Ósemka” będzie miała nową salę gimnastyczną

Pełnowymiarowa sala gimnastyczna zostanie wybudowana przy Szkole Podstawowej nr 8 w Starogardzie Gdańskim. Inwestycja zdobyła właśnie ponad 2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu w ramach programu „Sportowa Polska 2020”.

W ciągu dwóch najbliższych lat przy Szkole Podstawowej nr 8 w Starogardzie Gdańskim powstanie nowoczesna pełnowymiarowa sala gimnastyczna. Miasto zdobyło właśnie 2 257 300 zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu.

Nowa sala gimnastyczna powstanie przy Szkole Podstawowej Nr 8. Stara salka zostanie wyremontowana

– Projekt sali był gotowy już w 2017 roku. Jego szacunkowy koszt to prawie 8 mln zł, dlatego bez pomocy zewnętrznej Miasto nie mogło go rozpocząć. Po dwóch latach starań o dofinansowanie, wreszcie się udało. Informacja o przyznanych Miastu ponad 2 mln zł bardzo nas cieszy – mówi wiceprezydent miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.

1 października Ministerstwo Sportu na stronie internetowej opublikowało nowe rozstrzygnięcia w ramach Programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – „Sportowa Polska” edycja 2020. Budowa sali gimnastycznej przy SP nr 8 w Starogardzie Gdańskim znalazła się wśród 39 inwestycji, które wesprze Rząd. 

– Otrzymane środki pozwolą nam wreszcie ruszyć z budową i stworzyć pełnowymiarowy obiekt sportowy na miarę XXI wieku. Co więcej, nowa sala pozwoli zaspokoić potrzeby nie tylko uczniów i nauczycieli, ale także lokalnej społeczności. Będzie idealną przestrzenią do trenowania różnych dyscyplin sportu m.in. dla akrobatek i siatkarzy z uczniowskich klubów sportowych, którzy jak wiemy mają na swoim koncie wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej – z satysfakcją podkreślił prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.

Projekt pełnowymiarowej sali gimnastycznej

Projekt przewiduje budowę wielofunkcyjnej sali sportowej o powierzchni 1092,35 m2 (27,22 x 45,03) z łącznikiem, który zostanie dobudowany do istniejącego budynku szkoły. Obiekt będzie dwukondygnacyjny o wysokość 9,55 m. Na parterze zaprojektowano trybuny składane, teleskopowe z możliwością ich przesuwania, a na piętrze, na balkonie pojawią się trybuny stałe. 

Oprócz pełnowymiarowej sali gimnastycznej, projekt zakłada budowę nowoczesnej siłowni o powierzchni 78 m2, zaplecza higieniczno-sportowego oraz remont istniejącej salki gimnastycznej. Zaplecze składać się będzie z sanitariatów, szatni i magazynów sportowych. Pojawi się tam nowy pokój dla nauczycieli w-f oraz węzeł cieplny. W małej salce wymieniona zostanie podłoga na poliuretanową i odnowione ściany.

Nowy obiekt w pełni zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Do sali będzie prowadził specjalny podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby z niepełnosprawnością będą mogły korzystać z wc na parterze, specjalnie dostosowanego do ich potrzeb.

Elewacja zewnętrzna nowej sali gimnastycznej , która powstanie przy SP nr 8

– Nowa sala przede wszystkim poprawi komfort lekcji w-f. Uczniowie zyskają dostęp do nowoczesnych rozwiązań, co na pewno pozytywnie wpłynie na ich rozwój fizyczny i mam nadzieję sprawi, że aktywność sportowa stanie się dla nich wielką przyjemnością. Będzie to również doskonałe miejsce rozgrywek zawodów międzyszkolnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Wiadomość o przyznanych miastu pieniądzach powinna ucieszyć wszystkich mieszkańców naszego miasta  – dodał prezydent.

Budowa sali gimnastycznej planowana jest na lata 2020-2022. Jest częścią większej inwestycji dotyczącej rozbudowy szkoły z uwagi na stale rosnąca liczbę uczniów. Projekt wpisuje się w Strategię Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Miasta Starogard Gdański, Strategię Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2020 oraz w cele Strategii Rozwoju Kraju „Polska 2030”.