce Zmarłego Genowefie Kilian Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Śp. Jan Kilian postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi 

Po mszy św. urna z prochami śp. Jana Kiliana przewieziona została na Cmentarz Centralny „Srebrzysto” w Gdańsku, gdzie Zmarły został pochowany.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl